Hlavní obsah
Zdraví

Jak neupéct skoliózu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
19. 11. 8:24

Pečete úhledná a symetrická linecká srdíčka s dírkou pro džem? Správně! Tím pádem se vaše cukroví, s větší pravděpodobností, i snáze zabalí a osvědčí na svátečním stole!

Článek

Já budu ale tentokrát péct rovnou do šuplíku! Potřebuji totiž něco výrazně křivého, a to, pokud možno, ve více rovinách!

Nejprve mě napadlo, vyválet si na válu křivě těsto. Na jedné straně třeba tři milimetry vysoké, na druhé čtyři milimetry, na třetí šest! Dále jsem sáhla po formičkách a zaujalo mě vykrajovátko srdíček. Je z tvarovatelného kovu - první, co jsem snadno udělala, bylo, že jsem tlakem vyrovnala jeho špičku. Špičku jsem posunula víc k levé straně - tím mám levou půlku srdíčka kratší. Levou stranu jsem navíc lehce vpáčila dovnitř. Teď ještě do srdíčka udělat dírku - bude se slepovat, ať barevná náplň pěkně vykukuje! Lepší by bylo, kdybych měla ještě přiměřeně pokřivené vykrajovátko na otvor, ale to už chci asi moc! Navíc - původně jsem si myslela, že to, co vykrajováním vznikne, bude hodně nevzhledné, ale podařilo se mi vykrojit kulatou dírku tak excentricky, až vzniklo něco docela zajímavého - pokud by to snad někoho, z cukrářského hlediska, zajímalo!

Známe ty pekařky a la „Koukejte, jak jsem originální a šikovná!“ Upečou cosi křivého a jasně, že o rovnoměrném upečení těsta se jim může jen zdát! Navíc - když se madam své výtvory pokusí složit do krabice, její vychytané kousky na sobě nesedí a jejich sloupce nabývají tvaru křivulí a možná i spirál, při troše šikovnosti!

Dnes jsem objevila vědecký, propracovaný a výrazně komplexní dotazník pro idiopatickou skoliózu. Prý může pomoci zlepšit její prognózu! To by, tedy, opravdu mohl! Jenomže, ještě tu často chybí pochopit jednu věc! Jinak vypadá schématický obrázek zakřivené páteře, jinak její rentgenový snímek! Skoliotická křivka je buďto takzvaně nestrukturální (do strany ohnutá páteř s obratli normálního tvaru), tudíž dobře tvarovatelná a léčitelná, nebo strukturální, tady špatně tvarovatelná a špatně napravitelná! Pokud skolióza nějakou dobu vzniká, v období růstu, dochází k typickým deformitám obratlů, zvláště na vrcholech jejích zátočin! To je důvod, proč jsem se pekla s těmi srdíčky, po stranách různě vysokými, pokroucenými, pootočenými, s asymerickým otvorem! Něco podobného (i když, pochopitelně, ne zcela, obratel není srdíčko - to jen pro lepší představu) by na páteřích dětí nemělo vznikat! Čím větší křivka, tím větší deformace obratlů a zase další nebezpečí zhoršení! Samozřejmě, záleží také na předpokládané době do ukončení růstu.

Sledujte u svých dětí, jestli mají stejně vysoko ramena, jestli jim lopatky neodstávají, zda jim dobře sedí šaty v pase. Pokud se děti předkloní, zda se jim zádíčka nevyklenují na jedné straně víc. Dívejte se, jestli mají dobře pohyblivé kyčle - při normálním sezení v tureckém sedu i při sezení mezi patami mají, zřejmě, v pořádku rotace… Přiměřenou pohybovou aktivitou jistě nic nepokazíte, co se týká prevence. Pokud něco není v pořádku, řešte problém s odborníky. Některé křivky již samotné cvičení nemusí udržet, to je důvod pro použití korzetů i dalších postupů. Začala jsem ale spíš vůní vanilky, tak co budu strašit! Jen si, prosím, pamatujte, jak může vypadat váš protivník! Žádná symetrická „srdíčka“, naskládaná do serpentin! Žádná ojedinělá vybočující klasika ze žolíků! Tajné šuplíkové majstrštyky!

Literatura:

1. Pavel Dungl a kol.: ORTOPEDIE, II. a přeprac. vyd.,2014 2. Pavel Kolář et al.: Rehabilitace v klinické praxi, 2009, 2014 3. Jan Poul et al.: Dětská ortopedie, 2009   4. Doris Drienová: Pacientům se skoliózou pomůže nový program, vyvinutý v Ostravě s pomocí umělé inteligence , Náš region, 10.11.2023 5. Skolióza, stránky Fakultní nemocnice Brno

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz