Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pošetilost mocných: Funès nemohl Montanda ani vystát, před kamerou jim to ale šlo báječně

Foto: Monozygot/Wikimedia Commons/Public Domain

Scéna z filmu Pošetilost mocných

Pošetilost mocných je jednou z nejikoničtějších komedií francouzské kinematografie. Ústřední dvojici španělského granda a jeho sluhy ztvárnili Louis de Funès a Yves Montand. Na plátně působili sehraně, ve skutečnosti byl jejich vztah ledový.

Článek

Kdo by příběh ze španělského historického prostředí neznal. Don Salluste, hamižný intrikánský ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále Karla II., je nenáviděn a obáván pro svou neskutečnou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně od poddaných a do své vlastní kapsy strká více zlata než do královské pokladnice. Salluste ale není jediným intrikánem v paláci. Ostatní šlechtici nejsou o nic lepší. Plánují atentát na krále, potřebují se ale nejprve zbavit právě samotného Dona Sallusta. Falešně jej proto obviní, on musí odevzdat veškerý majetek a okamžitě opustit dvůr. Snová ale pomstu. Nejprve má být jejím nástrojem jeho synovec Don Cesar, když odmítne, zařídí mu galeje a svoji pozornost upne na sluhu Blaze.

Foto: Monozygot/Wikimedia Commons/Public Domain

Louis de Funès v roli Dona Sallusta

Montand byl až třetí volbou

Film vychází ze slavného dramatu Victora Huga Ruy Blas. Příliš společného s ním ale nemá. Jedná se totiž o komedii. A podle toho také vypadá obsazení hlavní role. Onoho lehce připosraženého intrikána neztvárnil nikdo jiný než komik všech komiků Louis de Funès. Druhou z klíčových postav, a sice vysokého sluhu Blaze, měl původně hrát Bourvil. Ten byl s Funèsem již sehraný, výborně si sedli a na plátně to mezi nimi vždy nebývale jiskřilo. Bourvil ale bohužel onemocněl smrtelnou chorobou krvetvorby a jeho účast na natáčení již nebyla možná. Američtí koproducenti chtěli obsadit Jerryho Lewise, tomu se ale režisér Gérard Oury bránil jak čert kříži. Herečka Simone Signoret mu nakonec doporučila svého manžela, Yvese Montanda. Vadilo jí totiž, že hraje jen v samých politicky zaměřených filmech. Oury souhlasil, a tak byl Blaze na světě.

Foto: Monozygot/Wikimedia Commons/Pubblic Domain

Záběr z filmu

Zatímco diváci se nad výkonem Louise de Funèse a Yvese Montanda popadali a dodnes popadají smíchy za břicho, snímek jen do francouzských kin přilákal více než pět milionů diváků a ovace sklízel i v zahraničí, na place mezi oběma herci panovalo napětí. Když kamera zhasla, jeden druhému se vyhýbal. Tedy především Louis neměl svého spoluhráče v lásce. Jak před několika lety uvedl v rozhovoru pro Le Parisien Patrick de Funès na adresu svého otce: „Během natáčení Pošetilosti mocných bylo jeho největší radostí večeřet s Gérardem Ourym… bez Yvese Montanda.“ Jak vzpomínají pamětníci, důvody byly čistě politické. Louis de Funès byl velmi pravicový, buržoazní, hluboce věřící katolík, který opravdu upřímně nesnášel komunisty. Dalo by se říci, že je doslova k smrti nenáviděl. A to byl kámen úrazu. Yves Montand byl na opačné straně politické šachovnice, pocházel z komunistického prostředí. Nikdy se netajil svými politickými názory a styky s francouzskou komunistickou stranou. Louisovi to vadilo natolik, že se s ním nesnesl a nedokázal to zakrýt. Prostě jej ignoroval, jak to jen šlo. Navzdory nepřátelství na scéně ale dokázali Louis de Funès a Yves Montand podat výjimečný herecký výkon. Diváci tak o vzájemné zášti neměli ani ponětí.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz