Článek
Torgau, malé historické město na břehu Labe, bylo koncem dubna 1945 osvobozeno americkými vojáky. Sovětští vojáci měli zůstat na opačném, tedy východním, břehu Labe, most přes Labe byl německou armádou dne 25. dubna velmi poškozen a tok řeky v místě je opravdu mohutný. Po druhé světové válce bylo město Torgau předáno do sovětské okupační zóny a následně se stalo součástí Německé demokratické republiky. Most byl odstřelen v noci 16. června 1994 poté, co byl postaven nový most asi 100 metrů proti proudu.

Torgau most v roce 1903
Detailní informace, jak to tenkrát vlastně probíhalo, se liší. Verze, která je právě v Torgau nejznámější, je historie amerického vojáka Joe Polowského. Ten byl synem židovských emigrantů z Kyjeva, kteří odešli do Chicaga, aby tam našli lepší život, než by je a jejich děti čekal v Ruské říši. Joe Polowsky se narodil v roce 1916 ve Spojených státech a měl tedy štěstí, že nemusel zažívat útrapy bolševické revoluce v Rusku ani občanské války tamtéž, nepoznal ani „výhody“ života v Sovětském svazu.
Možná moc nechápal, proč by se neměl setkat osobně se svými skoro rodáky v uniformách Rudé armády, když se přece jednalo o spojence, ne o nepřátele. Jako syn emigrantů z Ruského impéria ovládal ruštinu a tak se jako tlumočník svých amerických spolubojovníků vydal dne 25. dubna 1945 asi o půl dvanácté pozdravit kolegy z 59. gardové divize Rudé armády.
Druhý den si setkání Američanů a Sovětů na poškozeném mostě přes Labe v Torgau naaranžoval fotograf a novinář Allan Jackson na působivé foto, které se stalo slavným. Na fotkách byli ale jiní vojáci. Dle internetového časopisu forward.com byl na fotce mimo jiné židovský tlumočník Rusů Chaim Thau, narozený v polském štetlu Zobolotiv, který se nacházel na dnešní Ukrajině. Po válce odešel přes Izrael do USA. Dalším ze židovských vojáků na fotce je americký voják Bernard Kirschenbaum.
Ovšem centrální postavou poválečných oslav setkání na Labi v Torgau se stal Joe Polowsky, který se po válce vrátil domů do Ameriky a do konce života byl soukromým mírovým aktivistou, setkal se s Nikitou Chruščovem i Waltrem Ulbrychtem. Jeho snaha po vyhlášení 25. dubna Světovým dnem míru se ale nesetkala s úspěchem. Měl poslední přání, aby byl pochován v Torgau, kde zažil svůj nejpamátnější den. Zemřel 16. října 1983 a už 26. listopadu téhož roku byl se souhlasem Ericha Honeckera a za účasti amerických diplomatů a veteránů v Torgau pochován.

Joe Polowski
Po roce 1990 se u hrobu scházeli američtí a sovětští veteráni, aby tu pokládali věnce na památku konce války. Také se v Torgau už několik let koná na památku této události vzpomínková slavnost, nazvaná ElbeDay, Den Labe. Letos, při osmdesátém výročí je program skutečně rozsáhlý, začínal politickými projevy 25. dubna a probíhá po celý víkend. Zahrnuje výstavy fotografií, historické přednášky a diskuse, hudební produkce, lampionový průvod i laserovou show.

Den Labe 2025
Torgau jsem navštívila jedno nedělní odpoledne v srpnu roku 2024. Je to krásné historické městečko s nádherným zámkem Hartenfels na skále nad Labem, ve kterém se mimo jiné nachází kaple, vysvěcená Martinem Lutherem a v jehož příkopu žijí dva velcí hnědí medvědi. Ve městě je luteránský farní kostele Panny Marie, kde byla pohřbena Lutherova vdova, která tu zemřela na následky úrazu při dopravní nehodě jejího kočáru. Je tu i velké náměstí s radnicí a kašnou.

Náměstí v Torgau
V malých muzejích, která se nacházejí právě v historické části města u původních hradeb, se vzpomíná na historii Torgau. V Muzeu Setkání na Labi je nadšený pan průvodce, který si pamatuje, že Praha byla osvobozena prvním ukrajinským sborem, ale nic neví o tom, že tak jako Torgau bylo osvobozeno (dobyto) americkou armádou, tak i řada českých měst, jako například Plzeň, byla osvobozena Američany.

Knihu vydalo nakladatelství Elbe-Dnjepr
Turistů ovšem do města mnoho nezavítá, snad jen právě o posledním dubnovém víkendu. Volby tu loni vyhrála AfD s 27,9 procenty. Letošních slavnosti se zúčastnil syn Joe Polowskyho a sovětský velvyslanec Sergej Netschajev se svatojiřskou stužkou. Byli tu Noční vlci a v průvodu se objevila i jezdkyně na koni s ruskou vlajkou. Na fotce vypadá ruská dáma v rudém sáčku velmi vítězně. Fotogalerie této události zveřejnil Torgauer Zeitung.