Článek
Seriál Covington Cross vyrobily Spojené státy v koprodukci s Velkou Británií. Natáčel se především v Anglii. Do vysílání šel v roce 1992, české znění vzniklo o rok později. Tvůrcem seriálu, spoluscénáristou a zároveň i výkonným producentem byl Gil Grant. Režiséři se u jednotlivých epizod střídali. Seriál je idealizovanou verzí středověku. Grant jej původně zasadil do roku 1350, ale zjistil, že přesné časové období by bylo příliš omezující a vystavilo by seriál obvinění z historických nepřesností. Později vzpomínal, že v době příprav si například všiml „opravdu skvělého“ křesla, o kterém si myslel, že by se mohlo dobře vyjímat na rodinném hradě. Výtvarník ovšem poukázal na to, že neodpovídá dané době. Grant na to prý odpověděl: „Věřte mi, nikdo se to nedozví.“ Nakonec se z těchto důvodů rozhodl, že příběh volně zasadí mezi roky 1200 a 1400. V pilotním díle tak kupříkladu vystupuje blíže nespecifikovaný král Eduard, což může být jak Eduard I, tak třeba Eduard IV. Oba, i další dva mezi nimi, zapadají do časového rámce.
Taková jedna normální středověká rodinka
Třináctidílná série vypravuje o každodenním životě ovdovělého sira Thomase Greye a jeho synů a dcery, jejichž domovem je hrad nesoucí název Covington Cross. Dcera Eleanor raději střílí z kuše, než aby se věnovala ženské zábavě. Nejstarší syn Armus se vrátil z křížové výpravy, kde působil jako kuchař a vůbec nebojoval, druhý syn Richard je velmi rozvážný, nejmladší Cedric je pro změnu svobodomyslný sukničkář. Dalšího syna Williama se scénáristé zbavili ihned v pilotní epizodě a odeslali jej na křížovou výpravu. Hlava rodiny sir Thomas řeší každodenní problémy s temperamentními potomky a své vlastní milostné trable s lady Elizabeth, sousedkou z nedalekého hradu, jejíž představy o ženách a společnosti předběhly svou dobu o staletí. Navíc je tu ještě baron John Mullens, jenž se snaží sira Thomase zničit a zmocnit se jeho panství. Do již tak nelehkého života zasahují běžné středověké události, jako hon na čarodějnice nebo epidemie moru.
Covington Cross nabízel romantiku, středověk, napětí, intriky i lásku. Byl vtipný a vše v něm nakonec dobře dopadlo. Byla to v podstatě taková pohádka pro větší děti nebo mladé lidi.
Točilo se převážně v Anglii
Seriál se stal jedním z mála amerických pořadů, který se natáčel výhradně v Anglii a objevili se v něm převážně britští herci. Výrobu to prodražilo a sám Gil Grant k tomu řekl, že byl překvapen, když k natáčení v Anglii dostal zelenou: „Cokoli napíšu, vždycky to skončí natáčením v severním Hollywoodu. Byl jsem si jistý, že po všech těch řečech o natáčení v Anglii skončíme v restauraci King's Castle v Toluca Lake.“
Velká část děje se odehrává na malebném hradě Allington, jihovýchodně od Londýna, na břehu řeky Medway. I když je hrad Allington vybaven vodním příkopem, věžemi a silným opevněním, je postaven v o něco menším měřítku než některé z nejznámějších anglických pevností. „Chtěl jsem najít hrad, který by nebyl tak impozantní. Chtěl jsem najít místo, kde byste mohli věřit, že tam žije rodina,“ řekl o výběru lokace Grant. Hrad je soukromou rezidencí a již dříve posloužil jako kulisa pro televizní komedii Bláznivá dobrodružství Robina Hooda.
Jako exteriéry kláštera ve druhé epizodě posloužilo Penshurst Place, panské sídlo v tudorovském stylu, které se nachází uprostřed nádherného parku v západním Kentu. Natáčel se tu kupříkladu také film To druhé Boleynovic děvče. V interiér paláce krále Eduarda se pro změnu proměnil Barron's Hall. Scény s vesničany pak vznikaly v kulisách vesnice v Shepperton Studios, které byly později využity ještě v jedné z epizod Červeného trpaslíka.
Sir Thomas je již po smrti
Hlavní role sira Thomase se ujal britský divadelní, filmový a televizní herec Nigel Terry, známý kupříkladu z filmů Lev v zimě nebo Excalibur. Herec již bohužel není mezi námi. Zemřel v roce 2015 ve věku šedesáti devíti let. Po smrti je i představitel jeho nejmladšího syna Cedrika Glenn Quinn. Tento irský herec se nejvíce proslavil ztvárněním Marka Healyho v rodinném sitcomu Roseanne a rolí polodémona Allena Francise v sérii Angel, spin-offu seriálu Buffy, přemožitelka upírů. V roce 2002 se věku pouhých třiceti dvou let předávkoval drogami.
Představitel Armuse Angličan Tim Killick je především divadelním hercem, v televizi se příliš často neobjevuje, ve filmu si zahrál pouze dvakrát. Jonathan Firth, seriálový Richard, je nejmladším bratrem Colina Firtha. Přestože není na rozdíl od něj příliš známý, jeho filmografie je bohatá. Účinkuje ve filmu i televizi. Čeští diváci jej mohou znát kupříkladu z hraného dokumentu Poslední dny Pompejí.
Jediné ženě v rodině, Eleanor, propůjčila svoji tvář britsko-americká herečka Ione Skye, která si zahrála mimoto třeba v dramatech Mindwalk nebo Akce Rachel. Dnes se věnuje i malování a napsala několik knih pro děti. Thomasovu lásku, lady Elizabeth, ztvárnila anglická filmová, televizní a divadelní herečka a dabérka Cherie Lunghi, která je známá svými rolemi v mnoha britských dramatech. Mezinárodní proslulost jí zajistila role Guenevere ve filmu Excalibur, kde si zahrála po boku právě Nigela Terryho.
Takové středověké Beverly Hills 90210
Dobová kritika přijala seriál s rozporuplnými reakcemi. Psalo se kupříkladu, že se jedná o příjemné, i když občas zdlouhavé kostýmní drama, které vnáší do středověké ságy hloupý, sebeironický smysl pro humor. Kritik Tom Sales dokonce napsal: „Většina mladých postav se chová jako rozmazlená mrňata vytržená z devadesátých let a teleportovaná zpět napříč staletími… Jinými slovy, seriál je historické drama pouze podle jména. Je to opravdu ‚Covington Cross, 90210‘.“
Přestože bylo natočeno třináct epizod, v Americe a Velké Británii bylo odvysíláno nakonec pouze sedm z nich. V případě Spojených států si vysílací čas seriálu zakoupil v předvolebním období jeden z nezávislých kandidátů na prezidenta a na obrazovkách jej tak nahradily jeho předvolební výstupy.
Zdroje: