Článek
Velmistr byl obnovitelem Hradu Bouzova a dobrodincem přilehlého městečka. Mši celebroval P. Metoděj Radomír Hofman OT. Mši svatou také jako host slavil dr. René Caha ze Suverénního řádu Maltézských rytířů - České velkopřevorství. Římskokatolická farnost v Bouzově je inkorporována Německým řádem.
Pozvánka na mši
Němečtí rytíři na mši
Nedaleko Loštic na ostrohu se tyčí stejnojmenný romantický hrad Bouzov, jeden z našich nejnavštěvovanějších hradů. Byl postaven na začátku 14. století a koncem 17. století jej získal Německý řád. Ten byl založen ve 12. století ve Svaté zemi. U nás je dnes řád aktivní na severu Moravy a ve Slezsku. Jedná se o činnost řádových sester v sociální oblasti, kněží a familiářů, kteří vedle rodiny se věnují také dalším aktivitám v rámci řádu.
Hrad Bouzov
Necelých 30 členů řádu u nás (ve světě celkem 800 členů (velmistr sídlí ve Vídni) provozuje konzervatoř v Opavě a Gymnázium a Základní školu v Olomouci. Věnují se také dalším zejména dobročinným aktivitám. Usilují o navrácení hradů a zámků Sovinec, Bruntál a Bouzov. Německý řád založil také lázeňské městečko Karlovu Studánku pod horou Praděd.
Evžen Habsburský byl posledním šlechticem a profesním rytířem v čele Řádu. Na přelomu 19. a 20. století přebudoval hrad Bouzov na reprezentativní sídlo velmistra a řádu. Část hradu nechal zbourat a znovu vystavět. Přestavbu a repliky historického nábytku v interiéru prováděli místní řemeslníci.
Po vzniku Československa bylo interiérové vybavení hradu, které patřilo velmistrovi, zkonfiskováno, stejně jako veškerý majetek Habsburků. Řád později zařízení odkoupil zpět.
Evžen Habsburský odešel po první světové válce do Švýcarska, také se prozíravě zasadil o přeměnu řádu na duchovní. Další velmistři již nebyli šlechtici.
Řád podporoval demokratické Československo. Během budování opevnění před druhou světovou válkou poskytl finance, pozemky a některé stavby republice. Po obsazení země Wehrmachtem byl řád zrušen a jeho členové pronásledováni. Bouzov zabral Himmler pro SS, sídlila zde menší posádka, až koncem války během vypálení Javoříčka se počet SSáků zvýšil.
K obnově řádu u nás došlo až po roce 1989.
Bouzovské zátiší
Po mši zamířím k zastávce autobusu. Ptám se paní, na kterou stranu silnice přijede můj autobus.
„Jsem překvapená, kolik bylo na mši řádových rytířů a jak jsou aktivní,“ svěřuji se.
„Pro nás je to normální, my v tom žijeme,“ odpoví mi mladá žena.
Radnice