Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nostradamus nebyl věštec, ale obchodník s lidskou naivitou

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: César de Notre-Dame, Public domain, via Wikimedia Commons

Nostradamus

Nejcitovanějším Francouzem není Voltaire, ale Nostradamus. Je ostudou Francie. Celý život podváděl a stal se krmivem pro šarlatány i po své smrti.

Článek

Nostradamus si celý život hrál na hodného pána, který ostatním pomáhá objevovat jejich osud. Ve skutečnosti neznal osud vlastní ani druhých. Strašně moc by rád viděl do budoucnosti, ale měl zalepené čočky svou sebestředností a sebelží.Neustále litoval krutého osudu druhých, měl však litovati vlastní bídné povahy a kát se z ní.

Nostradamus: krátké představení licoměrného šarlatána

Michel de Notredame alá Michal od Naší Paní (narážka na pannu Marii) se narodil v roce 1503 v jižní Francii. Ve městě Montpellier se vyučil lékárníkem a později se stal dokonce lékařem. V roce 1555 vydal sborník svých proroctví pod lakonickým názvem Proroctví. Již za jeho života měli někteří lidé správný čuch. Něco jim na Nostradamovi smrdělo. Proto jej nazývali Monstradabusem, z francouzského abus - narušení důvěry a monstrum. Podobně jako Jan Ámos Komenský podlehl svému lstivému kamarádovi ze školy Mikuláši Drábíkovi a otiskoval jeho falešná proroctví, tak Nostradamus propadl mámení nečestného zisku a své podvodné povaze.

V době, kdy působil jako lékař, zemřela jeho žena a dvě děti na epidemii. Nejspíš svou lékařskou profesi dobře nezvládal. Co však zvládal skvěle bylo manipulovat lidi. Poblouzněné rady měst si jej zvaly k sobě, aby jim pomohl zvládat morové epidemie. To se mu samozřejmě vůbec nedařilo. Nic nového pod sluncem nevymyslel. Jen odcitoval staré rady jako více větrejte a případně se, pokud to nefungovalo, odvolal na boží trest. Zemřeli, protože udělali něco zlého. Jak jednoduché. Jinak se zabýval běžnými aktivity podvodníků jako byla příprava a prodej nápoje lásky.

Dal se proto raději na proroctví, která halil do pláště astrologie a biblických výroků. Zpravidla své úvahy publikoval ve čtyřverších. Nedávala vůbec smysl a mnohokrát na to byl svými fanoušky upozorněn. Zdůvodňoval to tak, že výklad proroctví patří jen Bohu. Jako Žid se totiž naučil, že bible může být dobrým východiskem pro matení smyslů. Podobně jako alchymisté z filmu Císařův pekař patlali a paprťáli, Nostradamus se neštítil dát dohromady astrologické tabulky, své nezdařené felčarské pokusy a bibli.

Svou proslulost si zajistil, když jej navštívila obávaná Kateřina Medicejská se svým neduživým synem Karlem IX. Obávala se totiž, že se nástupu na trůn její synáček nedožije. Nicméně Nostradamus ji ujistil, že přežije 19. rok života. Byl to z jeho strany risk, ale vyšel, Karel se devatenácti let dožil a žil ještě pár let potom, než zemřel na tuberkulózu.

Nostradamus zneužíval své nově nabyté popularity tím, že dráždil tehdejší tisk. Ten na něj útočil a čím víc negativního o něm bylo napsáno, tím měl lepší pověst. Připomíná vám to něco? Ano, to je ta zrádná mediální spirála, která donedávna fungovala.

Nostradamus v dnešní době

Jedno z jeho mlhavých proroctví uvádělo: „Nebe bude hořet v čtyřiceti stupních a oheň pohltí svět.“ Tenhle mentální výžblecht stačil k tomu, aby se Nostradamus stal znovu celebritou. Nejednalo se však o dobu renesance, ale o nedávnou historii. Někdo totiž vytáhl jeho proroctví, které sám Nostradamus nijak nedatoval, a použil jej na zničení dvojiček v New Yorku. Okamžitě se jeho kniha Proroctví stala bestsellerem. Nejprodávanější byla na online knihkupectví Amazon, v Maďarsku a v Anglii a předstihla jakoukoliv literaturu zabývající se sexem. Asi byla v tom období nejčtěnější.

A hlavně se dostal Nostradamus do řetězových e-mailů. Jak to obvykle bývá, lidská tendence uvěřit čemukoliv, co se podobá zlé vůli, je opravdu odpuzující. Kdyby Nostradamus předpovídal něco pěkného, třeba že budou postavena hezká města s příjemným prostorem pro život, nikdo by jej neznal, ale protože se věnoval něčemu ošklivému, jako je destrukce životní pohody, tak jej zná každý. Tady je vidět psychologická uchýlenost převážné většiny lidských povah.

Nebylo to poprvé, co Nostradamus „zaúřadoval“ ve dvacátém století. Poměrně dlouho se držel ve veřejném povědomí díky válce astrologů, kterou odstartovali Britové spolu s Němci za druhé světové války. Různé propagandistické plátky spojovali Nostradama s Hitlerem. Zatímco francouzští vykladači viděli v Nostradamových spisech jasné předpovědi o tom, jak a který rok bude pro frontu a především pro Francii kritický. V poslední řadě nebyl Nostradamus užitečný nikomu z válčících stran. Ostatně k čemu vám může být prospěšný podvodník. Nakonec vás všechny okrade a znemožní.

Obsah Nostradamových proroctví

Nostradamus své výroky šibalsky orámoval takto:

Quo de futuris non est determinata omnino veritas sed quando submovenda erit ignorantia.

Jinými slovy: „Co se týče budoucnosti, nikdo ji nemůže zcela rozluštit. Až přijde čas, záležitosti budou jasnější.“

Ve svých předpovědích kladl důraz na to, aby nikdy nevyzněly jasně a byly mnohostranně použitelné. Kam se na něj hrabe dvojznačný výrok delfské věštkyně Pythie určený lýdskému králi Kroisosovi, „Překročíš-li řeku Halys, zničíš říši velikou“. On ji překročil a zničil říši vlastní. Pokud jde o Nostradamovy výroky, tak ty, které se týkaly bezprostřední francouzské politické situace, byly zpravidla přesné. Mohl si totiž své prognózy snadno ověřit a vyvodit z dostupných informací, jak se bude vyvíjet realita. Třeba náboženské války ve Francii mezi protestanty a katolíky. Měl totiž přístup do nejvyšších politických kruhů. Když však šlo o vzdálenější realitu, byla zcela mlhavá. A také většina jeho fanoušků si mu stěžovala, že samotné jejich horoskopy jsou mnohoznačné a nevyznají se v nich. Nostradamus byl lstivý a vždy je nějak ukecal.

Jeho kniha Proroctví uvádí pouze tato chronologická data. 1580 s tím, že to bude divný čas, 1607 Arabové prý zajmou krále, jakého nebylo jasné. 1609 zvolení papeže, neodehrálo se. 1700 expanze z Východu. Také nepotvrzeno. 1703 výměna světových hráčů, nic se nestalo. 1727 zajmutí perského vládce, naopak v Persii zemětřesení zabilo 77 000 lidí. 1792 nový věk, rovněž fake news. 1999 král povstane z nebe. Ale kdeže, že by Putin? Tak to jistě ne. A nakonec rok 3797 konec světa. Nostradamova takzvaná proroctví byla blábol na blábol. A dnes se jimi živí neinformovaní lidé naplnění zlou vůlí vydělávat na lidském neštěstí a neznalosti. Jejich konzumenty jsou zase lidé lační po mysteriózně se tvářících hloupostech.

Celebrita za života

Někteří lidé nezaseli, dokud jim to neřekl Nostradamus. Ten určoval, kdy je vhodná doba pro zemědělské plánování, ale i pro ostatní životní události. Jeden Angličan v roce 1560 poznamenal, že Nostradamus vládl svými předpovědmi, jako by se bez jeho výroků nic nemohlo udát. Na konci 16. století se dostal do slovníků francouzských osobností mezi klér, důstojníky, poety a učence. Jeho heslo znělo: Michel Nostradamus, královský doktor a velký matematik a astrolog.

Zřejmě ta zmínka o matematice má nějakou souvislost s tím, jak šermoval s daty a čísly. Ne každý, kdo je matematik, rozumí realitě a navíc matematika poskytuje pouze fiktivní mapu reality, dokud jí není sama ověřena.

Smrt

Ve svém alamanachu si v roce 1566 poznamenal: „Snad mi Bůh dovolí žit do doby, kdy popíšu hrozby, které ukrývají hvězdy.“ V červnu téhož roku napsal svou poslední vůli a dal instrukce, co se má stát s jeho potomky. Šel ke zpovědi a zasvětil posledních osm dní svého života kajícnosti. Zemřel 2. července ve věku 64 let. Přesně na den Panny Marie. Té, kterou měl vetknutou ve jméně.

Bůh mu tedy moc roků života nedal, nejspíš se užíral tím rozporem, že se vydává za božskou hlásnou troubu a přitom podvádí lidi. Každopádně po své smrti řádil ještě víc než za života a je na čase jeho řádění ukončit, aby měla jeho duše klid a neznepokojovala miliony jiných nepokojných duší svými poblouzněnými vizemi.

Číst Nostradama je jako komunikovat s umělou inteligencí. Pokud jste chytří a bystří, AI vám nic nového do života nepřinese, naopak začne z vás tahat rozumy. Ostatně na vstupech chytrých lidí je postavena. Z hlupáků AI nic nedostane, navíc by to byly nerelevantní informace, a těch už také poskytla za dobu svého fungování a testování mnoho.

Stejně tak s Nostradamem, když čte jeho knihy člověk osvícený, velice brzo je odloží nebo je hodí do stoupy. Zatímco prostáček si z nich udělá svou životní vizi.

Zdroje:

Denis Crouzet. Nostradamus. A Healer of Souls in the Renaissance. 2018. Polity Press.

Dolores Cannon. Conversations with Nostradamus. 1990. Zark.

Stéphane Gerson. Nostradamus: How an Obscure Renaissance Astrologer Became the Modern Prophet of Doom.2012. St. Martin's Press

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz