Hlavní obsah
Umění a zábava

Podívali byste se na seriál od teroristického náboženského kultu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Thierry Ehrmann, CC BY 2.0, Wikimedia

Přednáška Ashari Šóka pro členy Om Šinrikjó

6. 9. 7:28

Proč japonské kulty využívají animované filmy a seriály k nalákání nových členů?

Článek

Nejspíše to nejzajímavější na japonských kultech, je způsob jak se pokoušejí nalákat nové členy. Velké kulty jako například Óm Šinrikjó a Happy Science Society se pokouší nají si nové členy produkováním animovaných filmů s tematikou jejich náboženství.

Protože vědí, že k sektě by se přidali právě hikikomori (mladí Japonci, co neopustí dům po dobu měsíců i let, čas si většinou krátí hlavně sledováním animovaných filmů a seriálů). V rodinách se o dospělé hikikomori nikdo nezajímá a většinou je považují za někoho, kdo nedělá a ani už nebude dělat čest rodině.

V takovém případě můžou nezaměstnané hikikomori připravit o jejich jediný příjem a v tom případě, je pro něj lepší se přidat do kultu, který zajišťuje ubytování a stravu za zdánlivě malé poplatky. Rodiny hikikomori jsou potom v celku ochotné platit tyto poplatky než aby se jejich potomek skončil na ulici.

Ze začátku jsou částky malé ale postupně se zvyšují, rodiny však ani nenapadne si stěžovat. Všechno probíhá v naprosté tichosti, žádná rodina si totiž nepřeje aby vyšlo napovrch že jejich potomek je součástí nějakého obskurního kultu.

Zajímavým kouskem je desetidílný animovaný seriál (adaptace původního komiksu) jménem Čóecu Sekai (neoficiální český přepis). Ten je o životním příběhu zakladatele kultu Om Šinrikjó, Asahari Šóko. Seriál z roku 1991 popisuje osvícení Asahari a původ jeho údajně nadpřirozených schopností, jako například schopnost létat.

Většina ostatních seriálů, filmů a komiksů se zaobírala více představami o budoucnosti. Óm Šinrikjo věřil, že nastane apokalypsa a přežijí ji jenom ti osvícení, jako právě Asahara. Poté nastane tisíc let klidu, míru a blahobytu.

Když se podíváme na kousky, které v té době normálně vycházeli, např. Akira, Účů Senkan Jamato nebo Mirai šónen Conan, se všechny zaobírají tématem apokalypsy. Díky tomu kousky od kultů nevybočovali moc z řady a obyčejný hikikomori by si ani neuvědomil, že se kouká na propagandistický kousek.

I dnes jsou hikikomori známí tím, jak moc se dokážou upnou na kousek fikce, který mají opravdu rádi. Tak si je kulty mohly jednoduše získávat. Stačí do hlavní role zasadit roztomilou středoškolačku a průměrný hikikomori s ní bude souhlasit na slovo.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz