Hlavní obsah
Aktuální dění

Vrazi - teroristé v uniformě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Ilustrační obrázek. Od takovýchto lidí v uniformě bychom teroristický útok na civilisty sotva čekali.

8. 6. 8:55

Jsou nebezpečnější než teroristé v civilu, protože lidé jim podvědomě věří. Spoléhají na to, že z jejich strany žádné, natož smrtelné nebezpečí nehrozí.

Článek

O to větší je šok, potvrdí-li se opak. V živé paměti je tragický incident, k němuž došlo v sobotu 3. června 2023 na egyptsko-izraelské hranici v negevské pouštní oblasti. Egyptský pohraniční policista Mohamed Salah, vybaven puškou AK47, šesti zásobníky, dvěma noži a nezbytným Koránem, překonal nouzovou bránu v hraničním plotu, pronikl na území Izraele a nejprve zavraždil dva poddůstojníky Izraelských sil obrany na strážním stanovišti: seržantku in memoriam Liu Ben Nunovou a štábního seržanta i. m. Uriho Jicchaka Iluze. Později, když byl - stále na izraelské straně hranice - pronásledován posilami (a následně zlikvidován), stačil ještě zabít během přestřelky třetího poddůstojníka, št. seržanta i. m. Ohada Dahana.

Egyptský prezident Sisi vyjádřil v souvislosti se zabitím izraelských vojáků hlubokou soustrast a přislíbil součinnost při řádném vyšetření celé záležitosti (Reuters - viz ZDE).

Poněkud zapomenut je ještě krvavější incident z doby před více než čtvrt stoletím. V březnu 1997 se vypravila skupina izraelských školaček z města Bejt Šemeš západně od Jeruzaléma na Ostrov míru nacházející se na severu země na izraelsko-jordánské hranici. Krátce po vystoupení z autobusu na ně zahájil desátník Jordánské královské armády Ahmad Daqameš palbu z útočné pušky M16. Děsivá bilance: sedm školaček ve věku 13 a 14 let bylo zabito, dalších pět a učitelka byly zraněny. Horšímu vraždění zabránilo jen to, že se vojákovi puška zasekla. Daqameš byl odsouzen na dvacet let, král Husajn tehdy přijel do Izraele a osobně se rodinám zabitých děvčat omluvil. (Wikipedia – viz ZDE)

O nejnovějším případu, který naštěstí zůstal jen ve stadiu pokusu, informoval 7. června izraelský server Arutz Ševa (ZDE). Po několika měsících intenzivního pátraní se izraelským bezpečnostním silám podařilo dopadnou policistu Palestinské autonomie, který byl vážně podezřelý ze spiknutí s cílem zavraždit Jossiho Dagana, šéfa Regionální rady Samaří, izraelské správní oblasti v distriktu Judea a Samaří. Arabský policista byl nalezen v táboře Tulkarm; po zatčení se přiznal k úmyslu Dagana zavraždit a kromě toho k provedení několika teroristických střeleckých útoků na veřejných silnicích. Šokující je, že tento policista - terorista se čtyři měsíce skrýval na policejní stanici Palestinské autonomie v Jerichu. Když usoudil, že se blíží jeho odhalení, uprchl do Tulkarmu (po silnici asi 90 km severozápadně od Jericha). V naivní naději, že izraelská armáda do tábora nevstoupí. Mýlil se, klec spadla v noci na střeedu (7. 6.).

Každý teroristický útok proti civilistům je ze své podstaty zákeřný a zbabělý; o to víc, je-li páchán příslušníky oficiálních ozbrojených sil v uniformě. V případě Palestinské autonomie je taková zrůdnost ještě podlejší v případech, kdy orgány, které by měly takovéhoto teroristu zatknout a postavit před soud, mu poskytují ochranu.

Jeden z obrazů blízkovýchodní reality.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz