Hlavní obsah

Stručná historie koček

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: istock.com
3. 9. 12:13

Jak se k našim oblíbeným chlupatým koulím sádla chovali v průběhu let?

Článek

g

Teď si promluvíme o Egyptě. Zde se s kočkami zacházelo jako s královskou rodinou. Byly spojeny s bohyní Bastet, která znamenala domov a ochranu. Pokud jste si ve starém Egyptě zahrávali s kočkou, měli jste vážné problémy. Kočky nebyly jen domácími mazlíčky, ale také strážkyněmi domovů a zásob potravin. V podstatě to byli původní vyhazovači starověkého světa.

Láska ke kočkám se v Egyptě nezastavila. Díky fénickým obchodníkům se tito chlupatí kamarádi rozšířili po celém Středomoří. V Římě byly užitečné pro udržení krys na uzdě a zároveň byly skvělými společníky. S rozvojem Římské říše se rozšiřovala i populace koček.

Přesuneme-li se do středověku, kočky stále plnily svou funkci lovců krys. Na některých místech, kde panovaly divoké pověry, to však neměly lehké. Kočky zažívaly těžké časy během náboženských otřesů.

Ale nebojte se, přišla renesance a kočky se dostaly zpět do přízně lidí, mimo jiné díky obdivu starověkých civilizací. Jak svět prozkoumával a rozšiřoval se, kočky se dostaly na lodě, kde hrály důležitou roli při udržování krysí populace pod kontrolou během dlouhých zaoceánských plaveb.

A dnes jsou kočky jedněmi z nejoblíbenějších domácích mazlíčků na světě. Zbožňujeme je pro jejich svéráznou povahu a roztomilé dovádění. Historie koček je tedy v podstatě příběhem o tom, jak jsme se ze zvědavých sousedů stali nejlepšími kamarády těchto fascinujících kočkovitých tvorů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz