Článek
Čas od času se prostě někde přihodí katastrofa, ať už to jsou povodně (např. ty v roce 1997, pamatuje snad každý), nebo tornáda. Tyto velké povodně v roce 1997 způsobily nejen škody na majetku (cca 62,2 miliard Kč), ale i na životech (jen v Česku 50 obětí). Všechny tyto jevy mají jedno společné, a tím je nepřipravenost. Můžeme mluvit o nepřipravenosti jak státu, tak občanů samotných. Jak se mohou občané připravit sami? Nejzákladnější a první věcí, co by každý vlastník nemovitosti měl udělat, je mít v pořádku pojištění. V tomto kontextu je třeba si pohlídat tzv. podpojištění, o kterém jsem psal zde. Dalším bodem, stojícím za zmínku, je správné nastavení i životního pojištění, zejména pokud máte rodinu.
Méně známým, ale o to zákeřnějším pojmem je karenční doba. Jde o dobu, po kterou pojištění neplatí, i když už platíte pojistné. O karenční době se nemusíte dozvědět přímo ze smlouvy, je uvedena ve všeobecných pojistných podmínkách. A právě ty mnoho lidí nečte. Důsledky mohou být fatální. Představte si mladou rodinu, která si konečně pořídila vlastní dům na hypotéku. S nadšením se stěhují, vybavují si nový domov… a krátce po vkladu do katastru nemovitostí jejich dům zasáhne povodeň. Pojištění si sice sjednali ihned, ale kvůli karenční době jim pojišťovna nic nevyplatila. Zůstali s hypotékou na rozbořený dům a dluhy. Nelze totiž spoléhat, že zrovna ve vašem případě pojišťovna udělá výjimku a karenční dobu nebude uplatňovat. Zarážející je také fakt, že dnes k hypotéce musíte mít platné pojištění. Jak je možné, že v tomto případě tomu tak nebylo? A byla by karenční doba i u jiné pojišťovny?
Pojistit nemovitost lze totiž ihned po podpisu kupní smlouvy. Pro kupce tímto vzniká pojistný zájem, krásně je toto rozepsáno zde.
U životního pojištění je důležité si zejména uvědomit fakt, že primárně slouží k zajištění různých životních situací. Opět mohu dát příklad. Mladá rodina si pořídí krásné bydlení, zadluží se na 30 let nejen hypotékou, ale i dalším úvěrem na pořízení dalšího vybavení. Do rodiny se narodí dítě, matka je doma na rodičovské s dítětem. Co když se otci něco stane? Jak ta matka sama zaplatí splátky, po pozůstalém manželovi? Nebo jak se rodina vypořádá s invaliditou u manžela? Veškerá řízení trvají dlouho, a mezitím se rodina dostane do existenčních potíží, které mohou skončit až exekučním prodejem majetku. A proč? Protože opět podcenili důležitost pojištění.
Pojištění je, troufnu si nazvat, živý produkt. Pojišťovny mění pojistné podmínky relativně často, mohou některé věci zpřísnit, některé zvolnit. Mění se i různé životní situace, a je důležité tyto odrazit i do pojištění. Další věcí, co je dobré vědět, je fakt, že každá pojišťovna je dobrá na jiné situace.
Svět pojištění je složitý a plný pastí. Karenční doba, podpojištění, výluky z pojištění… To je jen několik z mnoha aspektů, kterým musíte rozumět, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Nezávislý finanční poradce vám pomůže zorientovat se džungli pojistných produktů a najít řešení šité na míru vašim potřebám.