Článek
Inspirace v Sisyfovi
V řeckých bájích je vyprávěn příběh o králi Sisyfovi. Někteří tohoto muže považovali na nejchytřejšího, druzí zase za toho nejprohnanějšího. Za své nečestné chování řečtí bohové Sisyfa krutě potrestali. Když přišel do podsvětí, dostal za úkol vytlačit obrovský balvan až na vrchol kopce, přičemž nesmí přestat, dokud i s kamenem nedosáhne vrcholu. Sisyfovi však vždy těsně před vrcholem dojdou síly, balvan mu vyklouzne, a on musí přihlížet, jak se valí zpět do údolí. Vždy když byl kousek od dosažení cíle, jeho naděje se zhroutila. A tak to chodí pořád dokola, až na věčnost. Od tohoto příběhu je odvozeno rčení „Sisyfovská práce“. Označuje bezvýsledné úsilí, zbytečnou a marnou práci.
Vyprávěním o Sisyfovi uvádí svou knihu Pozitivní inteligence neurolog Shirzad Chamine, který byl předsedou CTI – největší světové organizace pro trénink koučů. Vedle doktorátu z neurovědy, bakalářského titulu z psychologie, magisterského titulu z elektrotechniky a titulu MBA ze Stanfordu, byl také generálním ředitelem své vlastní softwarové společnosti. V současnosti žije v San Franciscu v Kalifornii v USA, kde působí jako profesor na Stanfordské univerzitě. Když Chamine pozoroval lidské chování, vzpomněl si na nešťastný osud krále Sisyfa a uvědomil si, že mnozí z nás žijí své životy ve jménu jeho osudu. Neustále opakují stejné chyby a dělají činnosti, které nikam nevedou. Už během života se tito lidé stávají mučedníky jako král Sisyfos, ovšem s tím rozdíl, že otrokářkou v životech těchto lidí se stala jejich vlastní mysl, a to skrze hlasy, které sabotují jejich výsledky.
Co je to pozitivní inteligence?
Tématu pozitivní inteligence jsem se již věnoval v tomto článku zde na seznam medium. Dovolte mi tuto definici připomenout. Mysl je vaším nejlepším přítelem, ale zároveň může být i tím největším protivníkem. Kvocient pozitivní inteligence ukazuje způsob nastavení vaší mysli. Vysoká pozitivní inteligence znamená, že vám mysl slouží a chová se hlavně jako nejlepší přítel. Zatímco pokud máte pozitivní inteligenci nízkou, tak se naopak chová jako největší nepřítel, který sabotuje vaše výsledky. Samotný kvocient pozitivní inteligence označuje Chamine jako PQ. Hodnota je vyjádřena v procentech od nuly do stovky a v zásadě vyjadřuje poměr času, kdy vám mysl slouží k rozvoji, oproti času, kdy mysl rozvoj sabotuje.
Autor při své práci vysledoval, že hodnota PQ, kdy vám mysl slouží pozitivně, je poměrně vysoká – je to 75 %. Znamená to tedy, že tři čtvrtiny svého času vaše mysl podporuje rozvoj vaší osobnosti. Čím je tato hodnota nižší, tím větší prostor dostává ta část mozku, která sabotuje váš rozvoj. Hodnotu PQ je potom možné měřit nejen u jednotlivců, ale také u celých týmů, a na základě takového měření následně určit, zda jsou celé týmy efektivní ve svém počínání.
Co jsem si odnesl z knihy pozitivní inteligence
- Neodhalení sabotéři v naší mysli způsobují většinu našich neúspěchů.
- Náš potenciál je závislý na mnoha faktorech, a to zejména:
- míra kognitivní inteligence – IQ,
- rozvoj emoční inteligence – EQ,
- dovednosti, znalosti, zkušenosti a rozvoj sociálních vazeb,
- PQ určuje, kolik procent z našeho obrovského potenciálu jsme schopni využít.
- Sabotéři tvoří soustavu automatických a ustálených myšlenkových vzorců. Každá z nich vyjadřuje svůj názor a předpoklad, které společně pracují v náš neprospěch, a tím se stávají našimi nepřáteli.
- Žádný boj nevede k oslabení sabotérů, ale naopak k jejich posílení.
- Sabotéry v mysli není možné nikdy zcela vyhubit, jen je oslabit. Jakmile přestaneme posilovat svaly PQ mozku, sabotéři začnou sílit.
Jak zvýšit své PQ?
Mnoho lidí žije v obavách ze změny a často sami sebe přesvědčí, že tomu tak není. Ovšem už samotné přesvědčování sama sebe, že je člověk změnám otevřený, je typickým problémem, který způsobují naši sabotéři. Shirzad Chamine pak ve své knize varuje, že ignorování sabotérů jen vede k jejich dalšímu posílení. Proto vytvořil tři strategie, které pomáhají neustále zvyšovat a pečovat o hodnotu pozitivní inteligence.
Zmíněné tři strategie fungují jako ozubené soukolí. Pohneme-li v takovém soukolí jedním kolem, pohne se i druhé a třetí. Zablokujeme-li jedno, zastaví se i ostatní dvě.
A na stejném principu funguje také rozvoj a péče o pozitivní inteligenci.
- ozubené kolečko se jmenuje Síla/Slabost sabotérů.
- ozubené kolečko se jmenuje Slabost/Síla Mudrce.
- ozubené kolečko se jmenuje Slabost/Síla PQ.
Jinými slovy: Jestliže oslabíme sabotéry, posílíme Mudrce a pozitivní inteligenci. Pokud naopak posílíme sabotéry, oslabíme Mudrce a pozitivní inteligenci.