Článek
V sobotu 7. prosince 2024 se v pražské ZOO konal Den sponzorů a adoptivních rodičů. Tento den není věnován lidským dětem a jejím pěstounům, ale lidem, kteří podporují zvířata v zoologické zahradě.
Nevím, kolik sponzorů zahrada má, v každém případě lidí se scházelo dost. Já jsem se 23. dubna letošního roku stala adoptivním rodičem outloně váhavého, tak jsem ho hned po vstupu šla navštívit. Bohužel je to noční zvíře, a tak v jedenáct hodin dopoledne spalo a nevítalo mě. Outloň je asijská poloopice s velikýma očima, vidí ale jen černobíle, živí se hlavně ovocem a květy a žije samotářsky, při případném setkání s jiným outloněm není agresivní. Jako jediný z primátů je ovšem jedovatý, má na přední straně paží má žlázy s jedovatým sekretem. Není jako jeho příbuzní, lidé.
Ve stejném objektu, pavilonu Indonéské džungle, žijí i větší příbuzní outloňů, orangutani. Ti jsou denními živočichy a žijí jen v malých rodinách. Jsou to klidná a mírumilovná zvířata. Vypadají jako oranžoví chlupatí lidé. Ale nejsou jako lidé, kteří jsou schopni se kdykoliv začít prát a hádat o cokoliv.
Gorily jsou černé a chlupaté a lidem jsou podobnější. Pražská ZOO má nyní dvě expozice. V jedné jsou chlapi a chlapci. Slavný gorilí samec Richard a jeho synci, Nuru a Kiburi. Po Richardovi se jmenují i ceny pro nejlepší sponzory a podporovatele ZOO, které byly v sobotu 7. 12. uděleny, tak jako každý rok. Richard je gorilák v nejlepších letech, Kiburi už začíná mít stříbrnou srst na zádech a bude tedy brzy dospělý, Nuru je o dva roky mladší dorostenec. Žijí tak ve třech ve velké původní expozici a asi se trochu nudí.
V druhé, nové expozici, žije veselá rodinka goril, na kterou dohlíží samec Kisumu. Dále jsou tam Richardovy bývalé ženy Kijivu se svou maličkou dcerou Gaiou a Schinda s mladíkem Ajabu. Také tu žije nejoblíbenější Kisumova manželka Duni, která je zároveň i vnučkou Kijivu, s malou Mobi, Kisumovou první dcerou.
U chlapů a chlapců je klid. Docela by mě zajímalo, co se stane, až Kiburi dospěje a Richard už nebude mít tu kondici. Na druhou stranu nemají se o co prát, když jsou doma sami a k děvčatům je nikdo nepustí, jídla dostanou dost. Ajabu byl kastrován a zůstane s maminkou, tetičkami a sestřenkami v expozici. Je to dost otravný kluk, který by si chtěl hrát s děvčaty, která jsou na něj ale ještě moc malá. V budoucnu z něj asi bude hodný neškodný strýček, ale upřímně řečeno si to neumím úplně představit, protože teď tedy hodný rozhodně není, je to pěkný divoch.
U goril je to lidským skupinám dost podobné. Jsou skoro jako my, ale v jejich původních lesích bylo jídla pořád dost, takže se nemuseli kdovíjak snažit. Gorily jsou hlavně býložravci a v pralese je spousta jedlé zeleně. Jenže ze savan přišli lidé, kteří měli mnohem víc mláďat a začali pralesy ničit. Ve velkém těží dřevo i nerosty, v malém zabíjejí gorily na maso. Jak se píše na stránkách pražské ZOO, gorilám hrozí z tohoto důvodu úplné zhroucení populací. Takže za pár let možná budeme mít tato zvířata jen v zoologických zahradách. A možná ani to ne. Protože už teď nesmí pražský slavný gorilí samec Richard a jeho potomci mít další děti. A nová krev přibývat nebude.
Podklady:
návštěva ZOO dne 7. 12. 2024
oficiální stránky Zoo Praha