Hlavní obsah
Věda a historie

Záhada zamračené holčičky z 1. máje vyřešena. Slavná fotka vznikla roku 1968 ve Lvově

Foto: Vygenerováno pomocí DALL-E

Ilustrační foto.

Holčička s krátkými vlasy, brýlemi, velkou mašlí na hlavě a podivným výrazem drží v rukou balónky. Za ní je průvod lidí. Dlouho se spekulovalo, kde a kdy tato slavná prvomájová fotka vznikla. Záhada byla rozluštěna roku 2019.

Článek

Byla tato fotka pořízena v komunistickém Československu nebo v jiných zemích východního bloku? Kdo je vůbec ta nespokojená holčička a při jaké příležitosti byla vyfocena? Otázky, které provázely slavnou prvomájovou fotku, dostaly odpověď teprve nedávno.

Záhadu malé holčičky se zvláštním zarputilým výrazem na tváři vyřešilo 1. května 2019 ukrajinské Muzeum dějin fotografie ve Lvově, které se přihlásilo k vlastnictví tohoto snímku a které na svém Facebooku zveřejnilo ještě další dvě fotky se zmíněnou holčičkou z téže akce.

„Speciálně pro ty, které tato fotografie zajímá, přidáváme dvě další. Užijte si to. Na snímku není nikdo slavný,“ napsalo ukrajinské muzeum na Facebooku.

Muzeum dějin fotografie ve Lvově dále uvedlo, že autorem slavného snímku je ukrajinský fotograf Ilja Pavljuk, který nespokojenou holčičku nafotil během prvomájového průvodu roku 1968 ve Lvově, jenž tehdy patřil pod Sovětský svaz.

Identita dívenky zůstává stále záhadou

Ačkoliv místo, čas i autor snímku jsou dnes známé, kdo přesně je dívka na fotografii, se dodnes neví. Ani lvovské muzeum, ani historici neodhalili její jméno. Holčička, které by dnes bylo přibližně 65 let, si možná vzhledem k virální popularitě snímku přeje zůstat v anonymitě.

Jak ale napovídá její výraz, pravděpodobně šlo o běžnou školačku, která se prvomájového průvodu účastnila z povinnosti. Tak jako miliony dalších dětí v Sovětském svazu. Její výraz je upřímný a přímý. V její tváři se odráží, že se povinně účastní něčeho, co se jí nelíbí a co nemá s jejím dětským světem vůbec nic společného.

Pod prvomájovými fotkami holčičky, které na Facebooku 1. dubna 2019 zveřejnilo lvovské Muzeum dějin fotografie, lidé často poznamenávali, že „bez brýlí by to byla roztomilá holčička“, ale že „oblečení od sovětského výrobce a těžkopádné brýle udělaly i z roztomilého dítěte někoho zasmušilého“. Mnozí komentující si také všímali atmosféry, která z fotek dýchá: „Není to ani tak o dítěti, ale o tom pocitu socialistického realismu, který tyto fotky dokonale vystihují. Ty svátky byly nucené stejně jako ty úsměvy.“

Další lidé si v komentářích připomněli také vlastní vzpomínky: „Nevím, jestli to dítě cítilo, co prožívá, ale dobře vím, jaký je to pocit, když vás obléknou do šatů, které se vám nelíbí, a pošlou vás tam, kam jít nechcete.“

Foto: De Balie – De Balie, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Chorvatská novinářka a spisovatelka Slavenka Drakulićová je mimo jiné autorkou esejistických knih o postkomunistickém životním pocitu „Jak jsme přežili komunismus“ a „Café Evropa: život po komunismu“.

Pozadí snímku si dnes všimne jenom málokdo

Zásadní roli v rozluštění hlubšího významu slavné prvomájové fotky z roku 1968 sehrála chorvatská novinářka a spisovatelka Slavenka Drakulićová, která se ve svých textech zabývá životem ve východním bloku. Při své přednášce na lvovském Kongresu kultury „Přechod 1989“ v roce 2019 popsala, proč právě prvomájová fotka s holčičkou budí tolik pozornosti.

„Podívejte se na její tvář. Ona se neusmívá. Vypadá napjatě, trochu rozzlobeně, jako by se ptala: ‚Proč mě fotíš? Kdo jsi vůbec?‘“ řekla Slavenka Drakulićová o dívence s balónky.

Chorvatská novinářka zároveň upozornila, že zatímco většina z nás se soustředí jenom na dívčin celkový vzhled, skutečný klíč k pochopení se nachází v pozadí fotky. Zde můžete konkrétně vidět dav lidí, budovu ozdobenou rudými sovětskými vlajkami a portréty Marxe, Engelse a Lenina.

„Většina lidí si nevšimla, co je vzadu. A přitom je tam budova, vlajky, portréty. To je politický plán, který nesmíme přehlédnout,“ poukázala Drakulićová na tehdejší sovětskou propagandu. „Tehdy to bylo o ideologii, o manipulaci. A rok 1968? To je rok, kdy Sovětský svaz potlačil Pražské jaro v Československu. Tehdy jsme všichni viděli pravou tvář komunismu,“ připomněla.

Drakulićová také zdůraznila, že pro mladší generace, které nemají osobní zkušenost s komunismem, může být pozadí slavné fotografie neviditelné. „To, co nevidíme, jako by neexistovalo. Ale právě na pozadí jsou ukryté důležité pravdy o době, ve které jsme žili,“ dodala na závěr.

Zdroj:

https://photomuseum.lviv.ua/

https://www.echo24.cz/a/Se22A/foto-zahada-zarputile-holcicky-z-1-maje-objasnena

https://news.obozrevatel.com/ukr/society/lviv-zla-divchinka-1968-rik-rozkrita-taemnitsya-najvidomishogo-foto-pershotravnya.htm

https://zbruc.eu/node/92826

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz