Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kolik stojí lidská důvěra? Někdy i celé úspory… a ještě mnohem více

Foto: Seznam.cz

Každou chvíli se objevují případy, kdy někdo naletěl na podvod s investováním. Jak se tedy nenechat napálit?

Článek

Každý se může splést, může občas naletět. Dokonce i chybovat je lidské, jak se říká. Ovšem ne vždy jsou chyby přípustné. Když udělá chybu popelář, asi se nic nestane. Když tu chybu udělá lékař na sále, může to být nenávratná chyba. Tohle všechno jsou profesní chyby, které se musíme snažit eliminovat. Na co by se ale měla společnost dále zaměřit? Tím jsou tzv. podvodné praktiky, kdy naletí na podvodnou investici. Soudě podle obsahu, nejčastějšími obětmi jsou senioři, ale toto se nevyhýbá i mladším, nebo dokonce i handicapovaným.

Rozhodl jsem se, že zkusím napsat článek na toto téma, který by mohl pomoci některým zbystřit, a nížit tak počty obětí. Zejména pak i kvůli tomu, že se klidně může stát, že naletíte opakovaně, jako se stalo starší paní. Tyto články pak místo nějakého pochopení spíše vzbuzují další a další napětí mezi generacemi, kdy se občas objeví í nápad, že by tito lidé neměli volit.

Co tedy dělat?

Pokud vám někdo zavolá, zřejmě vám nabídne „suprovou“ investici, kdy „jen“ vložíte peníze, a naslibují vám bůhví jaký úrok za krátkou dobu. Pozor, takovéto platformy nefungují, a rozhodně nefungují tak, že pošlete někam peníze a ono vám to vydělá násobně víc za krátkou dobu. Investice vyžadují ve většině případů čas, a bez práce vám nevynesou více než v průměru 10 % ročně, a i to je dost.

Nejlepší je, pokud se vám takový člověk nepředstaví, ihned zavěsit a ohlásit to na policii. Pokud už se přeci jen stalo, že jste zaslali menší obnos na „zkoušku“, zkuste zavolat do banky a nahlásit podvodnou transakci. Obvykle vám sice banka ne vždy vyjde vstříc, ale dnes existuje pojištění osobních věcí, které kryje i tyto podvodné transakce. Pro někoho, kdo si není jistý, že nenaletí, se může jednat o dobrý produkt, který vám vykryje za pár Kč měsíčně tyto podvody až do výše třeba 10-50 tisíc.

Pokud jste vložili jen pár stovek, možná pár tisíc, asi vás to nebude tolik bolet. Bezpečně tento podvod poznáte tak, že po vás dotyčný chce další a další platby.

Kontakt z banky

Občas se stává, že se podvodníci vydávají za člověka z vaší banky a že máte „podezřelou“ transakci, nebo že vám někdo naboural účet a doporučuje vám převést peníze na zabezpečený kryptoměnový účet. Tady opět zpozorněte, hned z několika důvodů. Člověk z banky většinou vyžaduje potvrzení bankovní aplikace. Dále, neexistuje nic, jako zabezpečený kryptoměnový účet. A rozhodně pracovník banky nevyžaduje přístup do vašeho bankovnictví, či instalaci nějakého software do telefonu / počítače. Pokud něco takového zaznamenáte, ideálně zavěste a nahlaste policii a dané bance.

Všechny tyto podvody se dají snadno odhalit, jen člověk musí mít trochu prostoru na rozmyšlenou, čehož si mnoho podvodníku je vědomo. Ti na vás pak budou neskutečně tlačit, třeba že nabídka je výhodná ale časově omezená, že zbývají jen poslední kusy nebo kde co podobného.

I handicapovaní jsou ohroženi

Pokud je člověk handicapován nějakou mentální poruchou, neznamená to, že nemůže být okraden. Takový člověk může být mnohem důvěřivější a může naletět i bližšímu členu rodiny. To se stalo i u nás v rodině, kdy bratranec od manželky teď musí ze svého invalidního důchodu splácet půjčku, kterou si na něj vzala jeho vlastní matka. To se totiž nebavíte s obyčejným bankéřem, či finančním poradcem, ale zástupcem z pochybné společnosti, který se nezajímá.

„Drahá“ zkušenost je pro každého

Ony podvody se nemusí vyhnout i mladším lidem. Kdysi dávno jsem i já naletěl na investiční podvod. Naštěstí jsem nepřišel o převratnou částku, tehdy to bylo jen mávnutí rukou. Ono totiž, když vám někdo slíbí třeba 1-3 % „zisku“ denně, také zbystřete. Obvykle není možné, abyste dostali zhodnocení v řádech % za jediný den, bez nějakých dalších aktivit. Vždy, pokud si sami nejste jistí, raději to proberte s někým z rodiny, či známým, jestli je to opravdu možné.

Pokud máte v rodině někoho s duševní poruchou a máte strach, že by jej mohl takto někdo zneužít, lze jej částečně zbavit svéprávnosti. Tímto zajistíte, že dotyčný nebude moci nakládat s penězi, max jen nižší částky, a nebude si moci vzít žádný úvěr.

Zkuste, pokud máte, žijící starší příbuzné, s nimi více komunikovat, zeptat se jich, jak se mají, poučit je o možných rizicích těchto podvodů. Nabídněte jim, že kdyby se něco dělo, že jim poradíte, že jim s tímto pomůžete. Přeci jen, asi není příjemné řešit, že vaše babička přišla díky podvodu o statisícové úspory. Snad tento článek pomůže ochránit úspory alespoň jednoho důchodce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz