Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Hnojník inkoustový je kuriózní houba, toxická pouze s alkoholem

Foto: Vladimír Sojka / se svolením autora

Mladé plodnice Hnojníku inkoustového

Hnojník je v českých luzích a hájích téměř neznámý. Roste na tlejícím dřevě a běžně ho nalézáme i na našich zahradách. Tato mimořádná houba svou nenápadnost vyvažuje zajímavými vlastnostmi.

Článek

Hnojník inkoustový má klobouk široký 3–8 cm, zpočátku vejčitý, později zvonovitý, rýhovaný s jemnými šupinkami. Lupeny jsou v mládí bělavé, později zrůžoví a ztmavnou. Noha o délce 6–12 cm je dutá, s drobným prstýnkem u mladých plodnic.

Foto: Stanislava Tocikova / se svolením autora

Mladé plodnice a řez, foto Stanislava Tocikova

Ačkoliv se na našich talířích pro svou nezajímavou chuť nevyskytuje, primárně se nejedná o jedovanou houbu. Až do chvíle, kdy přijde do kontaktu s alkoholem! Obsahuje totiž látku koprin, která v lidském těle blokuje schopnost metabolizovat alkohol. Stejně, jako Antabus, používaný při léčbě alkoholismu.

Pokud se hnojník omylem dostane do smaženice houbaře, který si k jídlu dopřeje sklenku piva, čekají nešťastníka krušné chvilky. Otrava se projevuje bolestí hlavy, zvracením a silným bušením srdce. Nejde však o vážný stav. Obvykle je nutné pod dohledem lékaře pouze počkat, až příznaky odezní. Zákeřnost houby spočívá i ve skutečnosti, že koprin se v těle zvládne držet klidně tři dny. Někteří postižení si tak ani neuvědomí, že záhadná „viróza“, který je postihla, může souviset s tři dny starou večeří.

Foto: David Schovánek / se svolením autora

Hnojník inkoustový, foto David Schovánek

Další zajímavostí je, že hnojník inkoustový získal své druhové jméno již ve středověku. Kromě obecně známých duběnek mniši používali k výrobě inkoustu právě hnojník. Houbu nechávali zetlít v keramické nádobě, následně obsah nad ohněm povařili a zredukovali, čímž získali silný černý inkoust.

Foto: Petr Pohanka / se svolením autora

Hnojník inkoustový v různých fázích vývoje, foto Petr Pohanka

Zdroje

Mykoatlas - autorem je Mgr. Karel Tejkal, člen České mykologické společnosti

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz