Článek
Seriálová adaptace stejnojmenného románu Julese Verna, která vznikla v koprodukci Francie, Maďarska, Itálie a západního Německa, se nesmazatelně zapsala do srdcí fanoušků i v Československu. Natočena byla v roce 1979, kopie v českém znění byla vyhotovena o čtyři roky později. Jedná se již o druhou adaptaci Verneova románu. První filmová z roku 1962, natočená v francouzsko-španělsko-italské koprodukci, je u nás neznámá.
Nový hrabě Monte Christo
Děj příběhu diváky vrhá do bouřlivé Evropy 19. století a nabízí pohled na každodenní život a politické problémy té doby. Příběh začíná v roce 1859, kdy bohatý sedmihradský hrabě Matyáš Sándor dospěje k závěru, že dozrál čas, aby v Uhersku znovu vypukl ozbrojený boj za nezávislost země. Na spiknutí se spolu s ním podílejí hrabata István Báthory a László Szathmáry. Ve Vídni se o záměrech dozvědí a jelikož nemají důkazy, rozhodnou se hraběte zbavit. Zločinci ale nedopatřením zabijí Sándorovu manželku Renu. Spiknutí je ovšem nakonec přece jenom zrazeno a všichni tři muži putují do vězení a jsou odsouzeni k smrti. Naplánují útěk po hromosvodu, z cely se však nakonec dostane pouze Matyáš s Istvánem. Jediným, koho nakonec znovu nechytí a nepopraví, je právě Matyáš Sándor. Změní identitu a zasvětí život pomstě a pátrání po své dceři. Děj je v mnohém podobný příběhu Edmonda Dantese z pera Alexandra Dumase staršího v románu Hrabě Monte Christo. Ostatně ne náhodou má Verneův román podtitul Nový hrabě Monte Christo.
István Bujtor byl slovenským Budem Spencerem
Seriál se natáčel v Itálii pod režijní taktovkou Jean-Pierra Decourta. S výjimkou Matyáše Sándora hrají hlavní role francouzští, němečtí a italští herci, zatímco na ty maďarské připadly pouze ty vedlejší. Představitel Matyáše, István Bujtor, vlastním jménem Frenreisz István, byl významný maďarský herec, režisér a scénárista. Narodil se 5. května 1942 v Budapešti. Jeho otec byl lékař – kardiolog. Bujtor chtěl pokračovat v jeho šlépějích, na lékařskou fakultu ale nebyl přijat. Vystudoval proto ekonomii, v oboru nakonec ovšem nepracoval, neboť již během studia začal filmovat a hrát divadlo. Ve výčtu mnoha filmových a televizních rolí se nachází role Stepanova v slovensko-maďarském seriálu Vivat Beňovský z roku 1975 a Zaleského v rovněž slovenském televizním filmu Paní Heléne z téhož roku, ve kterém se Bujtor ocitl po boku Jany Brejchové.
Věnoval se také dabingu a po řadu let propůjčoval svůj hlas Budu Spencerovi. Podobnost tělesné konstituce dala podnět k podobnému typu rolí, do nichž byl obsazován. Jeho koníčkem byl jachting a byl dokonce šestinásobným mistrem Maďarska. Jeho jachta postavená v roce 1938 patřila k nejkrásnějším na Balatonu. István Bujtor zemřel 25. září 2009 na následky plicní embolie. V češtině mu coby Matyáši Sándorovi propůjčil hlas Vladimír Brabec.
Herci byli známí mimo jiné z detektivek
Druhému ze spiklenců, Štěpánu Báthorymu, propůjčil svoji tvář Amadeus August. Německý herec a zpěvák se narodil dne 6. května 1942 v Breslau. Po celé Evropě se proslavil jako hlavní hrdina úspěšného televizního seriálu z roku 1971 Quentin Durward, který byl natočen na motivy stejnojmenného románu Waltera Scotta. Tato role však znamenala vrchol jeho kariéry. Nadále se uplatňoval jen v menších úlohách v různých seriálech, kupříkladu Derrick nebo Muži na křídlech. Zemřel na AIDS dne 6. července 1992.
Francouzský herec ruského původu Ivan Desny si ve filmu zahrál Lászla Szathmáryho. Narodil se jako Ivan Nikolai Desnitzky dne 28. prosince 1922 v Pekingu do rodiny ruského diplomata a švédské matky. Stejně jako Bujtor studoval ekonomii a aniž by měl herecké vzdělání začal hrát. Díky své perfektní jazykové vybavenosti byl vyhledávaným dabérem a díky svému mužnému vzhledu byl populární ústřední postavou westernových příběhů. V letech 1971 až 2001 hrál v televizním seriálu Místo činu. Zemřel 13. dubna 2002.
Na filmovém place vznikla láska
Sándorova protivníka Simona Torontála si zahrál Claude Giraud. Herec narozený 5. února 1936 debutoval na filmovém plátně v roce 1958. Zlomovým obdobím v jeho profesní dráze byla polovina šedesátých let, kdy dostal příležitost ztvárnit poměrně velkou roli v romantické sérii o Angelice. Hrál bratrance a později druhého manžela hlavní hrdinky, markýze Philippa de Plessis-Bellières. Celoevropský úspěch Angeliky neměl na další kariéru Clauda Girauda, stejně jako u řady dalších zúčastněných herců, nijak zásadní význam, nadále hrál především divadlo a relativně často se objevoval v televizi, kde dostával nabídky převážně do seriálů a historických filmů. Mezi ně se řadil právě i Matyáš Sándor. Herec zemřel 3. listopadu 2020.
Představitel Petra Báthoryho Jacques Breuer, narozený 20. října 1956, byl rakouský filmový herec, režisér a dabér, který žil v Německu. Jako herec se uplatnil především v seriálech, vedle Matyáše Sándora to byl kupříkladu Derrick. Během natáčení se i v reálu zamiloval do představitelky Matyášovy dcery Sávy, v podobě herečky Sissy Höfferer. Krátce po dotočení se vzali. Jejich manželství ale v roce 1990 skončilo rozvodem. Také Breuer již není mezi živými. Zemřel 5. září 2024 na cévní mozkovou příhodu.
Jeho seriálová láska, která se mu přenesla i do reálného života, představitelka Sávy rakouská herečka Sissy Höfferer, narozená 23. dubna 1955, se uplatňuje také především v seriálech. Kromě Matyáše Sándora ji diváci mohli spatřit kupříkladu v Komisaři Rexovi nebo Místě činu.
Krásný výpravný seriál bohužel již léta televize opomíjejí, nevyšel ani na DVD nebo na jiném podobném médiu.
Zdroje: