Hlavní obsah
Aktuální dění

Odhalen další zdroj zbraní pro palestinské teroristy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

7. 5. 19:02

Ze Západního břehu a také z Izraele uvnitř zelené linie byla v posledních měsících hlášena zvýšená teroristická činnost, které dominovaly útoky střelnou zbraní.

Článek

Nabízí se otázka, kdo palestinské Araby těmito zbraněmi zásobuje. Kanálů je víc, nedávno jsem psal o pokusu propašovat pistole z Pásma Gazy přes izraelské teritorium na Západní břeh ukryté v nábytku. (ZDE) Podezřelá zásilka naštěstí neunikla pozornosti inspektorů izraelské Správy hraničních přechodů; kontraband byl zadržen na check-pointu Kerem Šalom mezi Pásmem a Izraelem.

Další kanál byl odhalen na východní hranici Izraele. Jednalo se o mimořádně delikátní záležitost. 24. dubna hlásily servery (např. BBC - ZDE), že na hraničním přechodu Allenby Bridge spojujícím Jordánsko se Západním břehem byl zadržen poslanec jordánského parlamentu Imad al Adwan. Když ne přímo velká ryba, pak rozhodně pašerák z kategorie VIP. V jeho automobilu bylo objeveno – vedle pytlů s celkem 100 kg zlata a elektronických cigaret – velké množství zbraní. Podle webu The Jerusalem Post (ZDE) 12 automatických pušek, 12 pistolí ZIG a 167 pistolí Glock (to byla původní informace, čísla pak byla nepatrně aktualizována). Pan poslanec cestoval z Jordánska na Západní břeh. Je tedy zřejmé, komu a k čemu byly střelné zbraně určeny: palestinským teroristům k vraždění Izraelců.

Delikátnost případu je v tom, že pašerákem je poslanec parlamentu sousední země, držitel diplomatického pasu; v ammánské sněmovně je členem palestinského výboru. Izraelské úřady neměly zájem na tom, aby se kauza negativně promítla do vztahů s Jordánskem víc, než je nezbytně nutné; ostatně tyto vztahy nepatří v poslední době k ukázkovým. Rozhodně tedy nehodlal vinit z této zjevné podpory terorismu jordánské úřady či vládu. Ba právě naopak, měly zájem, aby byla celá věc řešena ve spolupráci příslušných orgánů obou zemí. Zdá se, že se to nakonec podařilo.

Nicméně poslanec musel být zadržen a vyslýchán, což byl úkol pro zpravodajskou službu Šin Bet. Její důstojníci zjistili šokující skutečnost. Poslanec Al Adwan podnikl podobné mise v nedávné minulosti celkem dvanáctkrát (!). Jmenovitě od února 2022. Nejprve pašoval ptáky, elektronické cigarety a zlato, letos přidal zbraně. Samozřejmě nikoli zadarmo. Dlužno dodat, že izraelské orgány na přechodu Allenby Bridge vozidla politiků s diplomatickým pasem běžně zevrubně nekontrolují, v tomto případě ale dostaly zpravodajský tip a musely konat.

Reakce na zadržení poslance byly v Jordánsku rozličné. Oficiální místa, jmenovitě ministerstvo zahraničí se chovalo zdrženlivě, věcně informovalo a sdělilo, že „sleduje vývoj“. Není divu, záležitost nevrhala na Jordánsko nejlepší světlo.

Jinak se ovšem k problému postavili někteří členové jordánského zákonodárného sboru. Jak informoval server Middleeasteye.net (ZDE), poslanec Andre Hawari řekl: „Tohoto požehnaného rána, které je součástí svátku Íd al Fitr (konec ramadánu – LS), zahřála se naše srdce jako občanů a členů parlamentu činem našeho kolegy, který se snažil dostat přes hranice zbraně pro hrdinské bojovníky odporu v milované Palestině.“ Vzletnými slovy se přiznal k podpoře terorismu. Mezi jordánskými zákonodárci nepředstavuje výjimku.

V neděli 7. května přinesly servery (např. The Times of Israel – ZDE) zprávu, že Izraelci předali pašeráka Jordánsku. S příslibem, že poslanec, který byl mezitím údajně zbaven parlamentem imunity, stane ve své zemi před soudem. Mezitím zatkly orgány obou zemí jeho komplice – Izraelci na Západním břehu, jejich kolegové v království zase u nich.

Předání Imada al Adwana zvětšilo napětí uvnitř izraelské koalice. Strana Židovská síla ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira na protest proti tomuto způsobu řešení pašerácké aféry a také kvůli údajně slabé reakci vlády na palestinský teror a vrácení ostatků nedávno zlikvidovaných teroristů Palestinské samosprávě bojkotovala pravidelné nedělní (7. 5.) zasedání vlády. Ben Gvir se domnívá, že jordánský poslanec měl být postaven před soud v Izraeli a dostat mnohaletý trest vězení. V principu pravdu má, ale zjevně dostatečně nechápe citlivost mezistátní diplomacie.

Podstatné je ale to, že palestinští teroristé na Západním břehu dostávají zbraně k vraždění Izraelců z mnoha směrů. Z Pásma Gazy a jak jsme se právě přesvědčili, také z Jordánska – dokonce přímo od poslance parlamentu. Absurdní? Spíše nepřekvapivé. Izrael musí čelit nebezpečí doslova „ze všech azimutů“.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz