Hlavní obsah
Názory a úvahy

Černochová a Němcová versus Maláčová

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Úvaha nad problémem, který vznikl kvůli rýpnutí předsedkyně SOCDEM Jany Maláčové do stíhaček F - 35.

Článek

V minulých dnech jsem se dočetl, že ministryně Černochová se společně se senátorkou Němcovou pustily do předsedkyně SOCDEM Jany Maláčové. Stalo se tak poté, co si Maláčová rýpla do nákupu stíhaček za miliardy. Je ovšem nutno podotknout, že to rýpnutí bylo ve vztahu k prohlášení premiéra o tom, jak nám zajistí německé platy. Tady měla předsedkyně SOCDEM obavu, zda v budoucnu na obranu něco ještě zbude.

Není vůbec překvapením, že ministryni Černochovou, pro kterou je boj s čímkoliv dneska životní náplní, takové kacířství zvedlo ze židle. Takže svou oponentku nazvala „soudružkou Venezuelou“ a doporučila jí zajet do Chersonu, Záporoží nebo Charkova. Na těchto místech měla poznat jak jsou dodávky F-35 důležité. Nechci problém Ukrajiny zlehčovat a naprosto souhlasím s míněním civilizovaného světa, že je třeba Ukrajině pomoci. A netýká se to jen morální pomoci, ale i materiální. Konrétně jako pamětník roku 1968 jsem hrdý, že Česká republika Ukrajině pomáhá. Na druhé straně jsem byl konsternován, ze slov premiéra, který na dotaz, co říká na dovoz ruského plynu, prohlásil - „Ale je přece úplně jedno, co k nám proudí. Důležité je, že si můžeme vybrat“. V tomto kontextu se mi jeví materiální pomoc Ukrajině problematická, když vlastně poskytujeme Putinovi prostředky na válku. Ba neobstojí ani argument, že je ten plyn levnější. Rovněž neobstojí to, že to nenakupuje stát, ale obchodníci.

No ale pojďme od Ukrajiny k problému, jež mají dvě dámy z ODS s předsedkyní Maláčovou. O ministryni Černochové již byla řeč. Její militantnost je všeobecně známá. Ta bojuje i s náčelníkem generálního štábu. Spíše bych se pozastavil na jedovatou slinou hozenou senátorkou Němcovou, jejíž vytříbený humor zjevně inspirovaný nějakou říkankou z dětské literatury okořeněný rovněž oslovením „soudružka Venezuela“ měl Janu Maláčovou urazit.

Rád bych se tu zmínil, že na rozdíl od senátorky Němcové, má předsedkyně Maláčová s totalitou a oslovení soudruh, soudružka, zkušenosti minimální. Dá se předpokládat, že spíše paní senátorka používala ono zprofanované oslovení a je docela možné, že na Českém statistickém úřadě, kde v době totality působila, bylo tohle oslovení běžné. Domnívám se, že je nepravděpodobné, že by se někdy proti tomuto oslovení ohradila.

Podíváme-li se na ony tři zúčastněné z hlediska jejich politické kariéry a toho, co jejich kariéra přinesla nám, dojdeme k těmto závěrům:

Senátorka Němcová je ve vrcholné politice od roku 1998, kdy byla zvolena do Poslanecké sněmovny. Zde zastávala různé funkce včetně funkce 1. místopředsedkyně. Vždy ohnivě hájila zájmy ODS.

Ministryně obrany Černochová je ve vrcholné politice od roku 2010, kdy byla zvolena do Poslanecké sněmovny. Od roku 2021 je ministryní obrany. Velmi se zasazuje o to, aby byl naplněn náš závazek vůči NATO - navýšit vojenský rozpočet ze současných 85 miliard (v roce 2021) na 140 miliard korun (do roku 2025). V září 2023 prosadila nákup 24 amerických stíhaček F – 35 za 150 miliard korun. Tento nákup rozvířil mnoho diskuzí o tom, zda se měly kupovat právě ony F – 35, proč například Izrael nakupuje tyto stíhačky za polovinu ceny atd.. Ono totiž ještě víc než jednou tolik bude stát jejich provoz do roku 2069.

Jana Maláčová se do vrcholné politiky dostala v roce 2018, kdy byla jmenována ministryní práce a sociálních věcí. Letos byla zvolena předsedkyní SOCDEM. Byla hlavním motorem sociálních opatření Babišova vlády - hlavně v oblasti navyšování minimální mzdy, zrušení karenční doby nemocenské, navýšení rodičovského příspěvku, obnovení jeslí, zavedení náhradního výživného, prosazení schválení tzv. výchovného a další… Předložila tři varianty důchodové reformy, kterou tehdejší vláda nakonec i kvůli COVIDové pandemii neschválila.

Je paradoxem, že výraz Venezuela pro Maláčovou, který obě dámy z ODS použily, je z autorské dílny exministryně financí Schillerové. Stejným paradoxem je, že právě opatření v sociální oblasti prosazená Maláčovou jsou voliči přisuzovány Babišovi a jsou důležitou součástí volebních preferencí.

A abychom u paradoxů zůstali - název pro Janu Maláčovou „Venezuela“ je jediné, na čem se dámy Schillerová, Němcová a Černochová shodnou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám