Článek
Známe to všichni - v zápalu nakupování se věci zdají být nepostradatelné. Ale jakmile opustíme obchod nebo zavřeme webový prohlížeč, začnou se vkrádat pochybnosti. Najednou si uvědomíme, že jsme možná jednali zbrkle.
Možnosti vrácení zboží
Jestliže jste nakoupili online, máte zpravidla 14 dní na vrácení zboží. Některé kamenné obchody také nabízejí možnost vrácení, i když to není pravidlem.
Ale co s půjčkou, kterou jste si vzali, ať už jste za peníze z úvěru stihli nakoupit, nebo ještě ne?
Odstoupení od půjčky, ať už jste nakoupili, nebo ještě ne
Zákon o spotřebitelském úvěru vám dává právo odstoupit od smlouvy o půjčce do 14 dnů od jejího podpisu. Musíte to ovšem udělat písemně: e-mailem s doručenkou, datovou schránkou, nebo přes klientský profil u poskytovatele úvěru. Případně fyzicky na papír s odesláním doporučenou poštou.
Po oznámení o odstoupení máte dalších 30 dní na vrácení peněz. Počítejte ale s tím, že budete muset zaplatit úrok za dny, kdy jste měli peníze u sebe. Čím dříve půjčku vrátíte, tím méně na úrocích zaplatíte.
Nadstandardní podmínky některých poskytovatelů
Někteří poskytovatelé jdou dokonce nad rámec zákona a nabízejí až 30denní lhůtu na odstoupení. To znamená, že celkově můžete mít až 60 dní na vrácení peněz. Vždy si však pečlivě přečtěte podmínky smlouvy.
Pamatujte, že čím déle budete mít peníze u sebe tím víc budete muset poskytovateli uhradit na úrocích. Tady je rozhodující rychlost. Raději pošlete peníze zpět dřív, než dostanete od poskytovatele vyčíslení dlužných úroků. Zašlete původní částku s nějakým přeplatkem. Kdyby to bylo příliš, přebytek vám poskytovatel vrátí zpět.
Důležitost dokumentace
Po vrácení půjčky a doplacení úroků byste měli obdržet potvrzení o ukončení platnosti smlouvy. Pokud ho nedostanete automaticky, nebojte se o něj požádat. Je to důležitý dokument pro vaši vlastní jistotu.
Problém nastává, když už jste nakoupili
Ne každý obchodník vrací peníze (po vrácení zboží do 14 dní bez udání důvodu) dostatečně rychle. To by vám mohlo zmařit odstoupení od smlouvy o úvěru. Administrativní část je potřeba zvládnout do 14 dní. První „etapa“ se naštěstí obejde bez peněz.
Zákonodárce pamatoval na situaci, kdy vám peníze „někde visí“, a proto dal spotřebiteli měsíc na vrácení financí. Měsíc začíná plynout od data odeslání odstoupení od smlouvy.
Poskytovateli ale (spravedlivě) nechal nárok na úroky za všechny dny, kdy spotřebitel držel peníze u sebe (že byly u obchodníka, už je problémem spotřebitele).
Odstoupení od smlouvy se vám proto může prodražit u laxních e-shopů, které posílají peníze zpátky za vrácené zboží třeba jen jednou za měsíc.
Alternativa v podobě odložené platby
Pro ty, kteří si nejsou jisti, zda zboží nebudou vracet, existuje elegantní řešení - odložená platba. Zboží za vás zaplatí společnost poskytující tuto službu a vy pošlete peníze až ve chvíli, kdy si budete jisti, že si věc opravdu ponecháte.
Když ji vrátíte, jen dáte vědět, že jste odstoupili od smlouvy. Peníze zpět za nákup si poskytovatel odložené platby už vyřídí s obchodníkem sám. Váš účet se v těchto transakcích nijak účastnit nebude.
Jen pozor na lhůtu splacení a celkovou výši nákupu, plus na případné úroky z odložené platby. Pozorně si projděte všechny podmínky, než se pro podobnou službu rozhodnete! Pamatujte, že svou podstatou nemá daleko od kreditní karty. I odložená platba chce pokorný přístup!
Specifika hypoték
Ještě si pamatujte, že tato pravidla se týkají jen běžných půjček. U hypoték je situace odlišná - tam dostanete 14 dní na rozmyšlenou před podpisem smlouvy. Potom už se hypotéka nedá vrátit (v tom režimu, jaký jsem teď popsala u půjček).
Zkrátka…
...ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy mějte na paměti, že půjčka není něco, co byste měli brát na lehkou váhu. Pečlivě zvažte své finanční možnosti a nenechte se unést emocemi při nakupování. A pokud už se dostanete do situace, kdy půjčku vlastně nechcete, protože jste se unáhlili, využijte svého práva na odstoupení od smlouvy! Vaše peněženka vám za to poděkuje.