Článek
Už můj děda říkával, že stáří je jen pro otrlé a slušného člověka poznáš podle toho, jak se chová ke starým lidem. Vlastně toho říkával mnohem víc, ale to se netýká důchodu.
Jurečka měl zjevně dědu jiného kalibru, a ačkoliv KDÚ ČSL údajně razí prorodinnou politiku, věnoval nám důchodovou reformu. Ti, co dnes nastupují do důchodu, na tom nejsou ještě špatně a pokud ano, tak si to zavinili sami, jelikož Jurečku neuposlechli, když je před dvěma roky lákal do předčasného důchodu. Ti, kteří poslechli, na tom dost vydělali. Teď už nikoho neláká, naopak vytvořil takové podmínky pro předčasný důchod, že si to každý raději dobře rozmyslí.
Hůř pro ty, kterých se bude týkat ta tak zvaná Jurečkova reforma. Nástup se překulí přes 65 let a postupně se dopracujeme k hranici 67 let. Do té doby se naše čtyřkoalice možná domluví, které profese budou moci důchodovat dřív.
Vzpomínám si, jak loni ve Francii se Paříž třásla v základech, když se Francouzi bouřili proti té „nehoráznosti“ jít do důchodu „až“ v 64 letech. Naši politici ovšem nebyli takoví troškaři. Na druhé straně, protesty u nás byly spíš formální. Nakonec, u nás jsou lidé, a zvláště senioři uznalí. Stačí vzpomenout údajného důchodce z Vysočivy pana Václava P., objeveného madam Decroix, jenž měl prohlásit - Vidím to stejně jako ministr financí. Důchodci se nemají špatně, já jsem spokojený. Chci, aby i moje děti a vnuci měli důchody. V mém okolí většina penzistů se snížením souhlasí.
Nevím, kolik bylo těch penzistů, kteří souhlasili, a vlastně se to ani nedovíme, jelikož penzista na fotce, kterou ukazovala Decroix a jenž měl být panem Václavem P., je občan Německa a o tom, že někdo něco napsal nemá potuchy.
Ono je docela možné, že občané měli strach protestovat. Když totiž krátila vláda důchodcům valorizace, rozpoutali u mladé generace vysokou míru averze vůči seniorům. Senioři se zalekli. Bodejď by ne. Mohli jsme se dočíst, že senioři páchnou, že vždy všechno vykoupí v supermarketech. Že si arogantně vynucují místa k sezení v MDH a nevím co ještě. Tedy ještě, že všechno projí a na mladé nic nezbude.
Pokud se ovšem vrátím k oné francouzské reformě, je tu ještě pár celkem zábavných srovnání. Zatímco minimální penze dle naší reformy je zvýšená na 10 procent průměrné mzdy (Jurečka se praštil přes kapsu, dnes cca 4.400 Kč), ve francouzské verzi je minimální starobní důchod 1200 eur (30.000 Kč).
Nelze však říci, že by se Jurečka k seniorům choval macešsky. Třeba senioři, kteří budou po dosažení penzijního věku pracovat, těm reforma sníží povinné odvody o 6,5 procentního bodu. Pokud si důchodce přivydělává například třicet tisíc korun hrubého měsíčně, polepší si o 1900 korun. Přestane se mu však nadále zvyšovat penze, za další odpracované roky. Prostě, pokud můžeš tak makej.
Nelze než seniorům závidět.
Je z toho vidět, že nastoupený směr, jak tvrdí vláda, asi vede, jak téměř všichni Spolu takřka přísahají, k německým platům, ale ne k francouzským důchodům. A co je na tom nejhorší, že vládními politiky byla rozpoutána jednosměrná averze, a neúcta mladých vůči seniorům. Jsem už nějaký pátek na světě, ale něco podobného nepamatuji. I komunisté alespoň deklarovali úctu ke stáří. Chtěl bych upozornit, že nejen na hřbitově platí staré latinské rčení:„Quod nōs fuimus, estis; quod nōs sumus, vōs eritis“ – „Jste tím, čím jsme byli my; čím jsme my, budete i vy“.
Zdroj: Ve Francii začala platit penzijní reforma. Důchodový věk se postupně zvýší na 64 let/ Jaroslav Zbožínek/1. 9. 2023, 15:11/Novinky.cz.
Wikipedia: Decroix