Hlavní obsah
Seberozvoj

Jak přivábit štěstí, když život stojí za nic

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
25. 9. 11:44

Co vás v životě zaručeně rozveselí? Co vám vyrobí pocit štěstí? Občas není snadné prožívat radost a člověk se snadno utápí v mizerné náladě. Zjistěte, jak si přitáhnout do života opravdové štěstí.

Článek

Co pro vás znamená štěstí?

Je snad toto slovo synonymem pro peníze a bohatství?

Je to snad možnost svobodně se rozhodnout, koupit si člověk chce a dělat vše, co chce?

Na světě jsou miliardy lidí, kteří jsou schopni každý den prožívat štěstí bez peněz. Opravdové bohatství nosíme sami v sobě. Vím, že když člověk žije v moderní společnosti, lehce na to zapomene a hledá štěstí ve vnějších prvcích, které sic přinesou krátkodobou radost, ale ta brzy vyprchá. Možná už také víte, že peníze nejsou synonymem ani pro štěstí, ani pro úspěch. Současně bychom ale mohli dodat, že peníze mohou člověku pomoct ke štěstí více než chudoba, ačkoliv i chudí lidé dokážou být šťastnými. Jenže jak prožívat štěstí, když se nedaří? Když člověk dosahuje mizerných výsledků? Osobně si vážím těch, kteří umějí najít a prožívat štěstí v těžkých dobách. Možná to zní trochu jako klišé, ale kdo chce, ten si štěstí najde kdykoliv a kdekoliv.

Naříkat na osud

Ve společnosti je mnoho nešťastných a nespokojených lidí. Jsou to lidé, kteří si neustále na něco stěžují. Naříkají, jak těžký mají život. Jak nespravedlivý byl jejich osud nebo jak nespravedlivý je systém, ve kterém žijí a který jim brání být šťastnými. Sám jsem těch lidí poznal za život mnoho, a co si budeme namlouvat, kdysi jsem vlastně taky patřil tak trochu mezi ně. Věřím, že když mluvím o těch neustále nespokojených lidech, tak si také vybavíte nějaké tváře z vlastního okolí. Dokázali byste identifikovat, co mají všichni ti věčně šťastní lidé společného? Za mě je to určitě fakt, že nikdy nedělají chyby. Upřímně jsem nepoznal mnoho neúspěšných lidí, kteří by byli schopni zcela otevřeně říct: „Udělal jsem chybu. To já můžu za svůj osud.“ Většinou slyšíme o důvodech, které jim bránily uspět, a ještě raději tito lidé ukazují na ty, kteří mohou za jejich špatný osud.

V takovém případě bychom si ale měli uvědomit, že v momentě, kdy na někoho ukážeme prstem, tak tři prsty vždy ukazují na nás. Jakmile tak na někoho ukážeme prstem a říkáme, proč zrovna on může za náš neúspěch, tak to z 90 % přesně svědčí o tom, co už víme sami o sobě. Jen je těžké si to přiznat. Je to ale potřeba. Dokud to člověk nedokáže, bude vždy hledat viníky okolo sebe a neuvědomuje si, že on je tím viníkem neúspěchu a neštěstí. Až ve chvíli, kdy si je člověk schopen sám tohle uvědomit, tak bude i schopen sám sobě odpustit a začít znovu a lépe. Bez výčitek, bez litování se a bez pocitu oběti. Každý jest strůjce svého osudu, říká známé moudro. Já bych si jej dovolil doplnit slovy, že každý jest strůjcem své vlastní oběti.

Vyrábět štěstí

Když se zamyslím nad myšlenkami hostů z mého podcastu Myšlením na vrchol, všímám si opakovaného vzorce, který těmto lidem vytváří v životě pocity štěstí. Zdrojem jejich štěstí nejsou peníze ani jakékoliv jiné výsledky. Zdrojem jejich štěstí je možnost tvořit. Možná bychom mohli trochu lépe říct, být vědomým tvůrcem vlastního života. Když člověk tvoří a vidí jak se jeho myšlenky a touhy zhmotňují, prožívá obrovský nával radosti a štěstí. Ovšem slunce nesvítí věčně a také při tvorbě občas nejde něco podle plánu. Přichází zklamání a smutek. Pocti štěstí se tak může vypařit lusknutím prstu. V takových chvílích je důležité umět přijmout bolest, neutápět se v lítosti a hledat důvod pro vděčnost. V každé těžké chvíli můžeme najít něco, za co můžeme poděkovat. Vděčnost je totiž sama o sobě prostředek, který nám pomáhá ke štěstí.

Ve chvíli, kdy si myslíme, že se bortí celý svět a že už není nic, co by nám udělalo radost, tak se stačí jen zastavit a zaměřit se na věci, za které můžeme být vděční. Každý v životě prožíváme situace, kdy nám není do zpěvu. Ať už před očima přicházíme o něco, na čem jsme léta pracovali. Ať nejsme schopni dosáhnout výsledku, který jsme si představovali. Ať už přicházíme o blízkou osobu. V každé takové situaci můžeme najít prostor pro vděčnost. Ať ve vzpomínkách za to, že jsme měli příležitost s někým trávit svůj čas, nebo jen za to, že stále máme, po čem miliony lidí na světě jen sní. Když dokážeme prožít a procítit vděčnost, začneme prožívat i lepší emoce a právě tyto emoce se mohou stát zdroje energie, kterou budeme investovat do naší tvorby. A jakmile začneme tvořit, snadno můžeme objevit zdroj dalšího štěstí.

Sílu vděčnosti poznal i slepý spisovatel a milionář Jim Stovall, který se ve svém životě naučil aplikovat tzv. Zlatý seznam. Je to cvičení vděčnosti, které dělá vědomě každý den a které mu pomáhá tvořit a prožívat štěstí i skrze svůj temný osud. Pokud jste o tomto cvičení nikdy neslyšeli, doporučuji nedávný článek: Zlatý seznam slepého milionáře. Ovládněte techniku, která změní váš život. Věřím že i pro vás bude inspirací a že si díky němu dokážete snadněji vyrobit štěstí, ať se děje v životě cokoliv.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz