Článek
„Každý máme svůj vnitřní kritický hlas, který nemilosrdně hodnotí naše každodenní situace. Když řešíme nějaký konflikt, hlavou se nám honí myšlenky, které mají moc negativně ovlivnit následné jednání.“ Tato slova si můžete přečíst na zadní straně knihy Pozitivní inteligence a možná že jsou i vám blízká. Autor zmíněné knihy, Shirzad Chamine, přichází s přelomovou teorií, která odhaluje fungování našeho vnitřního světa a hlasů v něm, které mohou sabotovat naše výsledky.
- Máte také občas tendence podléhat vlastním negativním domněnkám?
- Máte strach dělat změny?
- Máte občas pocit, že vidíte svět kolem sebe příliš černě?
Naprosto upřímně musím říct, že v současné době by se nebylo ani čemu divit, a myslím si, že kvůli návalu negativních informací a událostí z posledních let výrazně klesl kvocient pozitivní inteligence u lidí ve společnosti.
Znáte své PQ?
Možná už si také říkáte, co to je ta POZITIVNÍ INTELIGENCE? Možná že jste o autorovi knihy nikdy neslyšeli a přiznávám, že i pro mě bylo jeho jméno zcela neznámé. Řekněme si proto pár slov o něm, abychom věděli, s kým máme tu čest.
Chamine byl předsedou CTI – největší světové organizace pro trénink koučů. Vedle doktorátu z neurovědy, bakalářského titulu z psychologie, magisterského titulu z elektrotechniky a titulu MBA ze Stanfordu byl také generálním ředitelem své vlastní softwarové společnosti. V současnosti žije v San Franciscu v Kalifornii v USA, kde působí jako profesor na Stanfordské univerzitě. Myslím si, že je to docela slušný výčet rolí, nemyslíte? Pojďme se podívat na samotný termín pozitivní inteligence, který je v knize označován jako PQ.
Po přečtení knihy si můžete uvědomit úžasnou myšlenku. Tedy, že mysl je vaším nejlepším přítelem, ale zároveň může být i tím největším protivníkem. A je to právě kvocient pozitivní inteligence, který ukazuje způsob nastavení vaší mysli. Vysoká pozitivní inteligence znamená, že vám mysl slouží a chová se hlavně jako nejlepší přítel. Mohli bychom říct, že pokud máte vysoké PQ, značí to růstové nastavení mysli. Zatímco pokud máte pozitivní inteligenci nízkou, tak se naopak chová jako největší nepřítel, který sabotuje vaše výsledky. Hodnota PQ je vyjádřena v procentech od nuly do stovky a v zásadě vyjadřuje poměr času, kdy vám mysl slouží k rozvoji, oproti času, kdy mysl rozvoj sabotuje.
Autor knihy při své práci vysledoval, že hodnota PQ, kdy vám mysl slouží pozitivně, je poměrně vysoká – je to 75 %. Znamená to tedy, že tři čtvrtiny svého času vaše mysl podporuje rozvoj vaší osobnosti. Čím je tato hodnota nižší, tím větší prostor dostává ta část mozku, která sabotuje váš rozvoj. Hodnotu PQ je potom možné měřit nejen u jednotlivců, ale také u celých týmů, a na základě takového měření následně určit, zda jsou celé týmy efektivní ve svém počínání.
Svět sabotérů v mysli
V tomto článku zde na Seznam Medium, jsem si objasnili jak poznat opravdového pesimistu a optimistu. Pravděpodobně je vám už jasné, že právě optimisté budou mít míru svého PQ na vyšší úrovni. Optimisticky a pesimisticky tak můžeme nahlížet nejen na sebe, ale klidně na celé týmy ve firmách, národy a další společenství osob. Tak například výzkum agentury Eurofound, nazvaný Social Optimism Index, odhalil, že nejoptimističtější národy v Evropě jsou Irsko a Dánsko. Jen řekněte sami, napadlo by vás sledovat něco podobného? Nebo že je to vůbec důležité něco takového sledovat? Jak vidíte, tak nejsem sám, kdo zjistil, že způsob našeho myšlení rozhoduje o kvalitě života a že pokud chceme očekávat lepší budoucnost, potřebujeme už teď, v přítomnosti, začít ve smyslu takové budoucnosti také přemýšlet.
Kniha Pozitivní inteligence není hodnotná jen v tom, že nám definuje pojmy a ukazuje, proč dává smysl posilovat své PQ. Ukazuje nám také způsoby, jak na to. I mně samotnému některé techniky pomohly utišit negativní hlasy v hlavě. Je to už pár let, co jsem si knihu přečetl a zpětně hodnotím že zásadně ovlivnila můj pohled na vnitřní svět.
Abych tu ale knihu jen nechválil až do nebes, tak musím přiznat, že po prvním přečtení knihy jsem ji možná trochu špatně pochopil. Po jejím přečtení jsem začal kritické hlasy v hlavě vnímat jako své nepřátele, možná i proto, že jsou v knize označované jako sabotéři. Chápal jsem tyto sabotéry jako protivníky, se kterými musím bojovat, které potřebuji potlačit a zadupat do země. Po čase jsem si však uvědomil, že každý z těchto sabotérů má v naší mysli svůj význam a své místo a že pokud budu investovat svou energii jen do boje proti nim, tak mi nezbyde dost energie na posilování kreativní části mého mozku.
Později jsem si uvědomil, že je důležité naučit se pracovat se svým vnitřním světem a nevnímat negativní myšlenky jen jako nepřátele mého lepšího života. Každá negativní myšlenka má v našem životě svůj význam, a pokud se s ní naučíme pracovat, dává nám příležitost vidět i druhou, tu lepší stránku jedné mince. Je to o posilování kreativní části mozku, která má chuť růst a tvořit. K tomu nám mohou pomáhat jednoduché každodenní cviky. Cviky tak primitivní, že je zvládne i malé dítě. Pokud chcete pochopit teorii pozitivní inteligence, určitě doporučuji zmíněnou knihu. Četli jste už tuto knihu? Co děláte pro posilování svého PQ každý den? Bude se těšit na vaše zkušenosti v komentářích.
Zdroje: Kniha Pozitivní inteligence info o knize zde: https://www.databazeknih.cz/knihy/pozitivni-inteligence-166936
Osobní web autora knihy: https://www.positiveintelligence.com/