Hlavní obsah
Sport

Sedm pilotů F1, kterým na konci sezóny končí smlouva. Co s nimi bude dál?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jay Hirano Photography/Shutterstock
10. 8. 8:40

Letní formulová přestávka sebou často přináší podpisy nových smluv. Sedmi pilotům ty stávající končí tuto sezónu, a tak se podíváme, jak moc jsou v ohrožení ohledně svého místa na gridu

Článek

Zůstanou

Lewis Hamilton

Sedminásobný mistr světa rád svoje fanoušky napíná s ohledem na prodloužení svého kontraktu. Při každé příležitosti se objevují spekulace o zájmu Ferrari nebo jeho odchodu do důchodu. Stejně jako v předešlých případech ani teď nikdo nepochybuje o tom, že Lewis smlouvu s Mercedesem prodlouží. Na délku kontraktu a specifika si budeme muset počkat, jsem přesvědčen, že jej uvidíme na gridu i v příštím roce.

Nico Hulkenberg

Nico se vrátil do královny motorsportu ve velkém stylu a přesvědčivě poráží týmového kolegu Magnussena. Zejména proto nedává moc smysl, aby Haas neprodloužil s Němcem smlouvu minimálně na následující sezónu. Americký tým nadále potřebuje stavět na zkušenostech a Hulkenberg přináší kromě nich i spolehlivého jezdce, který dokáže zejména v kvalifikacích podávat nadprůměrné výkony. Vždyť v této sezóně má je jeho průměrná pozice v kvalifikace 11,42 v srovnání s 15,42 v podání Magnussena.

Spíše zůstanou

Zhou Guanyu

Zhou prožívá poměrně vydařenou druhou sezónu ve Formuli 1. Rozhodně se přiblížil svému týmovému kolegovi a dokáže Bottase v některých závodech a kvalifikacích i porážet. Jeho průměrná výsledná pozice je jenom o 0,2 místa horši než v případě zkušenějšího Fina. Hrozbou pro čínského pilota je mladý Théo Pourchaire, který znova v této sezóně bojuje o titul ve Formuli 2. Ve prospěch Zhoua naopak hraje jeho národnost, která s blížícím se příchodem Audi může pomoct i v delším horizontu, jelikož německá automobilka se chce zaměřit na čínský trh, s čím by právě Zhou se svou popularitou pomohl. Zejména kvůli jeho zlepšeným výkonům si však myslím, že Zhou minimálně ještě v příští sezóně na gridu bude v týmu Alfa Romeo, respektive tehdy již Sauber.

Logan Sargeant

Americký mladík nezažívá úplně jednoduchou první sezónu ve sportu, kdy na plný čáře prohrává se svým týmovým kolegou. Na druhé straně dělá přesně to, co se od nováčka čeká. Stále se učí, a co je podstatné, nerozbíjí monoposty, jako to dělali někteří z jeho předchůdců v této roli. Nedosahuje sice výšek Piastriho nebo Russella ve Williamsu, jsou tam však vidět záblesky rychlosti. V dobrém světle se o něm navíc vyjadřuje i šéf týmu James Vowles. Jedinou reálnou hrozbou se zdá být Frederik Vesti, který bojuje o titul ve Formuli 2 a možná Mick Schumacher, který by jistě rád restartoval svou kariéru. Podle mého názoru ale Logan dostane přednost před oběma těmito piloty a že jej na gridu v příštím roce také spíš uvidíme.

Yuki Tsunoda

Yuki prožívá velice vydařenou sezónu a na základě dosavadních výsledků by měl místo jisté téměř v každém jiném týmu. Jelikož se ale bavíme o Alpha Tauri, člověk si nikdy nemůže být jistý. Mnoho bude záležet na jeho srovnání s Danielem Ricciardem, který do týmu přednedávnem přišel. Navíc se začíná spekulovat o možném přesunu japonského závodníka do týmu Aston Martin, který bude od sezóny 2026 spolupracovat s Hondou. Pro nacházející sezónu si myslím, že Yuki zůstane v týmu z Faenzy, ať už bude mít jakékoliv jméno, a pak se uvidí, kam povedou jeho další kroky.

Hrozba ztráty místa

Kevin Magnussen

Dánský viking neprožívá příliš vydařenou sezónu a dává dost zapomenout na své skvělé výsledky z té minulé. V závodním tempu se sice svému týmovému kolegovi vyrovná, jak už jsem ale psal výše problémové jsou zejména kvalifikace. Na základě momentální výkonnosti je to právě Kevin, kdo by se měl o svoje místo bát nejvíc. Haas však po posledních zkušenostech určitě nebude hledat jezdce v juniorských sériích, a tak je dost možné, že si Magnussen udrží své místo i na příští sezónu. Jak ale známe Günthera Steinera, ten úplně trpělivostí neoplývá, a pokud bude Kevin pokračovat ve výkonech jako doteď, může se lehce poroučet. Otázkou jen zůstává, koho za něj?

Černý kůň

Daniel Ricciardo

Daniel se vrátil pro mnohých nečekaně v týmu Alpha Tauri, avšak hostování z Red Bullu je jen do konce sezóny. Je těžké předpovědět, kam budou směrovat kroky zkušeného Australana. Ideální scénář je pro něj samozřejmě místo v Red Bullu, na to však musí v zůstávající části sezóny porazit Yukiho a doufat v nevydařenou druhou půlku sezóny od Péreze.

Druhou možností je další rok v Alpha Tauri, kde se však na jeho místo bude tlačit Liam Lawson. Nemyslím si, že Ricciardo by chtěl strávit další sezónu v tomhle týmu, jestli to ale bude jeho jediná možnost, určitě nebude chtít odejít. Navíc kdyby byly pravdivé spekulace, že tým z Faenzy bude v další sezóně používat monopost RB19, mohlo by to hodnotu této sedačky pořádně zvednout.

Poslední možností a tou zatím nejméně pravděpodobnou je za mě Ricciardo jako náhrada Magnussena v Haasu. Otázkou je, jestli by Australan chtěl do tohoto týmu vůbec jít, jelikož by to nebyl taký posun, jaký by si v této fáze kariéry představoval. Navíc by určitě musel slevit ze svých platových požadavků. Avšak se svými zkušenostmi a vlivem v Americe by byl Ricciardo pro americký tým ideální volbou, pokud by se rozhodli Magnussena nahradit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz