Článek
Koncem ledna představila Národní ekonomická rada vlády (NERV) soubor 37 opatření na dosažení vyššího dlouhodobě udržitelného ekonomické růstu. V sérii příspěvků vybrané návrhy popíšu a okomentuji víc do detailu. Nyní jen pár slov, jak se na ně dívat:
V prvním roce NERVu byla hlavní agendou konsolidace veřejných financí. Se schválením konsolidačního balíčku přišlo od vlády logické zadání: doporučení souboru prorůstových opatření (česká ekonomika po covidu stagnuje). Ze zadání bylo trochu cítit touhu po řešeních, růst nakopnou hned, rychle. Takoví ekonomičtí šarlatáni nejsme; většina navrhovaných opatření jsou dlouhodobé reformy s dlouhodobým efektem.
K ekonomickému růstu jsou třeba jen dvě zásadní věci: lidský kapitál a dobré (inkluzivní) instituce. Vše ostatní, včetně inovací nebo investic do infrastruktury, o kterých se v souvislostech s růstem často mluví, je spíše výsledkem oněch dvou podmínek a generuje růst za těchto podmínek, než že by bylo zdrojem růstu samo o sobě.
Prakticky všechna navrhovaná opatření se týkají buď lidského kapitálu, nebo reformy institucí. Ani kapitola Investice nenavrhuje konkrétní investiční plány („postavte železnici z A do B“) ale reformy soukromých trhů a pravidel veřejného sektoru tak, aby více zdrojů směřovalo do investic s vyššími soukromými a společenskými výnosy.
Moje oblíbené bonbonky jsou flexibilita na trhu práce (Flexicurity), celá kapitola Vzdělávání (a reforma správy univerzit zvlášť), a stavební deregulace (včetně parkovacích minim).