Hlavní obsah
Finance

U Revolutu už si dlužníci peníze neschovají. Začal totiž spolupracovat při vymáhání

Foto: Freepik.com

Lidé, kteří si zvykli schovávat před věřiteli své peníze na účtu Revolut, už mají smůlu. Tahle taktika už jim nebude fungovat. Stát ukázal, že když chce, umí udělat velké kroky. S Revolutem je nově vyjednaná dohoda o součinnosti.

Článek

Revolut už není bezpečným úkrytem pro dlužníky

Spousta lidí se snažila vyhnout vymáhání svých závazkům tím, že si uložili peníze na účet u Revolutu. Měli totiž ověřeno ze svého okolí, že insolvenční správce se k těmto penězům nedostane. Dokonce si tuto „radu“ předávali v různých diskuzích na internetu jako zaručený tip.

Jenže teď se karta otočila. Revolut souhlasil se součinností při vymáhání dluhů. Ministerstvo spravedlnosti nedávno připravilo jasný postup pro insolvenční správce, jak získat informace o účtech dlužníků u této banky.

Pro připomenutí: Revolut Bank je banka se sídlem v Litvě, která může poskytovat služby v Česku, přestože tady nemá pobočku. Využívá celoevropskou licenci.

Proč je to důležité?

Revolut Bank má v Česku víc než milion klientů a tento počet stále roste. Proto se insolvenční správci stále častěji setkávali s případy, kdy dlužníci zneužívali tuto banku k ukrytí peněz, které by se jinak staly součástí majetkové podstaty.

Na základě dohody s Revolutem se situace zcela obrátila. Aby insolvenční správci mohli o informace požádat hned napoprvé (procesně) správně, Ministerstvo spravedlnosti pro ně připravilo návod, jak na to. Najdou ho pod názvem „Sdělení k získání součinnosti od zahraniční banky Revolut Bank UAB v insolvenčním řízení“.

Co to znamená pro dlužníky?

Nová dohoda s Revolutem má na dlužníky hned 4 efekty:

  • insolvenční správce může nyní jednoduše zjistit, že u Revolutu mají účet
  • banka mu poskytne informace o zůstatku na účtu dlužníka v insolvenci
  • správce se dozví i o všech pohybech na účtu dlužníka
  • tyto peníze se zahrnou do majetkové podstaty jako jakýkoliv jiný majetek.

Může hrozit i trest

Zatajování majetku v insolvenci může na první pohled vypadat jako výhoda pro dlužníky. Ale legislativa mluví jasně. Je to protizákonné. Pokud insolvenční správce zjistí, že dlužník úmyslně zatajil své finance u Revolutu:

  • může přijít o výhody oddlužení (soud jej zruší)
  • v krajním případě hrozí i trestní stíhání pro podvod.

Evropská spolupráce funguje, když se chce

Tato změna ukazuje, že přeshraniční spolupráce v EU při vymáhání dluhů skutečně funguje. Už nestačí mít účet v zahraniční bance - insolvenční správci mají nástroje, jak tyto informace získat právě i přes hranice.

Zdroje:

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7318513549704585216/

https://insolvence.justice.cz/wp-content/uploads/2025/04/Sdeleni-soucinnost-od-Revolut-Bank.pdf

https://www.hyperfinance.cz/magazin/revolut-recenze-co-umi-revolut-karta-co-je-revolut-bank-jak-vlastne-revolut-pouzivat/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz