Hlavní obsah
Lidé a společnost

Diktátor Kim nechal zabít staršího bratra. Vražedkyně netušily, že je vycvičila KLDR

Foto: Office of the President of the Russian Federation/Wikimedia Commons/CC BY 4.0.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Když nevlastní bratr korejského diktátora Kim Čong-una vešel na letiště v Kuala Lumpuru, působil jako obyčejný turista. Nesl tašku přes rameno a byl sám. Kolem deváté hodiny ráno k němu přiběhly dvě mladé ženy a otrávily ho.

Článek

Zatímco pachatelky utekly z místa činu, pětačtyřicetiletý Kim Čong-nam se snažil hned po útoku vyhledat pomoc. „Přiběhl ke mně a třásly se mu ruce. Říkal, že na něj zaútočily zezadu dvě ženy a jedna mu něco stříkla do očí,“ uvedla Juliana Idrisová, která 13. února 2017 pracovala v informačním stánku.

Zabila ho bojová látka VX

„Přivíral oči a tvář měl velmi rudou. Byl extrémně zpocený, měl hodně zvýšený krevní tlak,“ doplnil letištní lékař Nik Andzril Azlán. Zdravotníci Kim Čong-nama naložili do sanitky, která ho měla odvézt do nemocnice. Jenže muž ztratil vědomí a zhruba patnáct minut po napadení zemřel.

Foto: YouTube/Assassins – Official Trailer/Madman Films

Kim Čong-nam se měl stát příštím vůdcem KLDR. V roce 2001 ho však zatkli v Japonsku s falešným pasem, a jeho otec Kim Čong-il proto vybral za svého nástupce Kim Čong-una.

Později vyšlo najevo, že Kim Čong-nama zabila bojová látka VX. Policisté ji našli v jeho očích a na obličeji. Nejčastěji se vyskytuje jako bezbarvá nebo lehce nažloutlá kapalina bez zápachu. Ochromuje dýchací systém, což vede ke křečovitým bolestem a smrti. OSN ji považuje za zbraň hromadného ničení a od roku 1993 je zakázaná.

Dva dny po vraždě malajsijská policie zatkla obě pachatelky. Pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huongová svou vinu okamžitě popřely. I když přiznaly, že na letišti skutečně byly a potřely muže neznámou tekutinou, trvaly na tom, že byly podvedeny.

Musely vědět, co dělají

Mladé ženy si totiž celou dobu myslely, že natáčí humoristické video. „Museli jsme ji přesvědčovat. Říkali jsme jí: ´Podívejte, někdo zemřel. Nejde o zábavní pořad a vy jste obviněna z vraždy´,“ vylíčila rozhovor se Siti Aisyahovou z Indonésie její advokátka Selvi Sandrasagaramová.

Foto: Pixabay

Nejpozději od roku 2003 žil Kim Čong-nam v dobrovolném exilu v Macau /ilustrační foto/.

Hned po činu si ženy běžely umýt ruce na toaletu, přičemž dávaly dobrý pozor, aby se nedotkly eskalátorů. To podle obžaloby dokazovalo, že věděly, co dělají. Před vraždou se navíc Siti a Doan sešly se čtyřmi Severokorejci, zřejmě agenty tajné služby. Všichni muži ale stačili ze země uprchnout.

V den vraždy se na letišti objevili další čtyři Severokorejci, kteří se pohybovali v bezprostřední blízkosti obou žen. Obžaloba proto nevěřila, že by Siti a Doan někdo zneužil. Naopak je popsala jako chladnokrevné vražedkyně, které před útokem vycvičili agenti KLDR.

Svět hazardních hráčů a špionů

Žalobci hned od začátku spekulovali, že vraždu nařídil přímo Kim Čong-un. I když jeho sourozenec žil mnoho let v Macau, diktátor ho považoval za hrozbu. Údajně se bál, že by nevlastní bratr mohl podpořit exilovou opozici. Velkému vůdci se nelíbilo ani to, když Kim Čong-nam zpochybňoval nástupnickou dynastii Kimů.

Foto: Bjørn Christian Tørrissen/ Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Zakladatel Severní Koreje Kim Ir-sen (vlevo) se svým synem Kim Čong-ilem (vpravo). Jeho synové Kim Čong-nam a Kim Čong-un měli jiné matky a vyrůstali odděleně.

V Macau, bývalé portugalské kolonii, si Kim Čong-nam užíval postavení světáka. „Velká část jeho života zůstává zahalena tajemstvím. Víme, že se pohyboval v jakémsi polosvětě mezi hazardními hráči, gangstery a špiony,“ říká novinářka Anna Fifieldová.

Kim Čong-nam se ostatně sám stal informátorem CIA a vlastnil několik pasů, včetně portugalského nebo čínského. Zároveň prý ale nedával nijak najevo, že by chtěl v Severní Koreji zaujímat jakékoli postavení. „Byl se životem, který vedl, spokojený, včetně skutečnosti, že v tom státě nejsou ani jeho děti, manželky, milenky,“ objasnil jeho přítel vystupující pod jménem Mark.

Představil se jako James

Podle malajsijských zákonů hrozil obviněným ženám trest smrti. Právníci, kteří je zastupovali, proto vedli vlastní vyšetřování. Chtěli si ověřit, jestli mohou důvěřovat výpovědím svých klientek. Zaměřili se na SMS zprávy, které si dívky posílaly se Severokorejci. A chtěli vědět, jakým způsobem je tajní agenti naverbovali.

Foto: Unsplash

Podle výpovědí přátel Kim Čong-namovi život v Severní Koreji vůbec nechyběl. Kontakty s rodnou zemí ale nikdy nepřerušil /ilustrační foto/.

Indonésanka Siti Aisyahová vychodila jen šest tříd základní školy. Rodina sotva vyšla s penězi, a proto dívka začala pracovat v textilní továrně. Později se provdala za majitele podniku a v sedmnácti letech se stala matkou. Po rozvodu se chlapce ujali rodiče bývalého manžela a Siti odjela do Kuala Lumpuru, kde se živila prostitucí.

Severokorejského agenta Siti potkala víceméně náhodou. Zatímco pozdě v noci sháněla na ulici zákazníky, oslovil ji taxikář. Ten se údajně znal s podnikatelem, který hledal ženy do videí natáčených skrytou kamerou. Před Siti se muž představil jako James z Japonska.

Musíš víc přitlačit, naléhal agent

„James mi dal na ruce dětský olejíček a řekl mi, že mám někoho chytnout za ruku, podívat se na něj a omluvit se,“ vyprávěla Siti. „Nepřišlo mi to vtipné. James ale namítl, že japonské pořady mají svůj vlastní styl,“ přiblížila žena setkání, během kterého dostala za první zakázku rovnou zaplaceno.

Vietnamka Doan vystudovala účetnictví, najít uplatnění v oboru se jí však nepodařilo. Začala proto pracovat jako servírka a objevila se v několika videích na YouTube. Když dostala od kolegyně tip na muže, který najímal protagonistky do humorných videí, neváhala. Pan Y se podobně jako James vydával za Japonce.

Ještě před vraždou jezdily Siti a Doan s „japonskými“ šéfy na různá místa v Asii, kde natáčely vtipná videa. Pokaždé dostaly na ruce olej nebo krém, s nimiž měly nic netušícím lidem zakrýt obličej. „Musíš víc přitlačit, když zakrýváš oči. Držet je dvě až tři vteřiny,“ psal Doan pan Y v SMS zprávě.

Je mi ho velmi líto

V den útoku se obě dívky poprvé setkaly na letišti. „Dala jsem mu ruce na obličej, řekla mu ´promiňte´ a utekla,“ popsala Doan. „Vypadal, jako by se bál, a tak jsem zmizela,“ dodala Siti. Znovu se potkaly až ve vězení, kde se postupně sblížily a podporovaly během soudního procesu.

Foto: Unsplash

Vládnoucí dynastie Kimů má v zemi absolutní moc nad veškerým děním. Za banální prohřešek lidem často hrozí vězení /ilustrační foto/.

Trestu smrti se ženy nakonec vyhnuly. Po dvou letech, které Siti strávila ve vazbě, prokuratura překvapivě stáhla obžalobu. „Nikdo to nečekal. Později jsme zjistili, že za jejím propuštěním stál neustálý tlak indonéské vlády na vládu Malajsie,“ vysvětlil malajsijský reportér Hadi Azmi, který celý případ sledoval.

Po měsíci se na svobodu dostala i Doan. „Myslela jsem si, že všichni lidé jsou dobří. Ale teď vidím jasněji. Budu v životě o dost opatrnější, nebudu lidem tolik věřit,“ uvažovala. „O Kim Čong-namovi a Kim Čong-unovi jsem se dozvěděla až po návratu do Indonésie. Je mi ho velmi líto,“ uzavřela Siti.

Zdroje:

Dokonalý soudruh Kim Čong-un, Anna Fifieldová, CPress, Albatros media a. s., 2020

Nájemní vrazi, Ryan White, Tripod Media, GEM Entertainment, 2020

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

    Doporučované

    Načítám