Hlavní obsah

Změna pohlaví: když vaše tělo neodpovídá vaší duši

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Dainis Graveris / Unsplash free
17. 11. 13:10

Mnoho z nás jistě zná slovo „transgender“, případně měl možnost se s takovým člověkem již setkat. Krátká úvaha na toto téma.

Článek

Nejdříve bych rád na úvod shrnul obecně známou věc, a tou jsou pohlaví. Každý z nás jistě víme, že se člověk rozlišuje na muže a ženu. Nebudu zde rozebírat následné orientace, to je věc každého z nás a jsem k tomuto i tolerantní. Co když se ale stane, že např. muž ve 25 letech zjistí, že se celý život necítí jako muž? Dnešní doba umožňuje díky pokročilým lékařským technikám a chemickým preparátům, změnu pohlaví. Lze tedy pomocí vhodné terapie a chirurgických zákroků změnit pohlaví z muže na ženu, a naopak. Je to ale v pořádku? Za mě, klidně, ať si ten člověk se svým tělem nakládá, jak jen uzná za vhodné. Jsme přeci ve svobodné zemi a má na to plné právo. Samotný proces přeměny pak je nejen náročný finančně, ale i časově, a vyžaduje mnoho různých dalších terapií, ať už psychologických, či hormonálních. Vice informací v odkaze.

Ale určité odlišnosti jsou

Ano, protože biologicky je pohlaví dáno už při početí, a ani medicína, ani nikdo jiný, nedokáže celý proces přeměny v opačné pohlaví dotáhnout natolik, aby se vyrovnal pohlaví biologickému. Tak, jako transgender žena nemůže otěhotnět, tak transgender muž nemůže oplodnit. Stále budou převažovat minoritní znaky „původního“ pohlaví, ať už ochlupení, tón hlasu, případně stavba těla, jako taková.

Stejná práva

Má, ale např. muž, co se přeoperoval na ženu, mít stejná práva, jako biologická žena? To je otázka k zamyšlení, kterou si mnoho z nás může položit, nebo již položilo. Nebudu odpovídat přímo, ale odpovím doplňujícími dotazy. Transgender žena na sportovních kláních má být ve stejné kategorii, jako normální ženy? Nebo další otázka, má takováto žena sdílet šatny spolu s dalšími?

Abych to shrnul, určitě by se mělo zvážit, zda jim nechat veškerá stejná práva, protože přeci jen, nejsou dané pohlaví z přirozenosti. Určitě žena, která bývala muž, má jinou stavbu těla, a ve sportu je zvýhodněna. Obecně nelze, aby menšina vyžadovala práva na úkor většin, protože se v podstatě jedná o problém jednotlivce. Nelze také ustupovat jednotlivci, který si myslí něco, co je proti přirozenosti, či zdravému rozumu.

Závěr

Nevadí mi, když někdo projde tím procesem, nebo když o tom mluví věcně, každopádně ale je třeba si uvědomit, že tento proces je proti přírodě. Nevadí mi, když nějaká filmová tvorba obsahuje tyto prvky, ale nesmí se nic přehánět. Bohužel současná filmová nebo seriálová tvorba až přespříliš tlačí na tuto tématiku, a zasazují ji tam natolik, až se to mnohdy stává obtěžující. Každý člověk je jiný, a každému se líbí něco. Co se ale např. mě nelíbí, tak když někdo soudí daného člověka, aniž by znal jeho příběh. Abych to zobecnil, člověk má plné právo nakládat se svým tělem, a třeba projít tou přeměnou v opačné pohlaví, může si myslet, že je muž, žena nebo cokoliv, ale neměl by nutit okolí myslet si to samé. Je jen na jednotlivci, zda změní vnímání dané osoby, nebo v jeho očích bude pořád jen muž či žena.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz