Článek
Privilegium Přemyla Otakara II, udělené jihlavským měšťanům 12.ledna 1270, je nejstarším stavebním předpisem v českých zemích. Je velmi stručné - jeho soudobý přepis zabírá jen půl stránky!
Stavební řád potvrdil privilegium měšťanů stavět domy a zavedl jen dvě obecné regulace.
- Tu první známe dodnes: Ke stavbě domů bylo třeba souhlasu městské správy, dnešní mluvou tedy stavební povolení.
- Druhá dávala městu velmi silnou pravomoc prosadit veřejný zájem. Cituji: "aby domy, ať byly postaveny kýmkoli, o nichž by se dalo soudit, že jsou k neprospěchu nebo škodě zmíněného města, byly úplně zbourány".
Historici vykládají, že toto byla reakce na překotný rozvoj města za stříbrné horečky. Za pouhých třicet let od založení (1240-43) Jihlava vyrostla na jedno z největších měst království. Počáteční výstavba byla zřejmě chaotická. Také byla skoro všechna dřevěná, záhy ovšem majetní měšťané začali přestavovat své domy na honosnější, kamenné. Řada domů překážela potřebám bohatého gotického města, hlavně budování ulic a hradeb.
Proto město získalo pravomoc překážející domy bourat. Díky stavebnímu řádu pak lokátor mohl vymezit rovné ulice s jasnou uliční čárou a s jednotlivými parcely. Vznikl typický pravoúhlý půdorys ulic s obrovským náměstím, jak jej zachycuje například mapa z roku 1547.
Jihlavský stavební řád Přemysla Otakara II. byl dobrý zákon. Středověký půdorys Jihlavy se zachoval (jen s pár jizvami) dodnes. A rozhodně stojí za návštěvu.
PS: Soudobý překlad jihlavského stavebního řádu (celý text):