Hlavní obsah
Seberozvoj

Proč potřebujeme návod na lásku?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
2. 10. 8:35

Opravdu chceme na všechno návod? Nebo snad potřebujeme mít vše hned na jedno kliknutí? Proč je pro nás složité prožívat emoce, které jsou nám přirozené a pořád někam utíkáme?

Článek

V nedávném článku zde na seznam mediu, jsem přinesl několik myšlenek mentálního kouče Mariana Jelínka. S Mariánem jsem v rámci podcastu Myšlením na vrchol natočil již několik inspirativních rozhovorů a v jednom z nich zazněla věta, pod kterou bych se osobně klidně i podepsal: „Láska je nejsilnější energií vesmíru.“

Pro někoho možná tato myšlenka zní až příliš esotericky, ale pokud se odpoutáte od všech předsudků a pochybností, tak jistě dojdete ke stejnému závěru. Však jen řekněte sami: co jiného člověka donutí vystoupit ze svého pohodlí a dělat věci, které by za jiných okolností neudělal než láska? Láska je emoce, která v sobě nese tu nejsilnější a nejčistší energii. Když děláte něco z čisté lásky, nezajímá vás, co si myslí druzí. Netrápíte se tím, jak utrpí vaše ego. Jakmile člověk propadne lásce, je schopen udělat takřka cokoliv.

Většinou když mluvíme o lásce, tak máme nejčastěji na mysli partnerskou lásku. Jenže opravdová láska má místo v každé oblasti našeho života. Jakmile se člověk zamiluje do své práce, do svého koníčku, do sportu nebo čehokoliv jiného, přistupuje k tomu s vášní. Nepotřebuje sám před sebou obhajovat, proč mu dává smysl vstávat ve čtyři hodiny ráno, aby si vzal prut a seděl hodiny u vody. Nemusí nikomu vysvětlovat, proč mu dává smysl šlapat několik hodin v kuse na kole. Ani nemusí nikde obhajovat, proč chce pracovat dlouho do noci.

Emoční šok

Prostě když člověk opravdu miluje, nepotřebuje nic slyšet a má dostatek vášně pro svou vytrvalost. Každá mince má ovšem dvě strany. Jistě také znáte nějakou situaci ze života, kdy byla láska slepá. Snadno se může člověku stát, že pokud se nachází dostatečně dlouho v nemorálním nebo jiným způsobem negativním prostředí, tak se může zamilovat do něčeho, co mu příliš k lepšími životu neprospívá. Co tím mám na mysli? Je to jednoduché. Znáte například nějakého vášnivého kuřáka, co si neodepře cigaretu za žádných okolností? I zde můžeme vlastně říct, že se natolik zamiloval do kouření, že aby se takového zlozvyku zbavil, tak většinou potřebuje velký emoční šok. A věřte, že vím, o čem sám mluvím. Kdysi jsem kouřil tři krabičky cigaret denně a podařilo se mi přestat ze dne na den. A vlastně i já sám jsem dokázal ve své mysli vytvořit takový emoční minišok, aby mě vášeň pro cigarety opustila a nemusel jsem čekat, až takový šok přijde explicitně, z vnějšího prostředí.

Chci tím říct, že láska je natolik silná emoce, že ji žádná myšlenka nebo rozumový argument prostě a jednoduše není schopen přetlačit. Samozřejmě že všichni kuřáci vědí, jak jsou cigarety škodlivé. Mají ve svém okolí desítky, možná stovky argumentů, proč se tohoto zlozvyku zbavit. Přesto jim to nestačí. Ani mně to nestačilo. Jediné, co mi opravdu fungovalo, bylo zamilovat se do něčeho nového, něčeho mnohem silnějšího, než byla vášeň k cigaretám. Tehdy jsem si ve své mysli vytvořil představu svého nového života a do ní jsem se postupem času zamiloval natolik, že přestat s kouřením bylo opravdu velmi snadné. Zamiloval jsem se do své nové osobnosti. Jasně jsem si definoval, kým se chci v životě stát, a postupně drobnými krůčky zkoušel a dělal vše pro to, abych se takovou osobností opravdu stal.

Když někde řeknu, že jsem přestal kouřit ze dne na den a jak silný kuřák jsem byl, většina lidí, především tedy z řad kuřáků, tomu nechce věřit nebo nechápe, jak je to možné. Pravdou ale je, že i tenhle micro moment v mém životě byl vlastně docela dlouhý proces. Ostatně jako každá změna v životě je proces, jen my jsme si v naší konzumní a spotřební společnosti už tak nějak zvykli, že máme všechno hned, a to ideálně na jedno kliknutí. V reálném životě, když chceme provést nějakou velkou změnu, to tak ale většinou vůbec nefunguje.

Příležitost pro změnu

Každá špatná zkušenost může být příležitostí pro změnu. Musíme být ale nejprve schopni takovou příležitost vidět, zamilovat se do nové budoucnosti a postupnými drobnými krůčky změnu realizovat. Jakmile ve svém podcastu začnu mluvit o lásce, touze nebo vášni, řekněme o základních esencích pro vytrvalost a životní změnu, začínají se mi v e-mailové schránce hromadit otázky JAK. Lukáši, řekněte:

  • Jak v sobě vypěstovat novou vášeň?
  • Co dělat, když se ze mě vášeň vypařila?
  • Kde vášeň hledat?
  • Když jsem podobné otázky dostal poprvé, musím přiznat, že mě trochu zarazily. Copak potřebujeme i návod na lásku?
  • Copak potřebujeme na všechno v životě návod?

Říkal jsem si a pak mi došlo, že nás k tomu vlastně vede prostředí, ve kterém jsme. Už od základní školy dostáváme na vše návody. Vše se snažíme vymyslet. Jenže lásku, tu si člověk jen tak nevymyslí, tu musí začít cítit. A možná to je ten největší problém. Nejsem schopni si dovolit prožít naše emoce. Utíkáme před nimi, nebo s nimi bojujeme. A přitom každá emoce, bez ohledu na to, zda se jedná o lásku, hněv, nebo snad strach, je pouhým zdrojem energie pro naše chování. Je to informace pro náš vnitřní operační systém, jaké chování má zvolit.

Jaký je na to váš názor?

Dokážete prožívat lásku a všechny další emoce?

Budu se těšit na vaše zkušenosti v komentářích.

Zdroje a doporučená literatura: Vnitřní svět vítězů od Mariana Jelínka, Emoční Inteligence od Daniela Golemana

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz