Článek
Zdravé nastavení
V podcastu Myšlením na vrchol se v rámci rozhovorů zaměřuji zejména na způsob myšlení mých hostů z řad úspěšných podnikatelů, sportovců a další inspirativních lidí. Už více než stovka těchto lidí dostala v závěru povídání stejnou otázku: „Jakou radu byste dali svému mladšímu já?“ Pokud patříte mezi pravidelné posluchače mého podcastu, mohli jste si všimnout, že ani jeden z těchto hostů nelituje chyb v minulosti. V jejich odpovědích nezaznívají slova jako například: „Tohle bych udělal jinak.“ Nebo: „Měl jsem se tehdy rozhodnout jinak.“ Nejčastěji zmiňují, že by na svém životě nic neměnili, protože nebýt chyb a špatných rozhodnutí, pravděpodobně by nezískali cenné zkušenosti, které mohou dnes hojně využívat. Hosté mého podcastu se dokázali naučit vnímat chybu jako dar. Stala se pro ně přirozenou součástí života, se kterou se potřebují vyrovnat, moc se v ní neutápět a jít zase dál. Krásně to shrnuje myšlenka podnikatele Ondřeje Synka, který řekl: „Cílem není nedělat chyby, ale dělat je rychle a levně.“ Když mluvím o chybách, dovolím si zmínit myšlenku Roberta Kiyosakiho z knihy Bohatý táta chudý táta:
Ve škole se učíme, že chyby jsou špatné, a jsme za ně potrestáni. Podívejte se ale na způsob, jakým jsou lidé navrženi k tomu, aby se učili. Učíme se tím, že děláme chyby. Učíme se chodit tak, že upadneme. Kdybychom nikdy nespadli, nikdy bychom nechodili.
O čem svědčí tato myšlenka? Co nám prozrazuje o nastavení vnitřního světa lidí, kteří se nebojí dělat chyby? Jednoduše to, že se tito lidé naučili pracovat se svým vnitřním světem natolik, aby jim dělání chyb nebránilo v dalším růstu a rozvoji. Samozřejmě to neznamená, že když tito lidé udělají v životě chybu, že skáčou radostí dva metry do vzduchu a radují se z dalšího nezdaru. Ani pro ně není chyba příjemným zjištěním. Jen se s chybou naučili pracovat. Také prožijí nepříjemnou emoci, ať už je to smutek nebo naštvání, ale hlas jejich lepšího já je natolik silný, že jim nedovoluje se v těchto emocích zbytečně dlouho utápět. A co z toho plyne? Jednoduše to, že hlas slabšího já, který nám občas hází klacky pod nohy a v hlavě generuje lítostivé a vyčítavé myšlenky, je s námi celý život a je to dobře. Jeho úkolem je upozornit nás na případná nebezpečí a na chyby, ze kterých se můžeme ponaučit. Zda to dokážeme a zvládneme chybu vnímat jako dar, nebo zda se budeme utápět v lítosti, záleží už jen na tom, který hlas je silnější. Proto, pokud chceme neustále překonávat sami sebe a nedovolit slabšímu já přerůst nám přes hlavu, tak se potřebujeme naučit pracovat s chybou, a to skrze posilování hlasu, který nedovoluje se zbytečně dlouho utápět v nepříjemných emocích.
Návrat k počátku
Je dobré si uvědomit, že každý nějak začínal. Každý máme trochu jiný výchozí bod. Někdo měl v životě takové štěstí, že vyrůstal ve zdravém prostředí a hlasy jeho dvou vlků jsou více méně v rovnováze, což bychom mohli vnímat jako zdravý stav. Někdo ale takové štěstí neměl a nemá sílu utišit hlas slabšího já. Takový člověk potřebuje dojít do zdravého stavu. Potřebuje začít krmit druhý hlas, a to skrze prožívání lepších emocí a pocitů. Přemýšlíte, jak na to? Není to vůbec složité. Stačí se jen vrátit do dětských let.
- Co se vám naposledy opravdu podařilo?
- Jaká činnost vám vykouzlí úsměv na rtech?
- V čem jste opravdu dobří?
Jakmile se začneme věnovat aktivitám, při kterých přirozeně zažíváme drobné úspěchy, začínáme prožívat pozitivní emoce, čímž oslabujeme slabší já a krmíme druhý hlas. Ten, který je podporou v růstu a nedovolí nám se zbytečně dlouho trápit událostmi, které už stejně nemáme možnost ovlivnit.
Jakmile se nám podaří dosáhnout zdravého stavu, kdy se oba dva hlasy pohybují v rovnováze, můžeme přikročit k jedné sebekoučovací technice, jež pomůže dodat energii tomu hlasu, který to zrovna potřebuje. Jedná se o techniku vnitřního dialogu, které jsem se již věnoval v tomto článku zde na Seznam medium. Než se však do těchto technik pustíme, pojďme si stanovit výchozí bod. V jakém stavu je Váš vnitřní svět? Který hlas je silnější? Převládá hlas zlého a nebo dobrého vlka? Dokážete vnímat chybu jako dar, nebo je pro Vás situací, se kterou si neumíte poradit? Pojďme si to uvědomit a natrénovat na jednoduchém cvičení. Vezměte si list čistého papíru a postupujte následovně:
1. Napište pět největších životních chyb, které si vybavíte.
2. Nyní se zaměřte na tyto chyby a položte si následující otázku: Co prožívám, když si vzpomenu na výše popsané situace? (Napište odpověď a popište své pocity.)
Pokud jste zcela upřímně a opravdově popsali své pocity, máte nyní příležitost dozvědět o stavu svého vnitřního světa zajímavé informace.
- Cítíte lítost či naštvání?
- Prožíváte nepříjemné pocity, když si vzpomenete na své nezdary?
- Nebo naopak cítíte vyrovnanost, klid a vděčnost za to, co jste se díky chybám měli příležitost naučit?
Většina z nás vyrůstala v prostředí, kde jsme za chybu ve škole dostali pětku nebo jiný trest. Osvojili jsme si tak podvědomý vzorec, který nás vede ke strachu z chyby. Přemýšlíte, jak se tohoto vzorce zbavit? Nejsnazší cestou může být začít posilovat hlas dobrého vlka. Vzpomeňte si, co říkali indiáni malým dětem. Zaleží na každém z nás, jakého vlka se rozhodneme nakrmit. Co vám do života přináší pozitivní emoce? V jakých aktivitách jste dobří? Odpověď na tyto otázky vám pomohou nakrmit dobrého vlka, tedy ten vnitřní hlas, který člověka podpoří, jakmile se postaví před novou výzvu.
Zdroje a doporučená literatura:
kniha Nastavení Mysli od Carol Dweckové
kniha Bohatý táta chudý táta od Robert Kiyosaki