Hlavní obsah

Jedna věc pro lepší spánek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: DALL-E 3
27. 10. 16:03

Prospíme třetinu svých životů. Kdybychom měli upravit jednu věc tak, abychom maximalizovali přínos spánku, co by to bylo?

Článek

Většina z nás svádí každé ráno vnitřní boj, kdy se snažíme vstát z postele a nepodlehnout pokušení zaklapnout budík a spát dál. I když může být ranní podřimování v danou chvíli příjemné, v dlouhodobém horizontu může mít negativní dopad na naše tělesné i duševní zdraví. Jedním ze základních pravidel zdravého životního stylu je pravidelný režim, zejména co se týče spánku. Když budeme vstávat každý den ve stejnou dobu, zařídíme našemu tělu hladký běh vnitřních hodin.

Biologické hodiny a význam rutiny

Každý z nás má své vnitřní biologické hodiny, které ovlivňují řadu tělesných funkcí, od teploty těla po hladinu hormonů. Tyto hodiny se každý den synchronizují na základě vnějších signálů, zejména podle světla a tmy. Vstávání ve stejnou dobu je jedním z důležitých stavebních kamenů zdravého biorytmu.

Zlepšení kvality spánku

Pravidelné vstávání ve stejnou dobu také vede k lepší kvalitě spánku. Tělo se začne přirozeně přizpůsobovat režimu a i když to bude ze začátku pravděpodobně nepříjemné, časem se začnete přirozeně probouzet v podobnou dobu. Lepší kvalita spánku znamená kvalitnější odpočinek, méně nočního probouzení a příjemný pocit odpočatosti, když se člověk ráno probudí. Kdo z nás by se nechtěl probouzet odpočatý?

Duševní pohoda a produktivita

Pravidelný režim také přispívá k duševní pohodě a ukotvení v životě. Pocit kontroly nad našimi životy a dodržování rutiny posiluje sebevědomí a snižuje úzkost. Navíc vstávání ve stejnou dobu může zlepšit vaši produktivitu. Pokud vedle své práce ještě tvoříte svůj projekt, tak ráno je často ideální doba pro práci.

Jak toho docílit?

Nejprve je třeba si stanovit konkrétní čas a dodržovat jej i o víkendech. To je často záludná část.

Postupně se adaptujte. Nesnažte se začít hned vstávat například v pět ráno. Raději posouvejte dobu probuzení o 15 minut každý den, dokud nedosáhnete kýženého času.

Ujistěte se, že máte vhodné prostředí pro spánek – tichý pokoj, pohodlnou postel, zatemňovací závěsy, aktivní tichý režim.

Vytvořte si ranní rituály, které dále podpoří budování tělesného biorytmu. Můžete zkusit například protahování nebo studenou sprchu.

Vstávání ve stejnou dobu každý den má velký vliv na naši tělesnou a duševní pohodu. Přestože je často obtížné dodržovat pravidelný spánkový režim, tak výhody, které z něj plynou, jsou opravdu významné a stojí za to.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz