Článek
Sčítání medvědů hnědých, jehož výsledky v dubnu 2025 zveřejnil rumunský Institut pro výzkum a vývoj v lesnictví, velmi překvapilo. V letech 2022 až 2024 se do terénu vypravilo víc než 600 přírodovědců a dobrovolníků, kteří celkem v 25 župách Rumunska sesbírali přes 24 tisíc vzorků medvědího DNA. Šlo o srst, trus nebo sliny, které po sobě tato divoká zvířata zanechala na stromech nebo mršinách.
Podle výsledku tohoto sčítání v Rumunsku žije medvědí populace, která čítá 10 419 až 12 770 jedinců. Toto číslo zaskočilo i odborníky. V minulosti se totiž oficiálně uvádělo, že Rumunsko obývá zhruba 7 až 8 tisícovek medvědů. V současnosti má tak tento stát s 19 miliony obyvatel největší populaci medvědů hnědých v Evropské unii.
V rámci Rumunska žije nejvíc medvědů v Karpatech, a to hlavně v župách Brašov, Harghita, Mureș a Covasna. Právě tyto oblasti jsou zároveň velmi oblíbené mezi turisty, což se ukazuje jako velký problém. Stále častější jsou zde totiž střety člověka s medvědem. A nemůže za ně jenom medvěd.

Rumunští medvědi žijící v oblasti Transfagarašské magistrály si zvykli na přítomnost lidí. U silnic se živí tím, co jim hodí turisté.
Medvědi si zvykají na přítomnost lidí a ztrácí přirozený strach
Podle informací rumunských záchranných složek bylo jenom v roce 2024 nahlášeno přes 7 500 tísňových volání souvisejících s medvědem. Některé incidenty bohužel skončily tragicky, jako třeba smrt 19leté turistky v pohoří Bucegi v červenci 2024, kterou medvěd zabil přímo na horské stezce. V reakci na tuto událost rumunský parlament schválil zdvojnásobení počtu povolených odstřelů z původních 220 medvědů ročně na 481 kusů.
Co je ovšem největším problémem, medvědi si v Rumunsku postupně zvykají na přítomnost lidí, ztrácí přirozený strach a hledají potravu poblíž lidských obydlí, silnic nebo turistických cest. Někteří se stahují také do měst. Jedním z příkladů je město Bran, nad kterým se tyčí ikonický Draculův hrad. Přes den je toto město plné návštěvníků, v noci se zde ale potulují medvědi.
„Dřív přicházeli na okraj města, ale teď už chodí přímo do centra. Počet medvědů tu narůstá a dominantní jedinci vytlačují slabší z hlubokých lesů do měst, kde je pro ně snadnější najít potravu,“ uvedl pro Balkan Insight branský starosta Gheorghe Moja, který lidem radí, aby si zvlášť po setmění dávali pozor.
Takové medvědy, kteří ztrácí přirozené instinkty, nejsou plaší a naučili se žít v těsné blízkosti lidí, přírodovědci označují jako synantropní a považují je za největší riziko pro člověka. Aby se dostali ke zdroji potravy, nenechají se odradit a v krajním případě můžou být i agresivní.
Z krmení medvědů se stala atrakce, zvlášť na Transfagarašanu
V Rumunsku to vygradovalo tak daleko, že se v této zemi medvědi stali podobnou turistickou atrakcí jako Drákula. Hodit medvědům chipsy z auta a vyfotit nebo natočit si je na sociální sítě, sem jezdí i tisícovky turistů ze zahraničí, včetně Česka. A dělají tím rumunským medvědům medvědí službu. Doslova.
Asi nejproblematičtější je v tomto případě oblast v bezprostřední blízkosti panoramatické vysokohorské Transfagarašské magistrály, která láká turisty z celého světa. Tato impozantní silnice č. DN7C, vybudovaná v 70. letech 20. století za Ceaușescua, se nachází v pohoří Fagaraš a právě zde krmí lidé u cest medvědy opravdu ve velkém.
„Medvěd, který je krmen, je medvěd odsouzený k smrti. Medvěd, který dostane plátek pizzy vyhozený z okna auta, už nikdy nepůjde do lesa hledat jahody nebo ostružiny, protože je snazší žebrat na okraji silnice,“ kritizoval počínání turistů rumunský ministr životního prostředí Mircea Fechet.
Auta poblíž Transfagarašanu zastavují na kraji vozovek, lidé z aut hážou medvědům jídlo všeho druhu a někteří se nebojí ani vystoupit. Tento „nezapomenutelný zážitek“ si přitom často nezapomenou vyfotit nebo natočit. V důsledku tohoto nezodpovědného přístupu medvědi v této oblasti v posledních letech zásadně změnili své chování a žebrání na cestách se stalo jejich hlavním zdrojem potravy. Když si pustíte například videa na YouTube, uvidíte, jak u cest stojí nejen jednotlivci, ale také medvědice s malými medvíďaty. Toto chování se tedy předává dál a medvědi se přizpůsobují tomu, co je lidé učí.
Medvědi v blízkosti horského průsmyku Transfagarašan jsou přitom krotcí jenom zdánlivě. V roce 2024 místní úřady řešily hned několik útoků na vozidla, ale také na lidi, kteří směle vystoupili z aut, aby se k medvědům dostali blíž. Příkladem za všechny je případ skotské turistky, která si zde chtěla v dubnu 2024 udělat selfie s medvědí rodinkou. Medvědice ji ale škaredě pokousala.
„To, co se děje na Transfagarašské silnici a v jiných podobných oblastech, není pro Rumunsko čestné. Rumunsko může být turistickou destinací z mnoha jiných důvodů, mnohem důležitějších než fotografie s medvědy na Transfagarašské silnici. To nepomáhá ani naší zemi, ani turistům, a nedávno jsme viděli případ, kdy byla žena téměř zabita medvědem na Transfagarašské silnici. Ale co je ještě důležitější, to nijak nepomáhá druhu hnědého medvěda, o kterého máme povinnost se starat,“ podotkl dále rumunský ministr životního prostředí.
Nepříjemná situace na Transfagarašanu se už řeší. Některé žebrající medvědy již rumunské úřady přemístily do medvědího útulku v Zărnești. Navíc turisté, kteří zde i v jiných oblastech Rumunska medvědy protizákonně krmí, mohou dostat pokutu až 10 tisíc lei (přibližně 50 tisíc Kč). Na Transfagarašanu se ohledně zákazu krmení medvědů instalují také výstražné tabule v rumunštině a angličtině a navíc také monitorovací kamery.

Rumunští medvědi hnědí čekají na kraji vozovky na to, až jim turisté jedoucí v autech hodí jídlo. Fotka pochází z oblasti Transfagarašanu.
Rumunsko chce řešit medvědí krizi až u Evropské komise
S medvědí krizí v Rumunsku bojují města, obce i majitelé horských penzionů a salaší, kteří jsou povinni zajistit bezpečné uložení odpadu, aby se k němu medvědi nedostali. V některých oblastech Rumunska se zavádějí elektrické ohradníky, které mají chránit včelíny, drůbež a dobytek. Elektrické ohradníky proti medvědům dokonce najdete podél některých turistických cest, a to například podél cesty na zříceninu středověkého hradu Poenari, který byl skutečným sídlem Vlada II. Tepeše.
Jakým způsobem chce dál Rumunsko medvědí krizi řešit? Rumunské Ministerstvo životního prostředí plánuje předložit Evropské komisi návrh na změnu statusu medvěda hnědého z „přísně chráněného“ na „chráněný“, což by Rumunům umožnilo flexibilnější řízení populace tohoto divokého zvířete. Podle ministra životního prostředí Mircea Fecheta by se totiž optimální počet medvědí populace v Rumunsku měl pohybovat kolem čísla 4000.
Toto číslo podpořil také profesor Ovidio Ionesco z Univerzity Transylvania v Brašově, který na tiskové konferenci rumunského Ministerstva životního prostředí v dubnu 2025 poukázal na skutečnost, že jenom 29 procent rozlohy Rumunska je pokryto lesy.

V dubnu 2025 aktualizovalo německé Ministerstvo zahraničí své doporučení pro cestování do Rumunska. Své občany vyzvalo k tomu, aby dbali doporučení místních úřadů. Německé Ministerstvo zahraničí dále uvedlo, že se v Rumunsku medvědi stále častěji odvažují do obytných oblastí i k silnicím, což v minulosti vedlo „k nebezpečným setkáním“.
„Tato plocha má ekologicky, ekonomicky a sociálně optimální kapacitu pro zhruba 4 000 medvědů, kteří by zde mohli žít, aniž by docházelo ke konfliktům s lidmi. Zbytek rozlohy – tedy od 29 procent do sta – představuje pozměněné prostředí: zemědělskou půdu, zdroj potravy,“ vysvětlil.
Ovidiu Ionescu dále poukázal na to, že spoustu medvědic z medvíďaty vyhánějí z lesů přímo samci. Samice s mláďaty se následně objevují v zemědělských oblastech nebo přímo v obcích.
„Máme extrémně vysoký počet dospělých samců v přirozeném prostředí. A tito samci ovlivňují chování samic. Aby předali své geny dál, zabíjejí mláďata těchto samic, aby se s nimi mohli pářit. To je i určitý přirozený způsob regulace populace medvědů. Tyto samice, aby ochránily svá mláďata, se pak stahují z přirozeného prostředí a odcházejí. A zamíří do zemědělských oblastí nebo do okrajových částí obcí, kde nacházejí potravu – právě proto, aby se vyhnuly místům s vysokou koncentrací samců,“ popsal situaci v Rumunsku profesor brašovské univerzity.
Zdroj:
https://www.euronews.com/my-europe/2025/04/15/new-data-show-romanias-brown-bear-population-higher-than-previously-thought
https://www.theguardian.com/world/2025/apr/16/romania-promises-laws-to-deal-with-brown-bears-as-population-estimate-doubles
https://romania.europalibera.org/a/studiu-populatie-uris-romania/33383164.html
https://balkaninsight.com/2025/04/21/bears-stray-into-political-territory-in-romania-and-slovakia/
https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/natura-si-mediu/ursii-cersetori-de-pe-transfagarasan-vor-fi-relocati-de-autoritati-o-ursoaica-si-puiul-ei-vor-ajunge-in-sanctuarul-de-la-zarnesti-2926235
https://cnn.iprima.cz/seniorka-si-chtela-udelat-selfie-s-medvedem-skoncila-s-pokousanou-rukou-v-nemocnici-435140
https://www.romania-insider.com/bear-kills-tourist-mountain-trail-romania-july-2024