Hlavní obsah
Lidé a společnost

Odvážná holka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Mgr. Kateřina Wernerová
5. 9. 10:00

Začít nový život, naučit se jazyk a všechno to zvládnout. Kdo to dokážete.

Článek

Setkaly jsme se asi před rokem. Přijela k nám a začala znova. Nový start v nové zemi.

Jsem lektorka, tak jsme se společně nořily do tajů našeho krásného českého jazyka. Postupně jsme se seznamovaly, skládaly věty v češtině, zkoušely porozumět textům. A také porozumět novému stylu života. My Češi jsme v mnoha věcech nenapodobitelní. Třeba náš český humor. Když se něco děje, objeví se vtipy. A kdo pochopí vtipy, ten už se v jazyce vyzná.

Protože je cizinka, nebylo pro ni snadné najít nové já v nové zemi, když ze začátku nerozuměla řeči. Ale uplynul rok a už mluví plynně a rozumí běžné řeči. Je třeba ještě dopilovat různé obraty a přenesené významy. Však to znáte ze školy, jak dlouho se my rodilí Češi učíme ten náš zapeklitě složitý jazyk.

Ale jenom s češtinou se člověk neuživí. Tak si řekla, že v první řadě dokončí své studium na vysoké škole. Obdivuji, kolik síly v sobě našla. Po všech velkých změnách měla ještě dost energie a dopsala diplomovou práci, kterou obhájila on-line. Prostě tu školu dokončila, i když život už běžel úplně jinak. Kolik jiných studentů by to vzdalo?

A ani s diplomem si člověk nevystačí. Když tak někdy čtu příběhy některých našich vysokoškoláků, kteří nevědí po získání diplomu, jestli je ta nebo ona práce bude bavit a jestli se jim vlastně chce pracovat, tak vyslovuji pochvalu této mladé dívce. Nedala se udolat, pustila se do práce a nový život teď už žije v nové zemi, pracuje, má i čas na zábavu a stále se zlepšuje v češtině.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz