Hlavní obsah
Názory a úvahy

Platy jako v Německu? Největší populistický výkřik současnosti

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Seznam.cz

Pětikoalice se dušovala, že nebude populistická. Nyní, rok před volbami premiér Fiala prohlásil, že potřebuje další 4 roky, abychom dohnali Němce v platech.

Článek

Když některé strany prohlásí, že nebudou populistické, jako strana ANO, tak stačí být populističtější ještě víc. Jinak si totiž neumím vysvětlit výrok pana Fialy, že za další 4 roky jeho vlády, bychom dosáhli na německé platy. Není tomu tak dávno, asi něco přes 3 roky, kdy před volbami vznikla koalice Spolu, jako protipól proti „populistické“ straně ANO. Tehdy se dušovali, že nebudou jako minulá vláda, tak se teď podívejme na to, jak se to současné vládě (ne)povedlo.

Příspěvek 5000Kč na dítě

Když za covidu minulá vláda dala tzv. rouškovné, tehdejší opozice tento krok kritizovala jako populistický. Co ale udělala vláda současná? Zavedla stejně populistický jednorázový příspěvek ve výši 5000Kč na dítě, pokud domácnost splnila určité podmínky. Jednou z podmínek bylo nepřekročit roční příjem domácnosti ve výši 1 milion Kč. Tento „strop“ byl poměrně vysoký, kdy na tuto dávku dosáhla velká většina rodin s dětmi. Kdyby tohle zavedla vláda ANO, pak by jistě opozice řvala, jak je to populistické. Položme si ale otázku. V podání současné pětikoalice se nejedná o populismus?

Revize dávek

I když chválím myšlenku zjednodušení státní sociální podpory, a její digitalizaci, opět to vypadá, že se jedná o populistický krok. Je to zejména kvůli reklamě. V té se zjednodušeně říká, že se zatočí s „nemakačenkama“. Ale proleťme zběžně parametry. V této nové superdávce dojde ke sloučení 4 existujících dávek do jedné. Jedná se o přídavky na děti, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Bohužel tuto snahu hodnotím jako populistickou, protože s ohledem na parametry se asi ani o nic jiného nemůže jednat.

Prvotním účelem této dávky, teda aspoň tak, jak bych si její účel měl představit, se jedná o pomoc domácnostem, které se ocitly v krizi, kdy se dostávají do potíží s placením běžných výdajů. Mít tedy ve vlastnictví 1 nemovitost a v druhé následně bydlet, nebo mít 1 auto na dospělou osobu, se jistě považuje za krizový stav, tedy alespoň dle vládních činitelů. Za těchto podmínek totiž můžete mít na tuto dávku nárok. Možná si všimnete, že jsem schválně opomněl část s určitým zůstatkem na účtech. Je to pro to, že zde vidím jistý nepoměr. Pro ilustraci, žadatel A jde požádat o dávky. Žije společně s manželkou a dvěma dětmi. Jeho majetková situace je, že mají nemovitost, ve které žijí, dvě poměrně nová auta, ale žádné rezervy na účtě. Takový žadatel pokud prokáže nižší příjmy, na dávku dosáhne. Žadatel B také žije s manželkou a dvěma dětmi. Nicméně, nevlastní nemovitost a bydlí v nájmu. Auto mají jen jedno, postarší, ale za to mají poměrně slušné rezervy na účtech, ve výši 400 000. Tento už naopak na dávku nedosáhne, protože má „vysoké“ úspory, byť má menší majetek, než žadatel A.

Platy jako v Německu

V nedělních otázkách VM ze dne 17. 11. prohlásil premiér současné vlády, že by potřeboval ještě další 4 roky k tomu, aby jsme jako společnost dosáhli platové hladiny jako v Německu. Vzhledem k tomu, že oficiálně nepředstavil konkrétní plán, jak toho docílit, hodnotím tento výrok velmi silně populistický. Možná někteří vzpomenete, že chvíli po revoluci tady podobný výrok již byl z úst tehdy Václava Klause, ale jaksi můžeme vidět, že skutek utek. Zkusme se ale zamyslet, jak bychom mohli v současném stavu věcí tohoto stavu dosáhnout. Vzhledem k tomu, že jsme stále jakousi montovnou, či levnější pracovní silou, si toto moc neumím představit. Muselo by v enormně krátkém čase vzniknout mnoho firem, které by vyráběly ne polotovary, jako tomu je v montovnách, ale rovnou hotové produkty, nejlépe s vysokou přidanou hodnotou. Bohužel, nic takového se zatím neděje.

Co třeba zvýšit patřičně minimální mzdy? Na první pohled se toto jeví jako jednoduchá myšlenka, ovšem v praxi také nebude funkční. Pokud by se zvýšila minimální mzda o tak moc, znamenalo by to konec mnoha firem u nás, vysoký nárůst nezaměstnanosti, a akorát by to odnesl opět a zase jen státní rozpočet, který by tuto krizi nezvládl. Samozřejmě neopomíjím ani běžné lidi, kteří by se dostali do existenčních problémů, a nebylo by jich málo.

Dalším aspektem je fakt, že zejména u nás lidi nejsou ochotní cokoliv změnit. Ať už se jedná o nějaký projekt Gigafaktory, či protipovodňové přehrady, věčně se podepisují petice, protestuje se a blokuje se kde co.

Nemáme ani kvalitní infrastrukturu, zejména kvalita dálnic je dosti bídná. Nové se staví ještě pomaleji, v tom nás dramaticky předběhlo i Polsko. Dále, když už se opravují cesty, měly by se opravovat zejména ty, které jsou opravdu špatné, a ne dokola rozbombardovat pěkné a funkční cesty.

Abych to tedy nějak uzavřel, každá strana je vždy populistická, bez ohledu na to, která zrovna vládne. Některá je , některá méně, co ale současná vláda? Ta, byť se dušuje, jak populistická není, tak je zatím snad nejvíc.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz