Článek
Nové simulační centrum Lékařské fakulty Ostravské univerzity (SIMLEK) už rok slouží budoucím lékařům a zdravotníkům. Výuku zde již absolvovaly stovky studentů, od budoucích lékařů, přes zdravotnické záchranáře, budoucí porodní asistentky, fyzioterapeuty, ergoterapeuty nebo všeobecné či dětské sestry.
Proběhly zde v prvním roce fungování simulačního centra také kurzy, workshopy postgraduálního studia nebo předatestační přípravy lékařů. Na atestaci se zde připravovali například lékaři, kteří se chtějí v rámci své profese věnovat oftalmologii, ti se ve cvičné nemocnici zaměřili na diagnostiku a léčbu sítnicových chorob a také na nácvik základních vyšetřovacích dovedností a chirurgických technik. Mladí lékaři totiž mohou na pacientech zpravidla operovat až po atestaci.
Jedna z rozlehlých budov bývalé Krajské nemocnice v Ostravě-Zábřehu již přes rok slouží jako cvičná nemocnice studentům Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Její vybavení je špičkové, veškeré finance z EU byly vloženy do vnitřního vybavení této instituce. V současnosti probíhá rekonstrukce vnější části budovy, výměna oken, zateplení a další.
Oddělení urgentní a intenzivní péče, prohlížíme si simulační byt, kde si studenti zejména urgentní medicíny zkouší zásah v bytě, tomu jsou přizpůsobené i zúžené dveře koupelny, jak tomu bývá v reálu hlavně v panelových bytech. Pracovníci SIMLEKu využívají kuchyňku, prý tam nemají troubu..
Nedávno se v simulačním centru učili studenti zdravotnického záchranářství, na speciální cvičení dorazili horští záchranáři ze Slovenska, studenti tak měli unikátní možnost seznámit se blíže s profesí horského záchranáře a vyzkoušet si řadu situací, kterým jejich budoucí kolegové každodenně čelí ve specifických horských podmínkách.
Vstoupili jsme s naší průvodkyní, absolventkou studia biomedicíny na Vysoké škole báňské v Ostravě, do Operačního střediska ZZS, zde mají studenti k dispozici sanitku s odpovídajícím moderním vybavením.
V Operačním středisku ZZS lze simulovat dopravu pacienta k předlékařské péči z výšky za použití slaňování. Nad návštěvníky se nachází vyvýšený prostor k simulaci této situace.
Ve vedlejší Debriefingové místnosti studenti s lektorem mohou sledovat dění v tomto simulačním prostoru, z přilehlého Velína lze promítat vhodné video k právě probíhající činnosti, také lze zaznamenat celou akci a při výuce ji v klidu rozebrat s klady i zápory.
Nacházíme se na oddělení ARO a JIP.
Na ARO a JIP oddělení nám dovolili si sáhnout na více než třimilionovou figurinou. Tu musí technici SIMLEKU před výukou připravit, nabít baterky, figurina například během ošetření poskytuje studentům zvukovou odezvu, ta například indikuje, že pacient ještě žije.
Zkušební hlava je připravena k použití, čeká na vědychtivé studenty.
Simulátor operačních úkonů na procvičení jemné motoriky rukou. Spolu s námi si prohlédli a vyzkoušeli SIMLEK také studenti středních zdravotnických škol z Mariánských Hor a soukromé AGEL v Koblově.
Na figurině lze simulovat různé druhy operačních zákroků.
Zrekonstruovaná dvoupodlažní budova se během prvního roku dvakrát otevřela veřejnosti, během Dne otevřených dveří, ten lékařská fakulta každoročně pořádá pro zájemce o studium, také během Noci vědců, do té se zapojily desítky vyučujících i studentů. Přes 300 návštěvníků si užilo atraktivní program na 13 stanovištích.
Na 3D tiskárně lze doplnit pomůcky například o různé formy k šití v různých orgánech a další
Zde je několik imitací žil a cév, na těch se nejen medici učí šití a další operační úkony.
Fyzioterapeutické středisko je taktéž moderně vybavené, studenti na sobě navzájem zkouší různé techniky masáží a rehabilitace. V budově dříve sídlil děkanát Lékařské fakulty, v této místnosti seděl její děkan, vedle paní sekretářka a ještě vedle byla k dispozici kuchyňka.
Současným děkanem Lékařské fakulty je nám známý odborník z TV hlavně z období pandemie covidu Rastislav Maďar
V chirurgickém simulačním středisku jsou po obvodu místnosti umístěny simulátory laparoskopických zákroků sloužící zejména větším skupinám v postgraduálních kurzech.
Na oddělení JIP pediatrie si prohlížíme pomocí ultrazvuku miminko v bříšku maminky.
Na porodním oddělení nemůže chybět inkubátor včetně nedonošeného miminka.
Mimino v péči lékařů, zde se studenti rovněž učí na figurině.
Pohled do sálu porodnického oddělení.
Také zde jsme si vyzkoušeli práci, tentokrát se stetoskopem, všetně zvukové odezvy figuriny.
Oční oddělení vybavené nejmodernější technikou.
SIMLEK se pyšni více než stovkou simulátorů a stejným počtem přístrojů, o přípravu simulátorů a přístrojů na výuku se starají dvě biomedicínské inženýrky, ty se shodují, že studenti jsou z cvičné nemocnice nadšeni a přáli by si v ní trávit větší část výuky, než doposud.
Zde jsou instalovány přístroje k vyšetření očí firmy Leica.
Další z moderních a také drahých přístrojů na očním oddělení.
V rámci programu Etudy první pomoci zde testovali znalosti také studenti Univerzity třetího věku, s organizací historicky prvního závěrečného workshopu pomohli studenti programu Zdravotnické záchranářství. Ti připravili stanoviště, kde studenti U3V museli ošetřit poranění strunovou sekačkou, poradit si s předávkovaným maturantem na bujarém večírku nebo poskytnout pomoc dívce s epileptickým záchvatem, na závěr studenti a senioři zhodnotili postupy a případné chyby na záznamu aktivit.