Hlavní obsah
Zdraví

Jarní detox pro očistu těla

Foto: silviarita/Pixabay

Smoothie

Cítíte se neustále unavení? Pokud na vás padla jarní únava a vy potřebujete něco, čím byste se doslova nakopli, tak zkuste jarní detox těla.

Článek

Jarní detox je ideální pro celkový restart těla po zimě. Nejenže vás očista nastartuje, ale odplaví z vašeho těla škodlivé látky. Kdy začít s očistou těla a co k tomu potřebujete?

Očista těla

Jinými slovy také detox. Toxiny do našeho těla pronikají spolu s vdechovaným vzduchem, konzumací upravených potravin, používáním nevhodné kosmetiky a přípravků, konzumací chemicky ošetřených potravin nebo nadměrným užíváním léků. Roli v tomto případě hraje i stres, který napomáhá s hromaděním těchto škodlivých látek. Špatně spíte, jste ve stresu, nemáme dostatek pohybu? Tak i vy byste si měli udělat pořádný restart.

Celkovým cílem tohoto procesu je minimalizace množství toxinů a nastavení rovnováhy v těle, která přispěje ke zkvalitnění života a může snížit riziko vzniku zdravotních problémů.

Výhody detoxu

  • Posílení imunitního systému
  • Snížení únavy a problémů se spaním
  • Odvodnění organismu
  • Zlepšení trávení
  • Zlepšení psychiky
  • Zkvalitnění stavu pleti a vlasů
  • Shození přebytečných kil

Začněte v březnu

V těle probíhá proces očisty automaticky. Náš organismus se přirozeně zbavuje škodlivin. Ideální čas je na přelomu ročních období, konkrétně mezi létem a podzimem a zejména mezi zimou a jarem. V zimě se méně hýbeme, ukládáme si zásoby. Jedná se o klidné období pro naše tělo, zároveň je, ale nedostatek slunce. To je důvodem k tomu, že se po zimě cítíme unavení. Ženám se doporučuje začít s počátkem menstruace. Sledujte jarní náznaky v přírodě a sledujte také své tělo, protože si dokáže říct samo.

Poraďte se s lékařem

Jarní očista má mnoho možností, než se do čehokoliv pustíte, své tělo na to postupně připravte, ať nezažije šok. Pokud se potýkáte s nějakými zdravotními problémy, konzultujte s lékařem, jaká forma jarní očisty je pro vás vhodná. Obecně se detox nedoporučuje lidem se závažnými metabolickými onemocněními.

Je to například: cukrovka, onemocnění štítné žlázy, ledvin, jater, chronické onemocnění srdce a oběhového systému nebo akutní infekční onemocnění.

Začněte s odlehčeným jídelníčkem

Základem je odlehčený jídelníček. To však neznamená, že máte začít hladovět! Nevynechávejte svačiny. Místo nějakých polotovarů, raději sáhněte třeba po sušeném ovoci, oříškách nebo zdravých tyčinkách. Klasické bílé pečivo vyměňte za celozrnné a omezte konzumaci sladkostí a průmyslově zpracovaných potravin. K tomu zkuste omezit i pití kávy a alkoholu. Na čas si zkuste omezit maso. Zařaďte do jídelníčku více vlákniny v podobě čerstvé zeleniny a ovoce.

V tomto boji vám mohou pomoci superpotraviny, třeba cibule, česnek, lněná semínka, pokud vám nechutnají chia, zelený ječmen, chlorella, mák nebo goji. Dobrou sázkou jsou klíčené produkty, které obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů a bílkovin. Navíc jsou lépe stravitelné, takže tolik nezatěžují zažívání. Důležité je podpořit zdravý mikrobiom.

Dostatečný pitný režim

Dodržujte dostatečný pitný režim. Ideální je čistá voda, kterou případně můžete dochutit například citrónem. Neuděláte chybu ani s bylinkovými čaji. Vhodný je zejména kopřivový, pampeliškový, přesličkový nebo ostropestřecový. Místo ovocného džusu sáhněte po zdravějším variantě, kterou je smoothie.

Pampelišky, kopřiva nebo medvědí česnek

Ideální volbou je sběr kořenu pampelišky na konci března a dubna. Pampeliška podporuje trávení, je dobrá na žlučník. Kopřiva nám pomůže nejen s trávením, ale s krvetvorbou. Také se na jaře sbírá medvědí česnek a z něj si můžete doma udělat skvělé pesto, které je výborné k masu.

Fyzická aktivita

Během tohoto detoxu se nedoporučuje zvýšená fyzická zátěž. Zvolte proto spíše pomalé procházky, pilates, jógu nebo strečink. Pohyb ale rozhodně nevynechávejte.

Odpočinek

Dopřejte si dostatek času na odpočinek. Zkuste relaxační metody, kdy se naučíte správně dýchat a dobře okysličovat organismus.

Masáž a saunování

Dobrou volbou jsou masáže a sauna. Pokud tomuto typu moc neholdujete, nemusíte se ničeho bát, protože i běžným pohybem, kdy se potíte pomáháte tělu dostávat škodlivé látky ven.

Pozor na psychiku

Radikální změny v našem jídelníčku mohou navíc vyvolat extrémní fyzické změny a může to mít špatný dopad na psychiku. Proto je dobrou volbou klasický zdravý jídelníček, kdy si můžete zařadit zdravé šťávy ze zeleniny nebo z ovoce.

Jak zvládnout detox bez potíží

U hlavního jídla si dopřejte čerstvou zeleninu, za přílohu zvolte rýži, brambory, bulgur, kvalitní bílkovinu. Šáhněte po kvalitních olejích a tucích ve formě ořechů, semen, ghee. Luštěniny jsou ideální volbou pro domácí pomazánky. Z masa a mléčných produktů si můžete dopřát například čerstvé ryby, kefíry, čerstvé sýry a jogurty s živou kulturou pro obnovu střevní mikroflóry.

Vyhněte se na nějaký čas smaženým, příliš tučným, slaným a sladkým pokrmům.

Zkuste také nahrazovat polotovary, chemicky zpracované potraviny co nejvíce přirozenými potravinami, ať si vaše vnitřní čističky v podobě jater, ledvin, kůže, apod. na chvíli odpočinou. Jídlo ochucujte kořením podporující očistu a obsahující přirozené antioxidanty. Vhodnou volbou je zázvor, česnek, kurkuma, koriandr, římský kmín, černý pepř a skořice.

Do jídla můžete přidávat jarní bylinky jako jsou kopřivy, petrželka, pažitka, medvědí česnek a pampelišky, které rovněž podporují očistné procesy v těle přirozenou cestou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz