Hlavní obsah
Lidé a společnost

Coluche: Funèsův syn z komedie Křidýlko nebo stehýnko se málem stal prezidentem, skončil tragicky

Foto: European Community/Wikimedia Commons/CC BY 4.0

Coluche

Francouzský herec Coluche je u nás známý především skrze roli degustátorova syna v nesmrtelné komedii Křidýlko nebo stehýnko. Ve své zemi patřil k nejnadanějším komikům. Jeho život bohužel předčasně ukončila tragická nehoda.

Článek

Coluche se narodil 28. října 1944 v Paříži. Ve skutečnosti se jmenoval Michel Gérard Joseph Colucci. Jeho otec Honorio, původem z Itálie, byl malířem pokojů, ale zemřel, když Michelovi byly pouhé tři roky a jeho sestře pět. Vychovávala jej pak samotná matka Simone, které láskyplně říkal Monette a která jako květinářka dostávala jen velmi skromný plat. Michel tak v dětství poznal bídu a nejistotu. V patnácti letech opustil domov s pouhým vysvědčením ze základní školy, zato však s odhodláním vybudovat si lepší život. Živil se jako číšník, doručovatel i telegrafista, posléze objevil svět kabaretu. Začal hrát, zpívat, dělat klauna a vůbec všelijak bavit publikum. Ve svých šestadvaceti letech se také rozhodl vyměnit jméno Michel Colucci za pouhé Coluche.

Geniální klaun bez zábran získal životní roli

V roce 1969 dostal první nabídku, aby si zahrál ve filmu. Úplnou náhodou si jej všiml slavný režisér Claude Berri a dal mu roli v komedii Le Pistonné. O necelý rok později sehrál další vedlejší úlohu v kriminálním snímku V rytmu valčíku. Především si ale přál lidi bavit. Po několika málo dalších filmech, mezi nimiž vyniká komedie Velký bazar režiséra Zidiho, nastupuje rok 1973 a jeho tak zvaná One-man-show. Pořadem Mes adieux au music-hall dobývá televizní obrazovky a vstupuje do širšího povědomí veřejnosti coby komik a klaun, kterému není žádné téma, ani to nejožehavější politické, cizí. Jeho klaunství je geniální a brzy se stává velmi populárním.

Foto: European Community/Wikimedia Commons/CC BY 4.0

Coluche v roce 1986

Rok 1976 se pro něj stává zlomovým. Získává svoji nejzásadnější úlohu syna slavného a uznávaného degustátora a obhájce francouzské gastronomie Charlese Duchemina v komedii Křidýlko nebo stehýnko. Roli dostává coby nabídku od Zidiho, který si jej pamatuje ještě z dob jeho začátků. Osobně se za něj měl přimluvit i samotný představitel hlavní role Louis de Funès. Volbu prý definitivně stvrdil jeho syn Olivier de Funès, který otci řekl: „Je zábavnější než ty.“ Představitelka Marguerite, Ann Zacharias, ale na natáčení s Coluchem nevzpomínala příliš ráda. Kritizovala jej za to, že hrál jen na sebe a o své herecké zkušenosti se nechtěl dělit.

Pro kulaťoučkého herce byla role degustátora jako stvořená. Ve scéně v italské restauraci, kde hlavní hrdinové jedí hovězí steaky Rossini, spořádal tři tyto obrovské steaky, a poté ještě v zákulisí tři rýžové nákypy.

Prezidentem se nestal, o manželku přišel, o přítele také

Jeho kariéra se od té doby slibně rozvíjela. Krásné a milé role měl ve filmech Inspektor Popleta nebo Operace Banzaj. Před kamerou se mu opravdu dařilo a dařilo se mu i jako lidovému baviči. Miloval bláznivé nápady a v roce 1981 se oficiálně stal prezidentským kandidátem. Jeho šance byly vysoké, nakonec jej ale přemohl mediální tlak a výhrůžky, kterým byl vystaven. Po pěti měsících proto svoji kandidaturu stáhl. Tato událost jakoby předznamenala jeho další osud. Ještě v témže roce se mu rozpadlo manželství s Véronique Colucci. O rok později spáchal sebevraždu herec Patrick Dewaere. Zastřelil se poté, co jej opustila jeho žena Elsa právě kvůli jeho nejlepšímu příteli Coluchovi. Ten si proto jeho smrt kladl za vinu. Ovlivněný událostmi se ponořil do koktejlu depresí, alkoholu a drog.

Foto: Francis Alexandre/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Coluche

Záliba v bláznivinách jej ale neopustila. S vášní pro motoristický sport se stal držitelem světového rychlostního rekordu v jízdě na motorce. A právě obliba malých motorových vozidel se mu stala osudnou. Dne 19. června 1986 u francouzského městečka Opio v jihovýchodním departmantu Alpes-Maritimes se jeho motocykl střetl ve velké rychlosti s protijedoucím kamionem. Tak skončil jeden z nejtalentovanějších komiků své doby. Bylo mu pouhých čtyřicet jedna let. Jeho předčasný skon nedá ale dodnes mnoha lidem spát. Před časem tak jeden z jeho přátel, Patrick Sébastien, přišel s tvrzením, že tragická událost nemusela být nešťastnou náhodou, ale jednalo se spíše o sebevraždu. „Je to verze, která spoustu lidí naštve. Prostě nic neříkám. Říkám si, že byl v tu chvíli nešťastný,“ uvedl Sébastien. Připomněl, že jej trápil rozchod s manželkou a smrt jeho přítele Patricka, byl věčně pod vlivem drog, hýřil po nocích s falešnými přáteli a nořil se do větší a větší samoty. Dost možná toho dne prostě jenom schválně strhl řídítka svého motocyklu.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz