Článek
Samantha Lewthwaitová je britská občanka, která se stala nejhledanější teroristkou světa. Přezdívaná „Bílá vdova“ se přidala k radikálním islamistickým skupinám ve východní Africe, kde začala organizovat teroristické útoky a vytvářet armádu složenou z dalších sebevražedných bojovnic. Interpol na Lewthwaitovou vydal mezinárodní zatykač a podezírá ji ze smrti přibližně 400 lidí.
Dívka hledala útěchu u muslimské rodiny
Lewthwaitová se narodila v roce 1983 v Severním Irsku, kde její otec sloužil jako profesionální voják. Když jí bylo jedenáct let, rodiče se rozvedli. Podle výpovědí přátel Samantha tehdy působila stydlivým dojmem, nedokázala se vyrovnat s rozchodem rodičů a většinu času trávila se spřízněnou muslimskou rodinou. Ta ji zřejmě inspirovala k tomu, aby v sedmnácti letech konvertovala k islámu. Dívčini rodiče s tím jako křesťané nesouhlasili a odmítli se zúčastnit obřadu, při němž Samantha přijala muslimské jméno Sherafiyah.
Reports terror suspect, Samantha Lewthwaite -- the White Widow -- has been sighted in Kenya. More on #BBCNewsday now pic.twitter.com/dkHSWpMO7U
— BBC News Africa (@BBCAfrica) June 4, 2014
Krátce nato Lewthwaitová potkala člena Al-Káidy Germaina Lindsayho, za kterého se provdala v roce 2002. I když Samantha před sebou měla svůj velký den, rodiče na veselku nedorazili. „Máma to jednoduše nestihla a táta se s tím nedokázal smířit. Jsem jeho nejmladší dcera. Už takhle pro něj bylo těžké to, že jsem přijala islám, a navíc jsem si ještě brala muže, kterého jsem sotva znala,“ popsala. Později vyšlo najevo, že těsně před svatbou byl ženich již osm dní ženatý s jinou ženou.
Aoife Molloyová pochází z Irska, stejně jako Samantha konvertovala k islámu a Germaina poznala na seznamce. Před svatbou se nikdy nepotkali. „S matkou jsme se hrozně pohádaly, ale nic mě nemohlo zastavit,“ vzpomínala později Aoife. Už během prvního setkání ale žena pochopila, že pravděpodobně udělala velkou chybu, když souhlasila s domluveným sňatkem. „Byl tak mladý a hubený, až jsem si myslela, že má AIDS nebo trpí anorexií. Na sobě měl muslimskou čepici, bílou sutanu a snad i koženou bundu,“ řekla Aoife. Tu šokovala i první otázka, kterou jí její nastávající položil.
Manžel byl atentátník, v metru zabil 26 lidí
„Zeptal se mě, jestli mám nějaké charakterové nedostatky. Nemohla jsem tomu uvěřit,“ pokračovala Irka. Snoubenci se nakonec vzali při tradičním muslimském obřadu, který ve Velké Británii není právně uznáván. Aoife dostala od ženicha mobilní telefon, budík a pětačtyřicet liber jako věno. Během svatební noci pak Germaine krátce telefonoval s Lewthwaitovou a novomanželce oznámil, že si brzy vezme i Samanthu jako druhou ženu. Podivné manželství proto zanedlouho skončilo a Germaine se oženil se Samanthou, která mu záhy porodila prvního syna.

Samantha byla vdaná za Germaina Lindsayho, který se v červenci 2005 odpálil v londýnském metru. Zabil nejen sebe, ale také dalších 26 lidí.
V červenci 2005, tedy pouhé tři roky po svatbě, se Samanthin manžel odpálil jako sebevražedný atentátník v londýnském metru, čímž zabil šestadvacet lidí. Přibližně ve stejnou dobu zaútočili i tři jeho komplicové. K útokům došlo 7. července v ranní špičce, kdy čtyři teroristé přijeli společně z Lutonu na stanici King´s Cross a pak se rozdělili. Celkem ten den zemřelo v autobusu a několika stanicích metra 52 lidí a dalších 700 osob utrpělo zranění. Samantha, která v té době pečovala o čtrnáctiměsíčního chlapce a byla v osmém měsíci těhotenství s druhým dítětem, teroristický útok zpočátku jednoznačně odsoudila.
„Jsem zděšena zvěrstvy, k nimž došlo. Jsem manželka Germaineho Lindsaye a nikdy jsem si neuměla představit, že by se mohl podílet na tak hrůzných činech. Byl to milující manžel a otec,“ nechala se slyšet Lewthwaitová. „Snažím se vyrovnat s nedávným událostmi. Celý můj svět se zhroutil a mé myšlenky jsou s rodinami obětí této nepochopitelné zkázy,“ doplnila vdova, která byla původně pod policejní ochranou, a dokonce se zdálo, že spolupracuje se Scotland Yardem a bezpečnostní službou MI5.
V Somálsku se přidala k teroristické skupině
Po nějaké době ale Samantha prodala bulvárnímu magazínu příběh svojí rodiny za 30 000 liber. V něm se snažila očistit jméno svého manžela, který se podle jejích slov stal nevinnou obětí, aniž by netušil, co ho při bombových útocích v metru čeká. Novou verzi, kterou Lewthwaitová chtěla podstrčit novinářům, policie brzy odmítla jako nepravdivou. Nikdy se ale neprokázalo, že by Samantha o teroristickém činu věděla předem nebo do něj byla sama zapojená. Matka dvou dětí se zanedlouho stáhla z veřejného života, přestala chodit do místní mešity a přerušila kontakt se svojí rodinou. Potom odjela do Jihoafrické republiky a později se usídlila v Somálsku, kde žila pod ochranou radikálního islamistického hnutí Aš-Šabáb. To se před několika lety oficiálně přidalo k síti Al-Káida.

Lewthwaitová nějakou dobu žila v Somálsku, kde se přidala k radikální islamistické skupině Aš-Šabáb.
Do hledáčku bezpečnostních složek se Lewthwaitová dostala v únoru 2012, kdy protiteroristická policie v Keni vydala zatykač na ženu, která se prokazovala falešným jihoafrickým pasem na jméno Natalie Webbová. Místní policisté ve spolupráci se Scotland Yardem zjistili, že žena používala minimálně tři různé identity včetně Samanthy Lewthwaitové, a vždycky s sebou měla tři děti. Kriminalisté záhy odhalili, že žena plánovala teroristické útoky v Keni jako odvetu za protiteroristické operace v Somálsku. „Domníváme se, že to není žádná malá ryba. Tato žena patří mezi několik Britů, o nichž naše zpravodajská služba ví, že společně s teroristy plánují útoky na naši zem,“ uvedli policisté.
Skutečná Natalie Webbová je zdravotní sestra, která žije ve Velké Británii, někdo jí ukradl identitu a s islamistickými skupinami nemá nic společného. Lewthwaitová v somálském mládežnickém centru trénovala ženy – atentátnice a později se aktivně zapojila do organizace teroristických činů. Poprvé útočila 24. června 2012 v keňském městě Mombasa na bar Jericho, kde desítky lidí sledovaly fotbalový zápas Anglie Itálie na EURU 2012. Při granátovém útoku zemřeli tři lidé a 25 osob bylo zraněných. Samanthu poznalo několik svědků, kteří vypověděli, že ji před útokem viděli na místě činu.
Mezi útočníky byla žena, rozdávala rozkazy
Následující rok se Lewthwaitová stala součástí skupiny, která zosnovala teroristický čin v nákupním centru Westgate v Nairobi. K útoku došlo 21. září 2013, kdy teroristé z organizace Aš-Šabáb čtyři dny drželi zákazníky jako rukojmí. Ozbrojenci pak zabili 67 lidí a dalších 200 osob bylo zraněných. I když členové skupiny Aš-Šabáb na sociální síti napsali, že Samanthu by jako ženu do nákupního centra nevzali, svědci mluvili jinak. „Mezi útočníky byla žena. Nebyla ozbrojená, ale jakmile vydala rozkazy, muži se pustili do vražedného řádění,“ řekl jeden z nakupujících. Po bombovém útoku Interpol každopádně na Lewthwaitovou vydal zatykač a zařadil ji na seznam mezinárodně hledaných osob. Když se Samanthin otec dozvěděl, čeho se jeho dcera v afrických zemích účastní, byl to pro něj šok. „Nemůžu uvěřit, že by se do něčeho takového zapletla a byla tam s dětmi. Už nějakou dobu s ní nejsme v kontaktu, dlouho jsem s ní nemluvil. Ani nevím, kde je. S námi toho moc společného nemá, ani neznám jméno jejího posledního dítěte,“ vysvětlil Andrew Lewthwaite.

Bílá vdova si na internetu nejčastěji hledala, jak sestavit bombu. Kromě toho ji zajímaly tipy na dokonalý make-up.
Třetí dítě Lewthwaitová porodila zřejmě v roce 2009 ještě ve Velké Británii, do rodného listu ale nenechala zapsat jméno otce. V Somálsku se Samantha vdala za Hassana Maalima Ibrahima, který je známý také jako šejk Hassan, a je vysoce postaveným velitelem organizace Aš-Šabáb. Podle zdrojů z tajných služeb je ovšem manželství už dávnou minulostí a Lewthwaitová tak ztratila ochranu, kterou jí šejkova rodina poskytovala. „Teď už u nich není vítaná a musela odjet do Jemenu, kde působí Al-Káida. Dostala se tam na plachetnici,“ prozradil člověk obeznámený s ženinou situací. V Jemenu Samantha verbuje nové sebevražedné atentátnice, kterým nabízí finanční kompenzaci 3 000 liber. Rovněž se předpokládá, že do teroristických útoků posílá nezletilé ozbrojence, kteří jsou nuceni užívat heroin.
Jednačtyřicetiletá Lewthwaitová už vychovává čtyři děti a podstoupila několik plastických operací, aby ji nikdo nepoznal. „Nosí hidžáb, černé ponožky a rukavice, aby zakryla svoji světlou pleť,“ dodal zdroj ze zpravodajských služeb. O myšlení Samanthy Lewthwaitové napovídá i obsah notebooku a flash disku, které keňští policisté našli v domě, kde dříve bydlela. Vyšetřování ukázalo, že „Bílá vdova“ na internetu vyhledávala především návody na výrobu bomb, zajímaly ji ale také tipy na líčení nebo úpravu vlasů. Mezi mnoha staženými soubory kriminalisté objevili dokument s názvem Příručka výbušnin mudžahedínů nebo Ódu na bin Ládina, oslavnou báseň, kterou napsala sama Lewthwaitová.
Zdroje: