Hlavní obsah

Ego - náš učitel i žák. Objevte, jak ho využít ve svůj prospěch

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: PixaBay - volné pro komerční použití
9. 11. 8:09

Ego, ta neuchopitelná složka našeho bytí, která nás provází celým životem. Je naším spojencem i nepřítelem, zrcadlem, do něhož se díváme a hledáme v něm svou identitu.

Článek

Někteří ho považují za našeho věrného průvodce životem, zatímco jiní ho vidí jako hlavního nepřítele na cestě k duševnímu klidu a štěstí. Pravda je, že ego může být jak učitelem, tak žákem, záleží na tom, jak s ním pracujeme.

Ego jako učitel nám může pomoci pochopit sebe sama a své potřeby. Když posloucháme své ego, jsme schopni zjistit, co nás motivuje, co nás těší a co nás stresuje. Ego poskytuje důležité informace o tom, kdo jsme a co nás dělá jedinečnými. To může být cenným průvodcem na cestě k sebepoznání a osobnímu rozvoji.

Ale ego má svou temnou stranu. Touží po uznání, kontrole a sebeprosazení. Může nás vést k tomu, abychom se přeceňovali, neustále hledá potvrzení své důležitosti a vytváří si iluze, které nás oddělují od reality. Často se necháváme unést vlastními představami o sobě samých a začneme se chovat a myslet způsobem, který nám v dlouhodobém horizontu neprospívá.

Ego se vzdává teprve tehdy, když nevidí jinou možnost.

To je ten okamžik, kdy naše představy o tom, kdo jsme, začnou chřadnout. Tato chvíle se často dostavuje v těžkých životních situacích, když čelíme ztrátě, nemoci nebo neúspěchu. V případě, že se nám rozpadne náš svět a začneme hledat něco hlubšího, něco trvalejšího.

V té chvíli se náš pohled na život a nás samotné začíná měnit. Ego se stahuje a dává prostor lásce, soucitu a pokoře.

Ale tento proces není snadný. Ego bojuje, brání se a vrací se - jako stín, který se nechce rozptýlit. Je to nepřetržitý boj, v němž musíme být trpěliví a soustředění. Musíme se neustále ptát, kdo jsme a co je skutečně důležité. Stačí se ponořit do hlubin svého nitra, hledat pravdu a být připraveni na změnu. Jestliže se to stane, otevřeme dveře ke skutečnému duchovnímu růstu a pochopení, že jsme součástí většího celku, že jsme spojeni se vším živým.

Jak tedy pracovat s egem jako s učitelem a zároveň ho přimět, aby bylo lepším žákem?

Klíčem je uvědomění a sebereflexe. Měli bychom se stále ptát, proč děláme to, co děláme a zda to slouží našemu skutečnému štěstí a naplnění. Měli bychom být otevření novým zkušenostem a názorům a být ochotni se učit z vlastních chyb a neúspěchů.

Také meditace a mindfulness může pomoci tichému zkoumání našeho ega, aniž bychom s ním bojovali. Tato praxe nám umožní stát se pozorovateli svých myšlenek a pocitů a vyvíjet větší kontrolu nad svými reakcemi.

Ego je složité a mnohostranné a to, jak s ním pracujeme, může mít velký vliv na naše životy. Je to náš průvodce i náš nepřítel a záleží jen na nás, jak ho využijeme. S vědomím a správným přístupem můžeme udělat z ega moudrého učitele, který nás vede k většímu sebepoznání a štěstí a zároveň zodpovědného žáka, který se neustále učí a roste.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz