Hlavní obsah

Marii Ecksteinovou udala za Protektorátu její pražská sousedka. Dochovaný dopis je čtení pro otrlé

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Koncem září 1941 dorazilo na adresu pražské protektorátní policie udání. Na jeho základě byla zadržena Marie Ecksteinová, která později zemřela v koncentračním táboře Sobibor.

Článek

Vydává se za Árijku a podle toho tak vystupuje

Dopis, který změnil všechno a kterým jeho autorka či autor museli moc dobře vědět, co způsobí. Bohužel v době Protektorátu Čechy a Morava nešlo o nic výjimečného a podobné udání v podstatě znamenalo rozsudek smrti.

„Považuji za svou povinnost upozorniti Vás na následující případ. Pí Ecksteinová, vdova po Oskaru Ecksteinovi, rozená Lustigová, jest čistokrevná židovka. Bydlí Praha III. Mělnická. Poněvadž na to nevypadá, jest odbarvená blondýna, vydává se všade za arijku a také podle toho vystupuje,“ napsala v dopise z 29. září 1941 adresovaném pražské protektorátní policii a gestapu „uvědomělá“ občanka, jejíž podpis můžeme přečíst jako Zimová.

Tato pravděpodobně žena si dále v dopise stěžuje, že Marie Ecksteinová nedodržuje ani jedno židovské nařízení. Nakupuje po celý den, chodí do kaváren a do kina, jezdí na výlety a cestuje vlakem. „V občanské legitimaci nemá J. a vůbec nenosí židovský odznak. Nemohu se již déle dívat na tuto neobyčejnou židovskou drzost a proto Vám to oznamuji. Žádám Vás, abyste Ecksteinovou přísně potrestali,“ zakončila pozorná obyvatelka Prahy své udání.

Pisatelka se v závěru dopisu pojistila

Pamětníci mluví o případech, kdy podobná udání za Protektorátu potají ničili někteří pošťáci, četníci nebo pracovníci spisoven gestapa. Pro případ, že by protektorátní policie nekonala a tento udavačský dopis stopila, jeho autorka dodala varovné P. S. s tím, že toto hlášení současně podává gestapu. Kdo byl autorkou či autorem tohoto dopisu a jaký byl jeho osud, však do dnešní doby nevíme.

Bohužel ale známe následný osud Marie Ecksteinové. Tato tehdy 45letá žena byla na základě udání, že tají židovský původ, zadržena již 4. října 1941. Sedm měsíců po svém zatčení a výslechu byla zařazena do transportu směr Terezín jedoucím z Prahy 7. května 1942.

Marie Ecksteinová zemřela pravděpodobně v Sobiboru. 8 měsíců po udání

Marie Ecksteinová pobyla v Terezíně pouhé tři dny. 9. května 1942 byla zařazena do dalšího transportu, který odjížděl z železniční zastávky v Bohušovicích a který směřoval na okupované polské území. Po náročné třídenní cestě, kdy vězni cestovali v dobytčácích bez přístupu k jídlu a vodě, tento transport dorazil do Lublinu.

V Lublinu byli vězni rozděleni. Mladí a schopní muži byli přesunuti na práce v koncentračním táboře Majdanek, další vězňové šli do táborů nucených prací. Ostatní, včetně starších osob, nemocných a matek s dětmi, byli převezeni k likvidaci do vyhlazovacího tábora Sobibor. Pokud Marie Ecksteinová přežila tuto krutou cestu, její osud byl pravděpodobně zpečetěn v Sobiboru. Nikdo z tisícovky vězňů, kteří byli součástí tohoto transportu, nepřežil.

Foto: Azymut (Rafał M. Socha) - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Koleje, které nikam nevedou… Pozůstatek koncentračního tábora Sobibor.

„Otázku, jaký byl konkrétní osud Marie Ecksteinové, je s ohledem na absenci jakýchkoli materiálů či dokladů nemožné zodpovědět,“ uvedla Jana Šplíchalová z Židovského muzea v Praze s tím, že přesné datum úmrtí či zavraždění Marie Ecksteinové není zaznamenáno. „Datum a místo úmrtí u většiny obětí deportovaných na východ není známé, proto se používá jako náhrada poslední informace o dotyčném, což je datum odjezdu transportu na východ a cíl, kam transport směřoval,“ vysvětlila Šplíchalová.

My lidé se moc neměníme, když je příležitost, říká Daniel Herman

I když nemůžeme s jistotou tvrdit, že by Marie Ecksteinová přežila válku nebýt udavačského dopisu, jeho vliv na její tragický osud je nepopiratelný. Jeho autor či autorka autorka přesně věděli, jaké následky bude udání mít. Nebýt angažovanosti konkrétního občana, mohla Marie Ecksteinová získat drahocenný čas, který by jí umožnil skrývat se nebo přežít válku jiným způsobem. Udání jí tuto šanci vzalo.

Marie Ecksteinová však nebyla jediná. Nacistické úřady byly za fungování Protektorátu udáními doslova zavaleny. Donášel soused na souseda, příbuzný na příbuzného nebo kolega na kolegu. Na papíře šlo jenom o několik vět. V praxi však takový dopis znamenal zadržení, výslechy, ponižování, věznění a mnohdy i deportaci a smrt.

„Podobné dopisy mi ukazoval můj strýc Jiří Brady ve svém archivu. Týkaly se udání na členy naší rodiny. „Sviňáctví“ nekopíruje etnické či náboženské hranice, je široce rozkročené. A my lidé se navíc moc neměníme, když je příležitost,“ okomentoval dopis udávající Marii Ecksteinovou na síti X bývalý ministr kultury Daniel Herman. A má pravdu.

Zdroj:

https://www.holocaust.cz/databaze-obeti/obet/81495-marie-ecksteinova/

https://zpravy.tiscali.cz/udavacstvi-jako-zensky-zlocin-marii-ecksteinovou-poslal-na-smrt-dopis-uvedomele-obcanky-317169

https://hlidacipes.org/udavacske-dopisy-cechu-jsou-i-po-desitkach-let-chmurne-cteni-zatknete-ji-je-to-zidovka/?hilite=%27Ecksteinov%C3%A1%27

https://x.com/mirka_simkova/status/1264586926008532993

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz