Hlavní obsah
Seberozvoj

Proč je podnikání skvělá volba pro ženy?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lucie Harnošová
11. 3. 12:17

Někdy se ženy obávají, že podnikání není pro ně. Obzvlášť pokud jsou maminky a řeší sladění, tak jsou přesvědčeny, že potřebují mít pravidelnou pracovní dobu v zaměstnání a dlouhodobé jistoty, možnost vzít si nemocenskou, když jsou děti nemocné.

Článek

Bojí se, že nebudou mít dostatek času. Že to ženy mají v podnikání náročnější. Že potřebují ostré lokty, aby obstály v konkurenci. Musí být nemilosrdné, tvrdé a zaměřené především na výkon. Jenže podnikání může být úplně jiné, více ženské, laskavé a především vycházející z hlubin tvého srdce.

Není třeba se s nikým srovnávat. Můžeš si jít v podnikání svou vlastní originální cestou. Přesně tak, jak potřebuješ.

Být autentická, opravdová, bez soupeření a srovnávání. Podnikání přináší ženám spoustu výhod:

1. Ženy mají velkou chuť pomáhat ostatním, chtějí dělat smysluplné věci. To vše můžeš i v podnikání. A sladit si to tak, aby pro tebe nebyla pomoc ostatním vyčerpávající, ale aby sis v tom našla harmonii.

2. Ženy touží po smysluplnosti a když už dávají čas práci, ať je to naplňuje. Ano, to je další důvod proč podnikat. Tvořit svůj projekt.

3. Ženy rády tvoří a spolupracují s dalšími lidmi. I k tomu je podnikání jako stvořené. Propojovat se. Je v tom síla a i pro některé ženy nečekané sesterství a hloubka.

4. Ženy se chtějí ve své práci cítit dobře, uvolněně, postupovat svým tempem, který respektuje jejich cyklus. Přesně takto můžeš podnikat. V souladu se svým rytmem.

5. Podnikání ti otevírá prostor pro neustálý rozvoj kupředu. Pokud něco nefunguje, můžeš nacházet nové, lepší, efektivnější cesty, jak být úspěšná a tvořit trvale udržitelný projekt.

Ráda ženy na cestě podnikáním podporuji a ukazuji jim, jak je podnikání skvělé. Každá žena si v něm může najít přesně to, co potřebuje. Být nezávislá, mít svůj příjem a spokojene klienty. Žít své dary, své poslání, svou osobitost a realizovat své podnikatelské záměry a vize. Vždy je mi ctí dát podporu jedinečným a úžasným vizím, přáním a touhám.

Možná patříš mezi ženy, které volá cesta podnikání, ale máš malé děti, kterým je třeba se věnovat. Okolí tě odrazuje, že podnikat s dětmi je nereálné nebo moc náročné a měla bys počkat až začnou chodit do školky či školy, abys neměla tak svázané ruce? Máš pocit, že ti nikdo nerozumí, nepomůže, že nemáš pro děti hlídání a že je to příliš velké riziko? Že teda opravdu musíš počkat? Jsou tam i obavy, že nebudeš mít dostatek času pro své děti ani pro podnikání?

Neboj se, nejsi v tom sama. Podobné dilema řeší téměř každá máma-podnikatelka. Příběhy mnoha z nich ale dokazují, že to možné je. Jsou ženy, které mají klidně 3 a více dětí a úspěšně dlouhodobě podnikají. Naopak spousty z nich se do podnikání pustily právě v době, kdy se jim děti narodily. Skutečně to jde, ovšem nestane se to samo, a je skvělé oprostit se od různých svých očekávání. Každá z nás má svou jedinečnou autentickou cestu. Co funguje jedné, nemusí fungovat druhé a naopak. Ale je skvělé se moci vzájemmně inspirovat a povzbuzovat. Tvé odhodlání, vykročení a trpělivost budou také skvělými pomocníky.

Co ti na cestě podnikání s dětmi může pomoci:

1. Udělej si reálný plán dne, týdne, měsíce. Plynutí a rozhodování podle aktuální situace má určitě své přínosy, ale pokud máš malé děti hrozí riziko, že odkládáním se budou věci kupit a zahltí tě. Sepiš si jednotlivé konkrétní kroky, vyhraď si čas a nejlépe i místo, kde se svému podnikání budeš věnovat. Například 1 hodinu denně.  Na tu dobu vypni sociální sítě, aby se nestalo, že ti vyhrazený čas propluje mezi prsty. Samozřejmě, že se nic nestane, když ti to některé dny nevyjde, ale budeš mít přehled, jak na tom jsi.

2. Je dobré najít si v podnikání takové téma a směr, který je možné propojit s péčí o děti. Třeba organizovat a provázet zájezdy do zahraničí nebo cvičit jógu někde mimo domov by bylo s malými dětmi nejspíš nerealizovatelné. I když znám i takové ženy:-) Expertní podnikání, kdy ženy tvoří své digitální produkty a mohou pracovat i z domova je úžasný nástroj a pomocník, který maminkám s dětmi umožňuje úspěšně podnikat, být vidět a zároveň pečovat o své děti.

3. Najdi si podporu. Skvělé jsou on-line kurzy pro podnikatelky s podpůrnou skupinkou, která je naladěná podobným směrem jako ty. Kde se můžeš propojit s dalšími ženami v okolí a potkávat se a podporovat třeba v dětském koutku nebo na procházkách s dětmi. On-line kurz ti pomůže krok po kroku realizovat tvé záměry a bude ti připomínat další a další kroky k tvému vysněnému cíli. Obzvlášť v domácnosti s dětmi je určitý řád a seznam konkrétních postupů velmi užitečný, aby tě nezahltil chaos a pocit zmatku, že nic nestíháš.

Neboj se vykročit vstříc svému snu a realizaci tvých záměrů. Neváhej říci si o pomoc, pokud na něco nestačíš, ať už s dětmi nebo v podnikání. Určitě je možné úspěšně podnikat, i když máš více malých dětí. Moc ti držím palce!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz