Hlavní obsah

Futuro House byl ztělesněním moderní doby. Dnes působí jako pozůstatek tajné invaze UFO

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Valentina Dyptan/Wikimedia Commons/CC BY 4.0

Futuro House

Uvolněná atmosféra šedesátých let, poválečný ekonomický boom, nové technologie a materiály a v neposlední řadě sen o moderní budoucnosti daly vzniknout jedinečnému domu ve tvaru mimozemské vesmírné lodi.

Článek

Futuro House navrhl finský architekt Matti Suuronem na konci šedesátých let dvacátého století. Suuronen narozený dne 14. června 1933 studoval Helsinskou technickou univerzitu, po jejímž absolvování založil vlastní projekční kancelář Casa Finlandia. Pracoval především s plasty – umělou pryskyřicí a sklolamináty. Domy Futuro koncipoval jako snadno přenosné lyžařské chaty s rychlým systémem vytápění. Jednalo se o kapsulové objekty ve tvaru rotačního elipsoidu připomínající létající talíř, proto se jim také říká UFO domy.

Foto: Ritva Bäckman/Wikimedia Commons/CC BY 4.0

Futuro na výstavě v roce 1969

Byly pojaty jako stavebnice z lehkých umělohmotných dílců. Vstupovalo se poklopem do eliptického prostoru s ložnicí, koupelnou, krbem a obývacím pokojem. Suuronem brzy rozpoznal, že domy mají daleko větší potenciál, než jen jako rekreační objekty. Zatímco svět zažíval ekonomický rozkvět, trápila jej rostoucí populace a s ní spojená potřeba ekonomicky životaschopného, snadno vyrobitelného a přepravitelného bydlení. Věřilo se, že se vším si hravě poradí právě nové moderní technologie. Futuro House se tak z chaty proměnil v relativně levný dům, který nabízel řešení na celosvětový problém s bydlením.

Ropa byla levnou surovinou

Hlavním konstrukčním materiálem pro dům Futuro byl plast vyztužený skelnými vlákny. Plast vyrobený z ropy v době, kdy byla levná, splňoval všechny požadavky. Byl poměrně levný a snadno se s ním pracovalo, byl lehký a nabízel dobré izolační vlastnosti. Futuro House byl vybaven polyuretanovou izolací a výkonným elektrickým topným systémem, který jej dokázal vyhřát během půl hodiny.

Foto: EthoZ/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Futuro v Berlíně

Futuro House sestával ze šestnácti prefabrikovaných segmentů, které bylo možné sériově vyrábět. Mohl být přepraven na místo buď předem smontovaný za pomoci vrtulníku, nebo se zkompletoval až na místě sešroubováním jednotlivých segmentů dohromady. Sestavený pak seděl na ocelovém rámu, který byl umístěn na čtyřech betonových pilířích. Jediné co bylo třeba na staveništi předem připravit, tak byly právě jen tyto čtyři pilíře. Vzhledem k tomu, mohl být Futuro House umístěn prakticky v jakémkoliv terénu. Ubytovat se v něm mohlo údajně až osm lidí.

Foto: Grigur/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Interiér domu

Ačkoli byl Futuro House původně vyráběn společností Oy Polykem Ab ve Finsku, výroba, distribuce a marketing Futuro byly následně licencovány mnoha společnostem a organizacím po celém světě. Sen o domech budoucnosti se však záhy rozplynul. Kvůli neobvyklému designu ovlivněnému vesmírným věkem a ropné krizi v roce 1973, která zdražila plasty, bylo údajně vyrobeno méně než sto domů. Skutečný počet ale již nelze ověřit. Matti Suuronen ve svém životopise na konci osmdesátých let uvedl, že finská společnost Polykem jich vyrobila dvacet. Podle posledních výzkumů jich zde bylo vyrobeno dvacet dva. Pokud jde o zbytek světa, společnosti, které se na výrobě podílely, už dávno neexistují a není tak možné získat dokumentaci. Do dnešních dnů se zachovalo asi šedesát kusů rozptýlených po celém světě. Některé jsou pečlivě zrenovovány, jiné vypadají jak po havárii mimozemšťanů. Pravidelně se také objevují v nabídkách na prodej. Část domů je určena na rekreační pronájem.

Foto: Michael Barera/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Futuro v Texasu

Na Tchaj-wanu existovala konkurence

Futuro House nebyl jediným modulárním domem, který Matti Suuronen navrhl. Existovalo také Venturo.

Foto: Bengt Oberger/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Venturo

A dlužno dodat, že ani samotný Suuronen se nestal jediným architektem, který se pokusil o život ve stylu UFO. Existovaly také domy UFO v Sanjih na Tchaj-wanu. Futuristický projekt byl zamýšlen jako prázdninové letovisko pro americké důstojníky. Místo, kde se budovy nacházely, vlastnila společnost Hung Kuo Group.Stavba začala v roce 1978, ale o dva roky později bylo od projektu upuštěno z důvodů investičních ztrát a kvůli několika sebevraždám a úmrtím při dopravních nehodách během výstavby. Legenda říká, že nešťastné události byly důsledkem rouhačského činu – rozpůlení sochy čínského draka, která se nachází poblíž bran letoviska a překážela v cestě k budovám. Jiné příběhy naznačovaly, že toto místo bylo bývalým pohřebištěm holandských vojáků.

Foto: Carrie Kellenberger/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

UFO v Sanjih na Tchaj-wanu

Po opuštění areálu se domy UFO staly díky své architektuře turistickou atrakcí. Existovaly plány na zachování alespoň jednoho z objektů, ale na přelomu let 2008 a 2009 byly všechny budovy zbourány, aby se uvolnil prostor pro nové komerční využití oblasti.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz