Hlavní obsah
Aktuální dění

Úhyn jiřiček a vlaštovek je rekordní, jde o tisíce. Záchranné stanice nic takového nepamatují

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Nickispeaki - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jiřička obecná

Vlaštovky a jiřičky, které nestihly odletět do teplých krajin, aktuálně v Česku ve velkém hynou. Fatálním se pro ně stal dlouhodobý déšť spojený s výrazným snížením teplot.

Článek

Za 31 let jsem to nezažil, říká Libor Šejna z Makova

Situace v České republice je v posledních dnech kritická nejen pro lidi, ale také pro zvířata. Záchranné stanice napříč Českem hlásí rekordní počty uhynulých jiřiček a vlaštovek a odhadují, že jejich počet půjde do tisíc až desítek tisíc.

Stěhovavé jiřičky a vlaštovky se každoročně touto dobou připravují na cestu do teplejších oblastí. Tento rok však spousta z nich nedokázala opustit Česko kvůli nečekaně špatnému počasí. Dlouhodobý déšť spojený s extrémním ochlazením navíc zastavil výskyt hmyzu, který tvoří hlavní složku jejich potravy. Jiřičky a vlaštovky jsou tedy momentálně bez jídla a vystavené chladu i vyčerpání, proto spousta z nich bojuje o přežití.

„Za 31 let jsem to nezažil. Vlaštovky a jiřičky, které nestihly odletět, teď ve velkém hynou. Dlouhodobý déšť spojený s výrazným snížením teplot je pro ně bohužel fatální,“ popsal současnou situaci jako nevídanou vedoucí Záchranné stanice živočichů Makov Libor Šejna.

Podle jeho slov v Makově přijali za jediný den více než osmdesátku těchto ptáků, z nichž mnozí byli již příliš vyčerpaní, aby se je podařilo zachránit. „Mnohdy je v krabicích už více mrtvých. A od nálezců slyším, že další desítky mrtvých leží na chodnících. Nikdo z historie takovou situaci nepamatuje, úhyny v přírodě půjdou do minimálně velkých desítek tisíc, příroda si s tím ale poradí,“ napsal dále Libor Šejna v pondělí 16. září na Facebooku.

„Mohu potvrdit, na jihu Čech je stejná situace, mrtvolky jsou všude… Jednu živou jsem přinesla domů, ale bohužel do večera nepřežila,“ okomentovala post Záchranné stanice živočichů Makov paní Hana.

Jak pomoci jiřičkám a vlaštovkám v nouzi? Poskytněte jim klid a úkryt

Pomoc vlaštovkám a jiřičkám je komplikovaná. Tito ptáci nejsou schopni přijímat potravu od lidí, což znamená, že snaha je krmit často končí neúspěchem. Záchranné stanice proto doporučují, aby se jim lidé snažili poskytnout klid a úkryt v zakrytých prostorách, kde budou chráněni před větrem, deštěm i predátory. Pokud tedy uvidíte vyčerpanou vlaštovku nebo jiřičku ve své garáži, dílně nebo stáji, nevyhánějte ji. Nechte ji v klidu, aby mohla nabrat síly a nevystavujte ji dalšímu stresu. Navíc jí nenabízejte ani krmení či vodu. Totéž platí, když uvidíte tyto ptáky, jak se pospolu choulí na zastřešené římse domu nebo na okenním parapetu.

Pokud ale najdete oslabenou osamocenou jiřičku či vlaštovku na zemi, okamžitě kontaktujte záchrannou stanici. V tuto chvíli se jedná o nejlepší způsob, jak jí pomoci. Po chycení ji dejte do papírové krabice a do tepla, ovšem nesnažte se ji krmit, protože nesprávná péče může způsobit více škody než užitku. Telefonní čísla na záchranné stanice naleznete na webu Zvíře v nouzi.

„Přikrmování téměř není možné, nic nepřijímají. My je krmíme „do zobáku“ speciální směsí. A zatím jich vydržela větší polovina, aspoň tak,“ uvedl dále Libor Šejna z Makova.

Příroda si poradí, ale pomoc/nepomoc člověka je důležitá

Přestože se zdá, že situace je bezvýchodná, příroda si často poradí. Jiřičky a vlaštovky jsou schopny přežít krátké období hladu a chladu, pokud najdou úkryt a zůstanou v klidu. Je však důležité, aby lidé respektovali jejich potřebu odpočinku a nezasahovali do jejich útočišť.

Jinak řečeno, čím méně aktivity teď jiřičky a vlaštovky vykazují, tím vyšší mají šanci na přežití. Důležité je tedy nenarušovat jejich přirozené chování, neotvírat okna, kde se jiřičky či vlaštovky pospolu choulí, a nezasahovat, pokud se vám zdají být „nehybné“ (ovšem neleží osamoceně na zemi) – to je totiž jejich způsob, jak se chránit před ztrátou energie a bojovat o čas, teplo a tělesné zásoby tuku. Tímto způsobem totiž čekají na lepší počasí a odlet na jih.

Zdroj:

https://www.zvirevnouzi.cz/zachranne-stanice/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064821425598

https://www.facebook.com/groups/2262340713819093/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063722103423

https://www.pribram.cz/clanek/hasici-pomahali-zachranit-hladove-a-podchlazene-jiricky/30413/

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jiricky-vlastovky-ochlazeni-a-deste.navod-jak-ne-pomahat

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz