Hlavní obsah
Věda a historie

Vesmír nedobývali jen psi. Zdatně jim sekundovaly i kočky. První byla Félicette. Upadla do zapomnění

Foto: NASA/Marshall Space Flight Center/Wikimedia Commons/Public Domain

Do vesmíru létala různá zvířata.

Lajka, Dezik a Cygan, Belka a Strelka, ruští psíci, kteří se stali průkopníky cest do vesmíru. Kočky se ale na vesmírných projektech podílely také. Nespravedlivě se na tyto hrdinky zapomnělo. Pokusy s nimi dělali Francouzi a Brazilci.

Článek

První kočkonautkou byla Félicette cestující v raketě Véronique. Do vesmíru ji z alžírské Sahary vypustila francouzská armáda dne 18. října 1963. Dnes je tato epizoda téměř zapomenuta. Podílí se na tom patrně i skutečnost, že Francouzi v závodě o dobývání kosmu se Sověty a Američany nakonec nepokračovali. Původně přitom byli třetí zemí, která v rámci svého vesmírného programu vyslala do vesmíru živého tvora. Stalo se tak v roce 1961. Prvenství patřilo potkanu Hectorovi. Na Zemi se vrátil živý a stal se národním hrdinou.

Čtrnáct kandidátek v přísném výcviku

Následně vědci v Centre d'Enseignement et de Recherches de Médecine Aéronautique naverbovali do přísného tréninkového programu čtrnáct koček. Zakoupili je od obchodníka se zvířaty. Jednotlivá zvířata byla vybrána podle jejich temperamentu. Všechny kočky byly samice, které mají klidnější chování. Kočky se staly vyvolenými proto, že patřily k nejpoužívanějším pokusným zvířatům v neurofyziologii.

Čtrnáct vybraných kandidátek vědci opravdu pečlivě připravovali. Prošly regulérním výcvikem. Každý den strávily jednu až dvě hodiny zavřené v krabici, v kabině, která simulovala zvuk rakety. Zvířata vědci usazovali také do centrifugy, aby vyzkoušeli přetížení. Kočky vše absolvovaly s elektrodami nasazenými v lebce. Ty jim byly implantovány chirurgicky. Žádná z nich nedostala během výcviku jméno, neboť vědci počítali s tím, že experiment nemusí dobře dopadnout a nechtěli si k nim vytvořit vztah.

Kočka C 341

Den před plánovaným startem se výběr kandidátek letu zúžil na šest. Šanci dostaly ty kočky, které během několikaměsíčního výcviku projevily klidnou povahu. Městská legenda vypravuje o pouliční kočce, která se jmenovala Felix a byla vybrána pro vesmírný let, ale utekla. Ve skutečnosti žádná taková neexistovala. Pozdější chlupatá kosmonautka, kterou patrně teprve tisk po úspěšném letu překřtil na Félicette, podle populárního komiksového kocourka Felixe, měla původně označení C 341. Černobílá kočička vyhovovala požadavkům nejlépe. Vážila dvě a půl kila a byla klidná. Její den D nastal 18. října 1963. Raketa byla vypuštěna z francouzské základny v saharské poušti a dosáhla výšky zhruba sto šedesát kilometrů. Let trval méně než čtvrt hodiny. Vědci Félicette po celou dobu monitorovali dech a srdeční frekvenci. Na závěr pokusu se kapsle, ve které kočička seděla, odpojila od rakety, a k místu dopadu ji snesly padáky. Pokus dopadl na výbornou, Félicette přistála živá. Na rozdíl od Gagarina se z ní ale žádná celebrita nestala. Pro vědce byla bohužel pouhým pokusným zvířetem. Byť byla zdravá, za dva měsíce ji utratili. Chtěli prozkoumat její mozek.

Foto: Eric Salard/Wikimedia Commons/Public Domain

Raketa Véronique v roce 1963

O několik dní později po prvotním úspěchu si let do vesmíru měla vyzkoušet další kočička. Ta ale dopadla špatně na samém počátku. Raketa havarovala a ona nepřežila. K dalšímu pokusu s kočkami Francouzi již nepřistoupili, pokračovali s opicemi. To bohužel neznamenalo pro zbylé kandidátky výhru života. Devět z nich bylo utraceno, osud dalších dvou není znám. Přežila jen jedna jediná. Zachránily ji zdravotní problémy, které u ní nastaly poté, co jí vědci implantovali do hlavy elektrody. Byla vyřazena z tréninku a ponechána v roli maskota. Dostala jméno Scoubidou.

Operace Mňau byla zastavena

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Flamengo se svou majitelkou

Ještě před Francouzi chtěli kočky do kosmu vypustit Brazilci. Projekt Félix I, nazývaný také jako Operace mňau, si v roce 1959 vzal za cíl, vypustit do vesmíru kocoura Flamenga. Nakonec byl však zrušen díky nátlaku ochránců zvířat a k letu kocoura nikdy nedošlo. Félicette tak zůstává jedinou kočkou, která kdy do vesmíru úspěšně vzlétla.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz