Hlavní obsah
Seberozvoj

Mentální posilovače pro zdravé sebevědomí v každé situaci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
30. 10. 13:58

Hodiny se potíme ve fitku, abychom posílili tělo. Co děláme pro posílení mysli a ducha? Jak si začít věřit, když výsledky za mnoho nestojí a cítíme se na dně? Získejte pár typů pro zdravou vnitřní sílu.

Článek

Napoleon Hill, kterého můžeme označit jako zakladatele průmyslu osobního rozvoje, už před více než sto lety chápal jakou sílu má víra v sebe sama. Hill svůj život zasvětil výzkumu myšlení nejbohatších lidí své doby. Stalo se tak po osudovém setkání a nejbohatším mužem planety Andrewem Carnegiem. Příběhu tohoto velkolepého muže, díky kterému již objevilo životního bohatství miliony lidí po celém světě, jsme se věnovali zde na Seznam Mediu ve článku – Slova nejbohatšího muže historie, která pomohla milionům lidí zbohatnout. Věřím, že kdo se aktivně zajímá o rozvoj své osobnosti, tak už mu tato dvě jména nejsou cizí. Znáte 13 principů úspěchu a bohatství, které definoval Napoleon Hill ve slavné knize Myšlením k bohatství?

Zkusit nestačí

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že zmiňované principy opravdu fungují. Minimálně tomu, kdo se o ně byl semnou ochoten podělit v rámci mého podcastu. Je pravdou, že seberozvojových knih je dnes na trhu spousta a v každé z nich můžete najít něco, co určitě zlepší kvalitu vašeho života. Občas se ale setkám s komentářem, že jsou to všechno jenom kecy, které v reálné životě nefungují. Máte podobně?

Zkusme se nad tím zamyslet trochu jinak. Že se ve vašem případě nesetkaly moudré rady z knih s úspěchem, ještě neznamená, že jsou špatné nebo nefunkční. Jen možná neodpovídají tomu, co zrovna potřebujete, případně pro jejich aplikaci ještě nemáte dostatečně silné základy. Ono co si budeme povídat. Snažit se do života aplikovat něco jenom kvůli tomu, že to funguje Elonu Muskovi nebo Jeffu Bezosovi, bývá většinou ztráta času. Většinou si totiž řekneme např. „Tak já to teda zkusím.“ Ale vnitřně nezískáme opravdové přesvědčení a víru, že ten jeden konkrétní princip pomůže k lepšímu životu. Když získáme vnitřní přesvědčení a víru, že něco funguje, tak to fungovat bude. Stejně tak když budeme věřit, že jsme schopni prožít velkolepý a bohatý život ve všech jeho směrech, tak přesně takový život budeme také žít. Klíčem je získat zmíněnou víru v podobě vnitřního přesvědčení. Není to jen o tom, že si řekneme „Tak já teda věřím, že to dokážu“. Je to o tom, že získáte absolutní přesvědčnení a nemáte pochyb, že by to mohlo být jinak. Neříkám, že je jednoduché takové přesvědčení získat, občas je to dřina. O to víc, když jsem dosud v životě dosáhli mizerných výsledků a naše sebevědomí je pod bodem mrazu. Proto bych se rád podělil o čtyři posilovače, které i mně samotnému pomáhají budovat zdravé sebevědomí

1. posilovač – Respekt

Pojďme si uvědomit, že životní výsledky jsou odrazem chování v minulosti a naše chování je zase odrazem našich životních hodnot. Jednou z důležitých hodnot v mém životě, je určitě respekt. Někteří lidé si pletou respekt s tolerancí, a to především ve vztazích. Ovšem respekt je mnohem víc než tolerance. Pro mě je tolerance něco, co mi není příjemné. Při toleranci jsem ochoten něco přetrpět, ale neznamená to, že jsem byl ochotný to také přijmout. A tohle funguje jak ve vztahu s našimi partnery, tak ve vztahu nás samých k sobě. Dokud budeme věci jen tolerovat, bude nás to většinou stát dost energie. Jakmile je ale začneme respektovat, značí to, že už jsme je byli schopni přijmout takové, jaké jsou, a tak nemáme potřebu s nimi bojovat ani z nich nemáme špatný pocit. Bereme to jako fakt, jako jasnou věc. Nemáme z nich ani dobrý, ani špatný pocit. Jen víme, jaké jsou. Respektujeme věci takové jaké jsou, a to znamená, že si jich jsme vědomi. A jakmile si jsme schopni uvědomit sami sebe a respektovat sami sebe, posiluje to také důvěru v nás. P

2. posilovač – Návyky

Druhým z posilovačů zdravého sebevědomí mohou být nové a vědomé návyky. A jak si takové návyky zvolit? Na začátku je potřeba vědět, jakou osobností se chcete stát. Zamyslete se nad svými cíli a vizemi. Definujte si sami pro sebe, jak vypadá úspěšný člověk, a představte si, že se takovou osobností chcete stát. Pomohou vám například tyto otázky:

  • Jak se chová osobnost kterou se stanu?
  • Jaké čte knihy?
  • Jaká navštěvuje místa?
  • Jaké návyky má osvojené?

Vyberte několik jednoduchých vzorců chování někoho, kým se chcete také stát, a začněte toto chování vědomě aplikovat do svého života. Udělejte z nich nový návyk. Využít můžete také principů tzv. behaviorální změny, kterou podrobně vysvětluje James Clear v knize Atomové návyky.

3. posilovač – Mentální dieta

Ani třetí posilovač sebevědomí není nijak složitý. Pojmenoval jsem si ho „mentální dieta“. Když si uvědomíte, že vaše výsledky jsou jen odrazem chování z minulosti. Jednoduše dojdete k názoru, že pro lepší výsledky potřebujete lepší chování a veškeré vaše chování je aktivováno skrze vaše vnímání. To, co vnímáte a na co každý reagujeme, tvoří vaši osobnost. Mentální dieta tak spočívá v tom, že si sami zvolíte, jaké informace budete pouštět do své mysli a jaké prostředí budete navštěvovat. Naplňte svůj život pozitivními informacemi. Klidně si v domě vylepte citáty slavných lidí nebo osobností, kterými se sami chcete stát. Naplňte své prostředí obrazy a představami z vaší vysněné budoucnosti. Čím častěji a čím více je vaše mysl uvidí, tím spíše jim také uvěří. Aneb, jak už dávno řekli mnohem chytřejší lidé, než jsem já sám: Dokážete vše, v co dokážete uvěřit.

4. posilovač – Prostředí

Čtvrtý způsob, který zvyšuje sebevědomí, je schopnost naučit se obklopovat těmi správnými lidmi. Jistě znáte moudro, že každý jsme průměrem pěti lidí, se kterými se nejčastěji potkáváme. Tohle už asi všichni víme, kolik z nás se ale podle tohoto moudra dokázalo zařídit? Občas máme kolem sebe lidi, od kterých se nedokážeme odstřihnout, a možná si ani neuvědomujeme, jaký mají vliv na kvalitu našeho myšlení, a tím pádem i na míru naší sebedůvěry. Pokud se každý den potkáváme s lidmi, kteří si jen stěžují, nadávají na vše okolo a prožívají toxické emoce, mají tito lidé sílu nás nakazit svými emocemi. Emoce jsou totiž nakažlivé, a pokud zaplavíme svůj vnitřní svět smutkem, hněvem nebo snad strachem, možná tam už nezůstane místo pro nadšení a lásku. Vím, že někdy není jednoduché opustit lidi, které máme rádi, ale někdy je to potřeba. Zkuste si jen vypsat seznam lidí, které nejčastěji potkáváme, a pak se zamyslete nad osobností každého z nich, a jak jeho osobnost přispívá k vnímání okolního světa.

Určitě také máte nějaké způsoby nebo tipy, jak posílit sebevědomí, a já budu moc rád, když se o ně podělíte do komentářů pod článkem.

Zdroje a doporučená literatura:

Kniha Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla

Kniha Atomové návyky od Jamese Cleara

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz