Článek
Tak už došlo i na SheIn. A to jsem si myslela, že Temu zaměstnává hatery dostatečně. O co šlo? V článku se píše o konkrétní čínské továrně, vyrábějící pro SheIn. Zaměstnanci pracují v podstatě nepřetržitě a mají maximálně jeden volný den v měsíci, což je porušením i čínských zákonů. Za šití pak mají peníze od kusu, za obyčejné triko zhruba jeden jüan. A hlavní viník? SheIn!
No… Pokud usuzuji z toho, co vím z předmětného článku, SheIn není majitelem továrny, ale zákazníkem. A chová se v podstatě úplně stejně, jako jakýkoliv obchodní řetězec. Snaží se pro sebe cenu srazit na minimum, aby sám mohl nabízet dobré ceny a ještě slušně vydělal. Jestli uspěje je samozřejmě hlavně na managementu dané továrny a majiteli. Nemusí se SheIn obchodovat. Je to ale pro ně výhodné, protože se jedná o značný objem zakázek. I když za nízkou cenu. A že si jde odběratel tvrdě za svým? Čína je sice komunistická, ale co se obchodu týká, je to tvrdý kapitalismus, žádná charita. Navíc, naše Lidly, Kauflandy a další se chovají naprosto stejně. Nejraději by z dodavatelů sedřeli kůži a ti si pak stěžují, že se jim to už pomalu nevyplácí vyrábět (ale vyplatí, protože jinak by to dávno zabalili!). Na rozdíl od čínské továrny ale nemohou zaměstnancům nařizovat nepřetržitou práci za hubičku. Protože u nás Zákoník práce nejen platí, ale jeho dodržování je i hlídáno. Na rozdíl od Číny, kde sice zákony mají, ale jejich dodržování je pojato evidentně dost volně. Je to chyba SheIn? Ani omylem! SheIn dělá jen to, co je mu umožněno a stejně tak majitelé podobných továren. Odběrateli přistoupí na nízké ceny, ale proč si snižovat výnos, když to mohou nahnat jinde. A obvykle funguje, že to odnesou ti, co jsou nejníže.
Je to ale otrocká práce? Já si otrockou práci představuji tak, že tam naženou lidi proti jejich vůli, seberou jim doklady a nutí je pracovat zadarmo. To se ale v tomto konkrétním případě prokazatelně neděje. Ti zaměstnanci jsou tam dobrovolně. Jsou to lidé bez vzdělání, kteří potřebují uživit zbytek rodiny. Jsou rádi, že nějakou práci mají a aby si vydělali, musí pracovat přesčas. Mají peníze od výkonu a jsou si toho vědomi. Čína pravděpodobně nemá nic jako minimální mzdu, tak tu minimální mzdu nastavuje zaměstnavatel podle svého. Ber, nebo nech být. Ti lidé berou a jsou rádi i za to málo, co mají. Protože jinou alternativou je být bez práce a nemít z čeho žít.
Hlavní problém tedy není odběratel SheIn (který se chová jen a pouze tržně a kapitalisticky), ale Čína jako stát. Za jedno proto, že nehlídá dodržování vlastních zákonů a za druhé, že je možné, aby tolik lidí zůstávalo bez vzdělání a tím i bez budoucnosti. A v těchto zemích platí dvojnásob, že kdo se chudý narodí, chudý i zemře. My sice můžeme čínské výrobky bojkotovat a nekupovat, ale čeho tím reálně dosáhneme? Maximálně toho, že podobné továrny zavřou a zaměstnance vykopnou na ulici. Pomůže to těm zaměstnancům? Ne. Nebudou sice pracovat od rána do noci sedm dní v týdnu, ale také zůstanou zcela bez prostředků. Oni i jejich rodiny. Můžeme se tedy sice pohoršovat nad čínskými poměry, ale to je tak jediné. Ještě si dovolím otázku na konec: Kolik myslíte, že by brali lidé bez vzdělání, jako třeba uklízečky, tady nebýt minimální mzdy? Nejspíš by spousta z nich musela přibírat další a další práci, aby vůbec přežila. Nehodnoťme tedy poměry na druhém konci světa naší optikou. My se tady máme královsky, to ale neznamená, že mají lidé stejné podmínky všude. Dokonce ani většinově. A buďto se smíříme s tím, že na druhém konci světa žijí jinak, než my a dokonce jinak, než co my považujeme za standard, nebo se z toho zblázníme. Nikdo z nás nemůže změnit podmínky práce v čínských, malajských, nebo indonéských továrnách. To mohou jen lidé tam. A bojkot zboží a tržišť mně přijde jako póza a pro někoho vítané poškození nepříjemné konkurence, nic víc.