Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

ADHD a každodenní boj (ne)jen dítěte

Foto: Unsplash

Když se dnes řekne ADHD, stále si mnoho lidí představí jen špatnou výchovu, a ještě hůř se tváří na dnešní možnosti medikace.

Článek

Co je to ADHD? Jedná se o vrozenou neurovývojovou poruchu s různými projevy, které se u jedinců mohou lišit. Mezi nejčastější projevy se řadí porucha koncentrace, hyperaktivita, impulzivita, ale třeba i spousta různých originálních nápadů, kreativita. Někdy se může zdát, že tito lidé, kteří trpí ADHD, mohou být při dosahování svých cílů až urputní. Ne vždy může mít tato porucha mírný projev. U dětí, a zvlášť u školou povinných, může být těžká forma značně problematická, neboť se mohou objevovat silné rušivé projevy, což výrazně snižuje kvalitu výuku všech. Pokud máte podezření, nebojte se obrátit na specialistu, což je psycholog, nebo psychiatr. Pediatři taktéž mohou provést screening pomocí dotazníků a v případě podezření vás za specialistou odešlou sami.

Ještě větší problém to je, pokud tohle není jediný problém. Co si takhle představit souběh diagnóz? Pak se musí v terapii přistupovat mnohem komplexněji. U mírnějších projevů může pomoci změna stravy, zařazení pohybových aktivit, případně některé formy terapií. Mohou pomoci např. Kognitivně-behaviorální terapie, kdy se pracuje s pacientem ve formě, že identifikuje problém a změní myšlení. Z počátku je terapie vedena direktivně, ale pomalu přechází odpovědnost za průběh terapie na pacienta samotného. Učí se zde techniky, které pomáhají překonávat krizové situace, organizaci času, nebo třeba zvládání stresu. Mezi další možnou terapií je pak čistá behaviorální terapie, která je odlišná. Zde se klade za cíl upravit nevhodné vzorce chování pomocí systému tzv. odměn a trestů za splnění nebo nesplnění cíle.

Když terapie nezaberou

Pokud jsou projevy natolik závažné, a běžné terapie nezabírají, existují možnosti farmakoterapií. U nás jsou k dispozici 2 základní možnosti léčby. První možností je doplnění nízké hladiny dopaminu. Mezi nejznámější léky v této kategorii patří zejména Methylfenidáty, např. Ritalin. Tento typ léku je považován za nejbezpečnější z hlediska efektivity léčby v kontrastu s vedlejšími účinky. Tento lék se nesmí užívat, pokud člověk trpí např. depresemi, má srdeční obtíže, nebo obtíže se štítnou žlázou. Ostatně, podrobný výčet je součástí příbalového letáku. Další kategorií léků jsou samotné Amfetaminy, které mají prokazatelně nejvyšší účinnost v léčbě ADHD. Tento lék je využíván zejména v USA, v některých členských zemích EU jen omezeně, a v některých státech je léčba těmito léky neschválena. Tento lék sám o sobě iniciuje výdej dopaminu a je často zneužíván v drogovém odvětví.

Mezi další možné léky se mohou občasně volit i léky z tzv. druhé linie, což jsou léky 3. a 4. generace antidepresiv. Tyto zvyšují hladinu noradrenalinu v mozku. Oproti výše zmíněným mají častější vedlejší účinky a nižší léčebnou efektivitu k jádrovým příznakům ADHD.

Další možností je atomoxetin, který se předepisuje dospělým, ale má nepříznivý poměr účinnosti a vedlejších účinků. Obecně se výsledky v těchto dvou kategoriích objevují zpravidla až v řádech týdnů od nasazení léčby.

Je to selhání rodiče?

Jakožto rodič dítěte musíte s léčbou souhlasit. Nicméně je na zvážení, jestli opravdu tento případ je natolik závažný, že bez medikace to nejde, nebo jestli postačí jen změny ve výchově, životním stylu, či nasazení terapií. Mnoho rodičů ale volí léky ihned. Někdy z pohodlnosti, někdy nemají dostatek času na zmíněné terapie. Ne vždy terapie jsou hrazeny, takže roli mohou hrát i finance.

Je třeba si ale uvědomit, že léky mají nejen benefity, ale i spousty vedlejších účinků, ostatně to má každý lék. Nicméně, nasazení vhodné léčby může výrazným způsobem potlačit nežádoucí příznaky, dítě se může vytáhnout natolik, že to dramaticky zlepší kvalitu jeho života. A to je to, co si snad každý rodič přeje, aby jeho dítě bylo zdravé, mělo se dobře, a mělo co nejlepší start do života.

Nebojte se, že byste čelili různým předsudkům, přeci jen je již prokázáno, že ADHD není selhání výchovy. Léčba také není selhání výchovy a obzvlášť, pokud se léčí ADHD při souběhu diagnóz. A pokud máte pocit, že vám lékař medikaci napsat nechce, zkuste se ptát proč, zkuste si vyžádat tipy na alternativy.

Anketa

Souhlasíte, aby tyto děti byly medikovány?
Ano, co nejdříve
41,7 %
Ano, ale nejdříve chci zkusit jiné možnosti
41,7 %
Nevím, nedokážu se rozhodnout.
8,3 %
Jsem proti jakékoliv medikaci.
8,3 %
Celkem hlasovalo 12 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz