Článek
Třináctidílný novozélandský seriál patřil v osmdesátých letech mezi nejsledovanější v rámci pořadů Magion a Vega. Jeho originální název zní Children of Fire Mountain a vyrobila jej v roce 1979 společnost South Pacific Television. Autorem scénáře byl Roger Simpson a režie se ujal Peter Sharp.
Střet civilizací dětskýma očima
Příběh odehrávající se na Novém Zélandu někdy okolo roku 1900 líčí střet mezi světem Maorů a bílých osadníků. Do poklidného městečka na úpatí sopky přijíždí z Anglie na dovolenou Sir Charles Pemberton a dostane nápad využít místní termální prameny k výstavbě lázeňského sanatoria. Místní Maorové však toto místo považují za posvátné a odmítají půdu prodat. Mostem mezi dvěma cizími světy – světem bílých osadníků a světem domorodých Maorů, uctívajících duchy hory, jsou děti z obou komunit. Patří mezi ně i Tom, syn majitele hotelu, kde Sir Charles bydlí, a Sarah Jane, vnučka Sira Charlese. Výraznou postavou je i Sůva Dwyer, v originále Doomey Dwyer, jenž se dostává do konfliktu se zákonem díky nelegální výrobě alkoholu, který prodává Maorům. Děti v jednom z dílů objeví jeho palírnu v jeskyni Tapu, místě dávného maorského pohřebiště.

Maorský náčelník
Seriál určený dětskému publiku přinesl pořádnou porci tajemna. Podivně potetovaní domorodí Maorové a jejich z generace na generaci předávaná tabu působila strašidelně a exoticky navzájem. Obavy v dětech vyvolávala i kouřící sopka. Československou premiéru si seriál odbyl na prvním televizním programu dne 18. února 1984.
Sir Charles vařil kari a maloval akvarely
Sir Charles Pemberton tehdy na naše diváky promluvil hlasem Josefa Větrovce. Svoji tvář mu ovšem propůjčil Terence Cooper. Tento herec se sice narodil dne 5. července 1933 v Severním Irsku, známý je ale především pro své role v australské a novozélandské televizi a filmu. Čeští diváci jej mohou znát i ze seriálu Jack Holborn. V Aucklandu na Novém Zélandu herec provozoval úspěšnou kari restauraci, napsal dokonce kuchařku. Jeho další vášní byl akvarel. V důchodu, který trávil v Queenslandu v Austrálii, namaloval sbírku akvarelů zobrazujících australské tropické deštné pralesy a ptactvo. Zemřel v Cairns v září 1997 ve věku šedesáti čtyř let.
Představitelka Sarah Jane, Rachel Weston, hrála v dětství v řadě televizních seriálů. Vystudovala ale klasický zpěv a ještě během studentských let se stala finalistkou prestižní novozélandské soutěže Mobil Song Quest. Po absolvování hudebního studia pracovala Rachel jako zpěvačka a klavíristka a moderátorka uměleckých a hudebních televizních pořadů pro Television New Zealand. Na zimních olympijských hrách v Calgary zpívala sólovou úvodní znělku Davida Fostera před čtyřiceti tisíci diváky v publiku a dvěma miliardami lidí u televizních obrazovek. Později se přestěhovala do Londýna a zůstala věrná hudbě. Dodnes koncertuje po celém světě.

V seriálu se objevil také Mark Hadlow v roli Sida
Osudy Paula Aireye, který v dětství ztvárnil roli Toma a více se již herectví nevěnoval, nejsou známy. Daleko více se toho ví o představiteli Sůvy Dwyera, Martynu Sandersonovi. Sanderson se narodil 24. února 1938 na Novém Zélandu a stal se hercem, režisérem, producentem, spisovatelem a básníkem. Je považován za jednoho ze zakladatelů moderního divadla na Novém Zélandu. Ve svém rodišti se objevil v téměř třiceti filmech, ale pracoval i v zahraničí, včetně Austrálie a Samoy. Zemřel dne 14. října 2009 ve věku sedmdesáti jedna let.
Představitel maorského náčelníka Te Purinuiho, Tamahina Tinirau, si zahrál již o dva roky dříve v u nás neznámém seriálu The Governor, tentokráte zde vystupoval coby Te Rapauraha.
Dnes již na tento dávný seriál nevlastní Česká televize vysílací práva. V roce 2010 však vyšel na DVD. Dabing byl ovšem slovenský, vyrobený pro Československou televizi Bratislava, neboť ten se na rozdíl od toho českého dochoval.
Zdroje: