Článek
„Pokud bychom byli ve vesmíru sami, bylo by to neskutečné plýtvání místem“ (Carl Sagan)
Vesmír se snažíme prohledávat už hezkou řádku let, přesto jsme zatím nenašli ani stopu po mimozemském životě. Žádný signál, nic. Jenže… Musíme si uvědomit, že my sami jsme slyšet zhruba sto let. Což znamená, že se naše vysílání mohlo dostat do vzdálenosti kolem sta světelných let. A co je to proti velikosti vesmíru? Předpokladem toho, abychom nějakou tu mimozemskou civilizaci slyšeli, je i to, aby používala rádiové vlny. Protože pokud má nějakou technologií, kterou nejsme schopni zachytit, může nám sedět pod nosem a stejně o ní nevíme. Těch předpokladů k tomu, abychom dokázali někoho objevit je tolik, že spíš věřím citátu Carla Sagana, než Fermiho pesimismu. Vesmír je tak obrovský a má tolik planet, že by bylo neskutečným plýtváním místem, kdyby se život vyvinul pouze na jediné.
Jak ale takový mimozemšťan vlastně vypadá? Ví o nás? Mohlo by být UFO (aspoň některé) skutečně mimozemskou lodí, plnou „zelených mužíčků“? Faktem je, že dokud o nich nic nevíme, máme z nich přirozený strach. My jsme se s nimi zatím nesetkali. Nesetkali se ale oni s námi? Tyto a podobné otázky si lidstvo klade už po staletí. K odpovědi ale není o nic blíže, než před těmi staletími. I když… Něco už přece jen víme s téměř jistotou. A to, že existuje množství planet podobných Zemi, kde by mohla být kapalná voda a tedy klidně i život. Taková mimozemská civilizace může klidně žít i v našem sousedství, u Proximy Centauri, jen nemáme dost silné oči na to, ji uvidět, ani dost vyspělou techniku na to ji uslyšet, pokud nepoužívá rádiové vlny.
„Fantazie nás někdy zanese do světů, které neexistují. Ale bez fantazie se nedostaneme vůbec nikam.“ (Carl Sagan)
S představou o mimozemšťanech, která dodnes doslova dráždí lidstvo, přišel jako první syrský řečník, satirik a spisovatel Lucian ze Samosaty (narozen přibližně okolo roku 120). Představa o mimozemšťanech tedy není nic nového a vznikla už ve druhém století našeho letopočtu. Stalo se tak ve chvíli, kdy napsal román v řečtině s „ironickým“ názvem Pravdivý příběh. Aniž by tušil, v podstatě vynalezl zcela nový žánr beletrie: Sci-fi. Žánr o cestování vesmírem, meziplanetárních válkách a mimozemských bytostech komunikujících s lidmi. Pokud ale opravdu jde jen o sci-fi.
„Nepřítomnost důkazu není důkazem neexistence.“ (Carl Sagan)
Přichází tedy palčivá otázka, která nás trápí a zároveň dráždí. Jsme ve vesmíru opravdu sami, nebo už žijeme po boku nějaké starověké mimozemské civilizace? Ve svém ohromujícím průzkumu profesor Robin Hanson z univerzity George Masona a Oxfordský institut pro budoucnost lidstva, rozebírá statistické pravděpodobnosti existence mimozemského života a proč už mohl být nalezen v naší sluneční soustavě.
„Vyspělí mimozemšťané skutečně existují a máme dostatek dat, abychom zhruba určili, kde se v prostoru a čase nacházejí a kdy je uvidíme nebo se s nimi setkáme.“ (Prof. Hanson)
A jak tedy vypadají? Mohou vypadat jakkoliv. Mohou být robustní a vrásčití, jako Klingoni, mohou mít špičaté uši, jako Vulkánci, mohou vypadat úplně jakkoliv. Přesto, pokud by měli být z prostředí podobného tomu našemu, i jejich biologická podstata by měla být přinejmenším podobná.
Mnohem více se dočtete v článku, který uvádím jako zdroj. Přece jen by bylo kontraproduktivní ho tady opisovat. Každopádně stojí za zamyšlení. Nevím, jak profesor Hanson, ale astronom a fyzik Carl Sagan byl celosvětově uznávanou kapacitou a oba pánové by si určitě v mnohém notovali.
Zdroj informací:
https://www.svet2000.cz/mali-zeleni-muzicci-jsou-minulosti-prichazi-nova-teorie-bytosti-s-umelou-inteligenci/
https://citaty.net/autori/carl-sagan/#google_vignette
https://m.youtube.com/watch?v=T2RNhM0yEFk&t=434s
https://m.youtube.com/watch?v=CvMbRdic-SM&pp=ugUEEgJpdA%3D%3D