Článek
Se zájmem jsem si přečetl článek Richarda Pokorného „Vláda Petra Fialy nemůže za důsledky chyb Babišovy vlády“, kde se usilovně snaží vysvětlit nevysvětlitelné.
V roce, kdy končila Babišova vláda - 2021, došlo v posledním kvartálu k markantnímu nárůstu ceny energie. To pokračovalo v dalším roce, kdy se přidružily ceny plynu a pohonných hmot. Téměř současně s tím se roztočila inflační spirála. To ovšem již vládla vláda Petra Fialy. To, že ČNB, která má pro tyto situace své nástroje, jednala, jak jednala, není v tuto chvíli podstatné. Podstatné je, že i vláda má své nástroje, jenže ty nepoužila. Možná, že doufali, že jim inflace zvedne výběr DPH. Došlo 3× k valorizaci důchodů a aby toho nebylo málo, ministr Jurečka veřejně vyzval k nástupům do předčasných důchodů. Co to dohromady udělalo s mandatorními výdaji, si umí spočítat asi každý. Vláda bohužel ne. Až na začátku roku 2023 zjistili, že důchody jim dělají díru do státní kasy. Znovu bohužel na to přišli pozdě, a tak zákon proti důchodcům museli schvalovat v legislativní nouzi. Nechutnosti, které se kolem tohoto zákona děly, včetně jeho posvěcení ÚS, si jistě pamatuje každý. Stejně tak rozpoutání nevraživosti mladých proti seniorům. Nějak mi tu uchází spojitost s Babišovou vládou. Jen za rok 2022 vzrostly mandatorní výdaje o více než 94 mld.
Rozumná vláda dělá reformní, nepopulární kroky v prvních letech vlády. Tato vláda nedělala nic. Tedy, je třeba vyzdvihnout naše předsednictví a zahraniční politiku. Když konečně po více než roce přišla na to, že to, co lidem slibovala před volbami, nebude umět dodržet, 1.3.2023 změnila své programové prohlášení tak, že v něm prakticky vynechali své volební sliby. V tom roce se konečně Jurečka probudil a začal pro změnu odrazovat všechny od předčasných důchodů. Pustil se do tzv. důchodové reformy. Jaksi se obešel bez opozice, takže je možné, že ten elaborát, na kterém pracovaly desítky lidí stovky hodin, bude v případě jiného složení příští vlády shozen ze stolu.
Tahle vládní koalice a hlavně ODS slibovala, že šetřit se bude na státu, ne na lidech. To ale bylo před volbami. A hlavně před novým prohlášením vlády. Ono totiž opak je pravdou. Krácení valorizací důchodů, úsporný balíček - tyto úspory rozhodně nebyly na straně státu. Pokud pan Pokorný píše, že výsledky vlády jsou důsledkem Babišovy vlády, měl by vysvětlit, proč deficit minulé vlády za čtyři roky, kdy dva roky se tu bojovalo s COVIDem, činil cca -850 mld., zatímco projde-li rozpočet na rok 2025, vykáže tato vláda za stejné období cca -1,2 biliónu. Je třeba zmínit, že na konci příštího roku se předpokládá, že státní dluh na konci příštího roku bude rekordní, asi víc než 3,5 biliónu. Tedy ten Babiš Fialovi zavařil, že, pane Pokorný?
Nechci zbytečně čeřit hladinu, ale dala by se uvést ještě řada negativních počinů této vlády jako například zpackaná digitalizace stavebního řízení a další, za které tedy Babiš evidentně nemůže. Takže se tato vláda může pochlubit pouze tzv. Důchodovou reformou, jejíž budoucnost je ovšem nejistá.
Co se mi ovšem líbí nejvíce, je prohlášení v článku, že „slib nezvyšovat daně vláda neporušila vlastní vinou, ale z důvodu změny podstatných okolností nezávislých na její vůli, které navíc nemohla předem předpokládat, a proto jí to nelze přičítat k tíži“. To mi připomíná školní léta a pitomé výmluvy, například „nemohl jsem přijít do školy, zamrzly nám dveře“ a jiné pitominy. Bohužel slib politika je něco, co musíme brát vždy jako částečnou lež.